שתף קטע נבחר

הנהג יצא לשירותים, האוטובוס הידרדר - ורון נהרג בגיבוש

רון עובד, בן 18 מקיבוץ פלמחים, הוא הנער שנהרג ביום מבחני מיון לצנחנים, סמוך לבסיס שומריה - כשאוטובוס ריק הידרדר על האוהל. סנגורו של הנהג, שחשוד בגרימת מוות ברשלנות: "ייתכן שהתאונה אירעה בגלל תנאי השטח או עקב מערכת פנימית שפועלת כשהאוטובוס מונע"

 

רון אליהו עובד שנהרג בתאונת האוטובוס ליד שומריה במהלך גיבוש צנחנים (צילום: באדיבות המשפחה)
רון עובד, שנהרג בגיבוש צנחנים(צילום: באדיבות המשפחה)

הוא היה ביום גיבוש צנחנים - ונהרג בתאונה שצריך היה למנוע: רון עובד, בן 18 מקיבוץ פלמחים, הוא הנער שנהרג מהידרדרות אוטובוס לעבר קבוצת מועמדים לשירות ביטחון שהיו במהלך מבחני מיון ליחידה קרבית בסמוך לבסיס שומריה בדרום. מלבדו נפצעו חמישה נערים נוספים. כמה מהנערים בגיבוש ראו את האוטובוס מידרדר על האוהל שבו היו חבריהם וקראו להם לברוח, אך אחרים לא הצליחו להימלט - ונפגעו. נהג האוטובוס שהידרדר חשוד בגרימת מוות ברשלנות ויובא היום להארכת מעצר.

 

סניגורו של הנהג, עו"ד רז קרן ישועה, מסר כי "הנהג מסר שייתכן והתאונה אירעה בגלל תנאי השטח. הנהג ירד מהאוטובוס ויצא לשירותים. האוטובוס היה עם בלם יד וההילוך, כנראה, היה על דרייב. יחד עם זאת הנהג טוען כי לא זוכר ששינה הילוך. האוטובוס היה מונע. הוא התניע אותו כמה דקות לפני כדי להעלות חיילים. כשהיה בשירותים שמע צעקות וראה את האוטובוס. יש מערכת פנימית שפועלת כשהאוטובוס מונע וייתכן שזה גרם לתאונה. אין מחלוקת שהאוטובוס לא היה בנסיעה כשהוא יצא".

 

רון הובא למנוחות היום בשעה 12:30 בבית העלמין בפלמחים. משפחתו הסכימה לתרום את קרניות עיניו, והן יועברו להשתלה בבתי החולים. מדובר צה"ל נסמר כי המשטרה הצבאית ומשטרת ישראל פתחו בחקירה משותפת של נסיבות האירוע. "צה"ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה ואת משפחות הפצועים", נמסר בהודעת הצבא.

 

 
בא
בא"ח צנחנים שלידו קרתה התאונה(צילום: הרצל יוסף )

התדרדרות אוטובוס בשומריה בנגב ()
הידרדרות האוטובוס בשומריה

רון הגיע עם משפחתו לקיבוץ יחד עם קהילת אלי סיני, שפונו בשנת 2005 מגוש קטיף במסגרת תוכנית ההתנתקות. כמו כל הקהילה, הוריו נקלטו כחברים בקיבוץ והשתלבו בתפקידים בקהילה – אביו כמפקד צח"י ואמו כרכזת בריאות ורווחה.

   

אחד הנערים שהשתתף בגיבוש הצליח להיכנס לאוטובוס שהיה ריק מנוסעים, ועצר אותו לפני שגרם לאסון גדול יותר. גורמים צבאיים התקשרו לאביו של הנער שקפץ לתוך האוטובוס המידרדר ואמרו לו: "הבן שלך גיבור". אילון, הנער שעצר את האוטובוס, שחזר את האירוע בשיחה עם ynet: "כל המיטות הקדמיות התחילו להתהפך. כשהתחלתי לצאת מהאוהל, ראיתי את האוטובוס מידרדר והדלת הייתה פתוחה. נכנסתי לאוטובוס, התיישבתי במושב הנהג לחצתי על הברקס, הרמתי הנד-ברקס ואז האוטובוס עצר".

 

הוא סיפר עוד: "ישבנו באוהל, חברים, דיברנו, על מה שהיה בריצה. פתאום אני שומע ילדים צועקים: 'לרוץ, לצאת מהאוהל, תברחו'. חשבתי שצוחקים. עד שראיתי שילדים רצים וצועקים. שמתי לב שהאוהל מתחיל לזוז, שמיטות נופלות, עד שראיתי את שני הפנסים של האוטובוס ממש נכנסים לתוכנו".

  

 

נבו, אחד הנערים שהיו בגיבוש, סיפר: "היינו בתוך האוהל והיו צעקות. יצאנו החוצה וראינו מלא ילדים רצים לכל מיני כיוונים. ראינו אוהל שלם פשוט מתחת לאוטובוס. 150 ילדים ניסו לדחוף את האוטובוס כדי להציל אותם. לקחנו יתדות כדי להרים את האוטובוס ולחלץ אותם. הצלחנו לחלץ כמה בעזרת הצבא. אחד הנערים נכנס לאוטובוס וניסה לבלום אותו. האוטובוס היה ריק והידרדר 150 מטר. הם נכנסו לאוטובוס. צעקו לעזרה. חלק מהילדים הלכו לש"ג לקרוא לעזרה. ביקשו מאיתנו אחר כך להתרחק. לא הגיעו מספיק כוחות בזמן אז נרתמנו יחד לעזור".

  

מעדויות הנערים עולה כי הם הגיעו בתשע בבוקר לבסיס והחלו את הגיבוש, כשבשעות אחר הצהריים הם התמקמו באוהלים וביקשו מעט לנוח לקראת פעילות נוספת. אלא שהאוטובוס הריק שהיה ליד מתחם האוהלים החל לפתע להידרדר כשהנהג עמוד בחוץ. חלק מהנערים נמחצו תחת גלגלי האוטובוס, כשאחרים הספיקו להימלט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות המשפחה
רון עובד, שנהרג בגיבוש
צילום: באדיבות המשפחה
מומלצים