שתף קטע נבחר

ההשבתה ברכבת: התנועה תחודש בזמן הקרוב

החרפה דרמטית במאבק בין ההנהלה לוועד - על גב החיילים ויתר הנוסעים: בהוראת ההנהלה נעצרה ב-8:00 לחלוטין תנועת הרכבות, לאחר ששמונה פקדים הודיעו על מחלה. אחרי כשעה ורבע הודיעה ההנהלה - נמצאו פקדים מחליפים, תנועת הרכבות תחודש בהקדם

 

 

הסלמה דרמטית במאבק בין הנהלת רכבת ישראל לוועד העובדים - על הגב של הנוסעים, ובהם חיילי צה"ל שחוזרים הביתה מהבסיסים: ההנהלה הודיעה הבוקר (ו'), מעט לפני השעה 7:00, כי תעצור את תנועת הרכבות ברחבי הארץ, זאת לאחר ששמונה פקדים (מנהלי תנועה בפיקוד הרכבות הארצי - ר.ר.) הודיעו על מחלה. ההשבתה נכנסה לתוקפה, אך בסביבות 9:15 הודיעה החברה שנמצאו פקדים מחליפים ותנועת הרכבות תחודש.

 

נתקעתם עקב ההשבתה? כתבו לנו ושלחו תמונות וסרטונים במייל האדום

 

תחנת סבידור מרכז בת
תחנת סבידור מרכז סגורה(צילום: רועי רובינשטיין)

בהודעת החברה האחרונה הודגש כי תנועת הרכבות תחודש בקרוב וכי בתוך כשעתיים תשוב תנועת הרכבות לסדרה. עם זאת, בהנהלה הדגישו כי "קיים חשש מהמשך השיבושים לקראת שעות הצהריים, גם כן כתוצאה מקושי באיוש משמרת הפקדים".

 

הבוקר הודיעה ההנהלה כי "בשעות האחרונות, בצעד ארגוני פראי ובלתי חוקי, הודיעו שמונה פקדים על מחלה. זו נסיקה של מאות אחוזים במספר הודעות המחלה ביחס לימים כתיקונם. מדובר על קרוב למחצית ממצבת הפקדים שעומדת על 21. ארבעה פקדים סיימו זה עתה משמרת שהחלה בשעה 22:00 אמש והוארכה בשעתיים נוספות, ואינם יכולים להמשיך בעבודה על פי נוהל הבטיחות. שאר תשעת הפקדים מסרבים בשלב זה לענות לטלפונים המבקשים להקפיצם למשמרת".

הודעה שנתלתה באחת מתחנות הרכבת (צילום: איתן אור )
הודעה בתחנת הרכבת בשדרות, הבוקר(צילום: איתן אור )

"בשל כך", אמרו ברכבת, "ומסיבות בטיחותיות אשר אינן מאפשרות הפעלת תנועת הרכבות עם פחות מארבעה פקדים במשמרת, נאלצת הנהלת הרכבת לעצור את תנועת הרכבות ברחבי הארץ, בהתאם לנהלי הבטיחות, עד לעצירה מוחלטת בשעה 8:00.

זאת עד להודעה חדשה. מדובר על פגיעה קשה של ועד העובדים בראשות גילה אדרעי בציבור הנוסעים בימי שישי, לצד החיילים הרבים אשר עושים שימוש ברכבות".

 

רכבות שיצאו ב-6:30 בבוקר, לפני הודעת ההנהלה, המשיכו ליעדן - אבל מ-8:00 החלה השבתה כללית בתנועת הרכבות בכל הארץ. בתחנות שוונת, ובהן תחנת שדרות, כבר הוצבו שלטים שעליהם נכתב: "אין רכבות עד הודעה חדשה".

 

בהסתדרות אמרו מעט לפני השעה 9 כי "בחצי שעה הקרובה הנהלת רכבת ישראל תחל להשיב את כל תנועת הרכבות ברחבי הארץ. יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד הורה הבוקר לוועד העובדים לאתר באופן מיידי עובדים שיגיעו למלא את תפקידם. ההסתדרות קוראת להנהלת הרכבת לבטל את שביתת המגן ולפעול ביחד לבניית מערכת יחסי עבודה תקינים. יו״ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי, נמצא בקשר רציף עם ועד העובדים והנהלת הרכבת".

 

מוועד העובדים נמסר בתגובה להאשמות ההנהלה כי "הוועד בראשות גילה אדרעי לא נתן שום הנחיה או הוראה לאף מנהל תנועה להשבית פעילות. אין שביתה ואין עיצומים בעבודת הפקדים. הנהלת הרכבת החליטה לפגוע ברכבת ובנוסעים כדי לייצר משבר מבוים ופיקטיבי. ועד העובדים ואדרעי קראו על ההחלטה חסרת האחריות והמיותרת של הנהלת הרכבת לעצור את תנועת הרכבות מהתקשורת".

תחנת חיפה חוף הכרמל סגורה (צילום: אחיה ראב
תחנת חיפה חוף הכרמל סגורה(צילום: אחיה ראב"ד )

הוועד התייחס לפקדים שהודיעו על מחלה ואמר כי "מדובר בעובדים שחולים כבר כמה ימים. הוועד פועל על מנת לסייע למצוא עובדים שיחליפו את מנהל המשמרת החולה. במקום להפיץ דברי שקר בתקשורת על ההנהלה לדבר עם עובדיה. המדובר במהומה רבה על לא מהומה ובהנהלה שלא בוחלת בכלום כדי לפגוע בעובדיה, לרבות הפצת נתוני שקר והכפשות שווא כדי לנסות להשניא את עובדיה שלה על הציבור".

 

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ גיבה את החלטת הנהלת הרכבת לעצור את תנועת הרכבות ברחבי הארץ, והנחה את ההנהלה לפנות מיד לבית הדין לעבודה שיורה לועד העובדים להחזיר את פקחי הבטיחות לעבודתם, ובמקביל לנקוט בצעדים משמעתים נגד יושבת ראש הוועד וחבריה. "בכוונתי לנקוט בכל הצעדים הנדרשים להפסקת תופעות חמורות אלה", מסר.

נוסעים יורדים מהרכבת לשאטלים בתחנת חיפה חוף הכרמל (צילום: אחיה ראב
נוסעים יורדים מהרכבת לשאטלים בתחנת חיפה חוף הכרמל(צילום: אחיה ראב"ד )

גילה אדרעי. כץ: לנקוט נגדה צעדים משמעתיים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גילה אדרעי. כץ: לנקוט נגדה צעדים משמעתיים(צילום: מוטי קמחי)
  

בועז הירש, סמנכ"ל נוסעים ברכבת, אמר: "לצערנו, למרות הודעת ההסתדרות על הפסקת הפגיעה בנוסעים, ממשיך ועד העובדים להשתמש בשיטות פראיות ובלתי חוקיות להתחלוּת עובדים. אנו קוראים לגילה אדרעי להתעשת ולהפסיק את הפגיעה בנוסעים ובחיילים שעושים את דרכם הביתה".

 

גורם בכיר במשרד התחבורה אמר הבוקר ל-ynet: "השר הולך להוביל מאבק כולל לעשיית סדר ברכבת. המנכ"ל הוחלף ועתה הוא הולך לטפל גם בוועד העובדים. הטיפול יהיה גם נגד המעורבות החמורה ומתן גיבוי של ההסתדרות לתופעות מהסוג הזה".

 

האפשרות של השבתת הרכבת על ידי ועד העובדים בשל הסכסוך המתמשך סביב לוח הזמנים החדש והוספת דקות הנסיעה לכל נהג הייתה על הפרק בתקופה האחרונה. הצדדים נמצאים בהליך של סכסוך עבודה שכלל הגעה לבתי משפט ושיחות משא ומתן זה כחודש וחצי.

 

גורמים הן בועד העובדים והן בהנהלת הרכבת העריכו בשבועות האחרונים כי לא מן הנמנע שיקרה מהלך כמו זה שאירע הבוקר. נציגים משני הצדדים אף הודו בשיחות סגורות שהם מעריכים כי בימים שלפני הבחירות לא תחול השבתה. אך עם סיומן - נראה כי ההשבתה החלה.

 

איתן אור שהגיע הבוקר לתחנת הרכבת שדרות, נדהם לגלות על ההשבתה - באמצעות הודעה שנתלתה בכניסה לתחנה: "הבודקים הביטחוניים הסבירו לנו שאין רכבות, מנהל התחנה אמר שזה עיצומים. הגיע הזמן להפריט את הרכבת, ששלושה מיליון משתמשים יפסיקו להיות בני ערובה ויגרמו לכך שלא נגיע לעבודה, שחיילים לא יגיעו הביתה".


פורסם לראשונה 12/04/2019 07:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתן אור
תחנת שדרות סגורה
צילום: איתן אור
מומלצים