שתף קטע נבחר

אחרי ההתרסקות על הירח: מוריס קאהן הכריז על פרויקט בראשית 2

המיליארדר שתרם 40 מיליון דולר לפרויקט החללית הישראלית, שהסתיים בהתרסקות על הירח ביום חמישי האחרון, הכריז: "אנחנו נגיע לירח ונשים הדגל שלנו על הירח". בתעשייה האווירית, שם נבנתה החללית הראשונה, אמרו כי ישמחו לשתף שוב פעולה עם SpaceIL

 

 

 

מתחילים מבראשית: פחות מ-48 שעות אחרי התרסקות החללית הישראלית "בראשית" על הירח, הודיע הערב (שבת) המיליארדר מוריס קאהן, המכהן כנשיא עמותת SpaceIL, כי יעשה ניסיון נוסף להנחית חללית ישראלית על הירח.

 

בראיון ל"פגוש את העיתונות" אמר קאהן, שתרם כ-40 מיליון דולר לפרויקט החללית הישראלית: "אני מכריז על פרויקט חדש, בראשית 2. אני החלטתי בעצמי שאנחנו צריכים לעשות משהו, אנחנו התחלנו ואנחנו צריכים להשלים. אנחנו נגיע לירח ונשים את הדגל שלנו על הירח".

 

קאהן הודיע שיוביל פרויקט חדש על-ידי מינוי מיידי של צוות משימה חדש. לגבי המימון הכספי, אמר המיליארדר שהוא מאמין שיימצאו תורמים ו"הכסף צריך לבוא מהציבור כולו. לא נבנה על תמיכה מהממשלה". לדבריו, הוא עצמו יתרום ו"יעשה מה שצריך". הוא הוסיף: "זה חלק מהמסר המרכזי שלי לדור הצעיר - גם אם לא מצליחים, קמים ומנסים שוב". בכוונת קאהן לגבש קבוצת תורמים חדשה, ולשם כך הוא מינה צוות משימה לבראשית 2, בראשו הוא יעמוד. הצוות ייפגש כבר מחר לתחילת העבודה.

 

התמונה האחרונה ()
התמונה האחרונה שצילמה החללית לפני ההתרסקות

 

לאחר ההודעה של קאהן, פרסמה התעשייה האווירית, שבנתה את החללית הישראלית, הודעה: "התעשייה האווירית היא מוקד ידע לאומי בתחומי החלל והלוויינות ומשמשת כבית החלל של מדינת ישראל. אנו גאים בתרומתנו להישגי החללית בראשית שהגיעה למפתן הירח. נשמח להיות חלק ממשימות חלל נוספות בשיתוף SpaceIL ובהובלתו של מר מוריס קאהן".

 

במסיבת העיתונאים שאחרי ההתרסקות, אמר קאהן כי זה לא הניסיון האחרון של ישראל להגיע לירח: "לא הצלחנו עד הסוף, אבל ההישג שלנו הוא אדיר. זה היה פרויקט נהדר ואני לא מצטער לרגע שניסינו ועשינו. ישראל הגיעה לירח ודגל ישראל על הירח. המסע של בראשית לא הסתיים. אני מצפה מהדור הבא של ישראל שישלים את המשימה עבורנו".

 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר ביום חמישי כי יעשה ניסיון נוסף: "הגענו לירח, אבל ננסה שוב. אנחנו נרצה בפעם הבאה לנחות בנחת. עצם הניסיון הוא הישג כביר". במוצאי שבת פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה, לפיה נתניהו אמר שהמדינה תיקח חלק בפרויקט. היקף ההשתתפות הממשלתית יוחלט בהמשך ויובא לאישור הממשלה. הממשלה סייעה ב-10 מליון שקלים בלבד מתוך 100 מיליון דולר - בפרויקט בראשית הראשון.

 

רה
רה"מ נתניהו עם מוריס קאהן ביום חמישי(צילום: מוטי קמחי )

 

במקביל, ב-Google Lunar X PRIZE, שבזכותה החלו המהנדסים יריב בש, כפיר דמרי ויהונתן ויינטראוב  - לבנות את החללית, צייצו: "לעולם אל תפסיקו לחלום". 

 

תקלה בנחיתה

לאחר ההתרסקות אמר עופר דורון, מנהל מפעל חלל בתעשייה האווירית - שם נבנתה החללית, כי "אחרי הסתכלות ראשונית של הנתונים נראה שאחד המאיצים גרם לשרשרת אירועים שהובילה לכיבוי המנוע ולאי הצלחה. הגענו לירח, אבל לא בחתיכה אחת. כאב גדול לצד הצלחה אדירה". מהתחקיר עלה כי החללית החלה ליפול נפילה חופשית מגובה של 10 ק"מ, ככל הנראה במהירות של 400 עד 500 קמ"ש ".

 

אתמול פרסמו SpaceIL והתעשייה האווירית הודעה, כי מנתונים ראשוניים שהגיעו מהצוות ההנדסי של הפרויקט, נראה כי תקלה טכנית שארעה באחד הרכיבים גרמה לשרשרת אירועים במהלכם פסקה פעולת המנוע הראשי.

 

ללא המנוע הראשי, אמר ב-SpaceIL ובתעשייה האווירית, לא היה ניתן לבלום את החללית. עם זאת, החללית התגברה על התקלה והניעה את המנוע הראשי בשנית. אולם בשלב זה כבר לא ניתן לבלום את מהירות החללית ולהשלים את הנחיתה כמתוכנן.

 

על פי נתונים ראשוניים שבידי הצוותים, האירוע הטכני הראשוני התרחש בגובה של כ-14 ק"מ מעל פני הירח. בטווח 150 מטר מהקרקע אבד סופית הקשר עם החללית. בשבוע הקרוב יתבצעו בדיקות מקיפות על מנת להבין לעומק את שהתרחש.

 

 

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
דגל ישראל על רקע הירח
צילום: מוטי קמחי
מומלצים