שתף קטע נבחר

רופא החליף זרע של תורמים והביא לעולם עשרות ילדים

יאן קרבאט, רופא הולנדי שעבד במרכז להפריה חוץ גופית, השתמש בזרע שלו במקום זרע של התורמים הנבחרים - והביא לעולם לפחות 49 ילדים. הם פנו לביהמ"ש כדי לקבל את ה-DNA שלו, שאישר את חשדותיהם. אחד הילדים: "אני לא כועס עליו"

יאן קרבאט, רופא הולנדי שעבד במרכז להפריה חוץ גופית, נמצא במרכזה של שערוריית ענק בהולנד לאחר שהתברר כי הוא אביהם של 49 ילדים שנולדו לאחר שנשים ביקרו במרפאתו שבעיר רוטרדם - שם הוא השתמש בזרע שלו במקום בזרע של התורם הנבחר כדי להביא לעולם את הילדים.

המעורבים במקרה (צילום: רויטרס)
פנו לביהמ"ש כדי לקבל DNA. כמה מ"ילדי קרבאט" (צילום: רויטרס)

המעורבים במקרה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

תוצאות בדיקת DNA שנערכו היום (שישי) בעיר ניימכן שבמזרח הולנד, סמוך לגבול עם גרמניה, הראו "ש-49 ילדים הם צאצאים ישירים של קרבאט המנוח". כך מסר ארגון אשר מייצג את הילדים ואת הוריהם. "התוצאות מאששות חשדות כבדים ולפיהם קרבאט השתמש בזרע שלו במרפאתו כדי להביא לעולם את הילדים".

 

הפרשה השנויה במחלוקת הפכה פומבית לאחר שבית משפט בהולנד החליט בפברואר כי תוצאות בדיקת ה-DNA של קרבאט צריכות להיות זמינות להורים ולילדים המעורבים בפרשה על מנת שיוכלו לערוך השוואות משלהם.

 

לפני מותו ב-2017 בגיל 89, הודה קרבאט כי הוא אביהם של כ-60 ילדים שנולדו בזמנו במרפאתו המפוקפקת, שנסגרה ב-2009 בשל דיווחים על אי סדרים. לאחר מכן גם הודה הרופא כי הוא ערבב זרעים של תורמים שונים והנפיק תעודות תורם מזויפות, כך דיווח העיתון ההולנדי NRC.

 

קבוצת "ילדי קרבאט" גררה את משפחתו של הרופא לבית המשפט כדי לאלץ אותם לשחרר את פרופיל ה-DNA שלו, שנשאר מוחזק בכספת. עורכי הדין של משפחת קרבאט טענו מנגד כי יש לכבד את זכותם לפרטיות. לארה דה ויט, שייעצה לילדים ובני משפחותיהם מטעם הארגון, אמרה כי השופט אפשר את קיום הבדיקה והעמיד את זכויות הילדים מעל אלו של קרבאט ובני משפחתו.

 

"עכשיו, אחרי שנים של אי-ודאות, התובעים יכולים לסגור סוף סוף פרק ולהתחיל לעכל את העובדה שהם אחד מצאצאיו הרבים של קרבאט", הוסיפה דה ויט.

 

אחד הילדים, אריק לוור, אמר לאחרונה ל-NRC כי הוא "לא כועס על קרבאט". הוא הוסיף כי "לא קיבלתי את ההרגשה שהוא רימה את אמא שלי. היא רצתה מאוד ילד ולא יכלה להביא אז עם בן זוגה".

 

על פי עורכי הדין של הילדים, סביר להניח שקרבאט הוא אביהם הביולוגי של יותר ילדים מאלו שהתגלו עד כה. "הזרע של הרופא חולק גם למרפאות אחרות", דיווחה סוכנות הידיעות ההולנדית ANP.

 

 

 


פורסם לראשונה 12/04/2019 23:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
כמה מילדיו של הרופא
צילום: רויטרס
מומלצים