שתף קטע נבחר

המכס התבסס על ויקיפדיה - וישלם על כך

חברה שייבאה כלי טיס מסוג "גי'רופלן" נדרשה לשלם מס קנייה בגלל בדיקה אינטרנטית שטחית שהביאה לטעות בסיווג שלו. היא תבעה - וניצחה

בית משפט השלום בבאר שבע קיבל לאחרונה תביעה שהגישה חברת עזרי הנהיגה לנכים "יורם פרילינג מערכות נהיגה" נגד המכס, משום שחייב אותה במס קנייה של 48 אלף שקל על ייבוא כלי טיס מסוג "ג'ירופלן", אף שהוא צריך להיות מסווג כמסוק הפטור מתשלום. הרשם הבכיר אורי הדר קבע כי המכס לא ערך בדיקה מקצועית מעמיקה לצורך קביעת הסיווג, ושקביעה המחייבת נישום בתשלום לא יכולה להתבסס על מידע מוויקיפדיה.

 

ב-2015, שנתיים אחרי שכלי הטיס הגיע לישראל, ערכו נציגי המכס ביקור אצל החברה והודיעו על שינוי הסיווג שלו ממסוק פטור ממס - כפי שצוין במסמכי הרישוי - ל"מטוס אחר" המחויב במס קנייה. לאחר משא ומתן שלא צלח חילט אגף המכס 48 אלף שקל מתוך הערבות הבנקאית שהפקידה החברה לצורך תשלום מס הקנייה, וכך הגיעה תביעת החברה לשולחנו של הרשם הדר.

 

החברה טענה כי אופן הפעולה והרחיפה של הג'ירופלן הולם יותר הגדרה של מסוק מאשר מטוס, ובמהלך הדיונים בתיק אף הציגה בפני בית המשפט סרטונים שמראים כיצד הג'ירופלן נע באוויר בדומה למסוק. המכס טען מנגד כי לכלי הטיס מאפיינים משולבים של מטוס ושל מסוק, ולכן הוא נחשב ל"מטוס אחר" ולא מסוק.

 

הרשם הדר השתכנע שהצדק עם החברה, והסביר שהמכס לא העמיק בחקר מאפייניו של הגי'רופלן ברמה מספקת שהצדיקה את הבחירה בסיווג שמחייב במס, בהתחשב בכך שאף לשיטתו כלי הטיס משלב תכונות של מטוס ומסוק. עוד צוין שהבחירה בסיווג "מטוס אחר" כברירת מחדל הייתה צריכה להיעשות לאחר בדיקה מקיפה ומקצועית ולאחר שמוצו כל האפשרויות לסיווג מדויק יותר, וזאת לא נעשה.

 

נקבע כי נציג המכס שהפנה בין השאר לציטוטים מוויקיפדיה, וטען כי "דיבר עם אנשים בתחום", לא הוכיח שהבחירה התבססה על מידע מקצועי ומהימן. החלטה שמחייבת נישום בתשלום משמעותי, נקבע בפסק הדין, לא יכולה להישען על מידע מוויקיפדיה או על דברים שאמרו מקורות עלומים שלא הובאו לעדות.

 

"סבורני כי דרך זו הינה בניגוד לתכלית החקיקה ולפסיקה הנוהגת", כתב. "לטעמי, כאשר ישנה מחלוקת בין פרשנויות שונות יש לבחור בפרשנות שהיא לטובת הנישום".

 

הרשם הוסיף כי לאחר שצפה בסרטונים והקשיב לעדותו המהימנה והמקצועית של בעל החברה הוא שוכנע כי מאפייני הג'ירופלן המיובא מתאימים יותר למסוק מאשר למטוס.

 

משכך נקבע כי יש לסווג את כלי הטיס כמטוס ולהחזיר לתובעת את מס הקנייה שנגבה ממנה. עם זאת, בקשת החברה לצו שקובע מראש כי כל ג'ירופלן הוא בהכרח מסוק נדחתה בהתחשב בכך שהוא יכול להתאים לסוגי כלי טיס שונים - ולכן כל ג'ירופלן צריך להיבחן לגופו.

 

לצד החזר המס חויב המכס גם בהוצאות משפט ובשכר טרחת עו"ד של 3,000 שקל. סכום נמוך זה נקבע בהתחשב במחלוקת הפרשנית הלגיטימית ובכך שהתביעה התקבלה בחלקה.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד גדעון פנר
  • ב"כ הנתבע (אגף המכס): עו"ד אמיר יחיא מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי)
  • עו"ד אליס אברמוביץ עוסקת במיסים
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: שרון לוין
עו"ד אליס אברמוביץ
צילום: שרון לוין
מומלצים