שתף קטע נבחר

קולות של בלגן: "אי-סדרים בספירת המעטפות הכפולות"

עובדים שהשתתפו בספירת המעטפות הכפולות מספרים על אווירת "שכונה" במקום שמשפיעה ישירות על תוצאות הבחירות: חוסר סדר, אנשים מסתובבים בין השולחנות ומעטפות שמושארות ללא השגחה. ועדת הבחירות: "הכול התנהל לפי הפרוטוקול"

במפלגת הימין החדש בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד פתחו חמ"ל מיוחד ומבצע גיוס של יותר מ-150 פעילים לצורך איסוף הנתונים ובדיקת פרוטוקולים מהקלפיות. מפלגת זהות פנתה גם היא לקהל מצביעיה לגיוס 500 מתנדבים לבדיקה קפדנית של כל הקלפיות שבהן נאספו נתונים שלטענתם מעלים אי-סדרים לכאורה, וגם ביהדות התורה מבקשים בדיקה חוזרת של קלפיות מסוימות ומאיימים בנקיטת צעדים משפטיים.

  

מנתונים שהצטברו בידי חלק מהמפלגות עולה כי הספירה של המעטפות הכפולות התנהלה באופן רופף, לעיתים נגד כללי התקנון ובשטח אינו סטרילי - כלומר תוך שבאזור הספירה קמים ממקומם לא מעט אנשים, מסתובבים בין השולחנות, חוזרים והולכים באין מפריע.

 

על-פי הטענות שהצטברו במטה הימין החדש, חלק מההליכים היו נגד התקנון. כך לדוגמה טוענים בימין החדש כי המעטפות הכפולות נפתחו ללא תיעוד של מספרם בפרוטוקולים, עצירה בספירה שאמורה להיות מתועדת, לא תועדה, עוד נטען כי חלק מהמעטפות נפתחו כאשר רק נציגים ממפלגה אחת נוכחים.

 

"ההתנהלות הייתה ממש גרועה", מספר עמית, שהיה נציג של מפלגת העבודה בספירת הקולות. "שמו אותנו במסדרון של הכנסת. המעטפות הגיעו ואנשים החליטו שהם הולכים להסתובב או קמים לאכול. ככה שנשארו מעטפות בלי פיקוח. היו פקחים מסביב אבל היו יכולים לקרות דברים לא כשרים. אני לא חושב שהפקחים היו מספקי נוקשים. הייתה קצת הפקרות לדעתי, ראיתי מעטפות שרק בן אדם אחד משגיח עליהן".

 

תקלה נוספת שתיאר נגעה לקלות שבה הצליח להיכנס למשכן הכנסת ולאתר ספירת הקולות. "לא הצגתי תעודת זהות" אמר. "נכנסתי, אמרתי את השם שלי, קיבלתי תג והתחלתי לעבוד. מישהו היה יכול לבוא להגיד את השם שלי ולהתחיל לעבוד. זו הייתה אווירה של חלטורה".

 

קרן הגיעה דרך חברה לעבוד מטעם הימין החדש ביום הבחירות ומתארת גם היא בעיקר בלגן. "הספירה החלה באיחור ניכר, והייתה אווירה של לחץ והיעדר פיקוח". לטענתה, התג שקיבלה היה עם שמה אך נרשם עליו כי היא נציגה של מפלגת יהדות התורה, ולמרות שהתריעה על כך, קיבלה הנחייה להיכנס.

 

מוועדת הבחירות נמסר: "ספירת קולות החיילים של המעטפות הכפולות התקיימה על-פי אותו מודל של 30 שנה האחרונות. בכל שולחן הייתה ועדת קלפי והכול התנהל לפי פרוטוקול ועם נוכחות של נציגי המפלגות. חברי ועדת קלפי חתומים על הכול ומפקחים הסתובבו כל הזמן בין הסופרים. זה נכון שהיו 1,200 איש שספרו אבל לא הייתה המולה. מי שלא היה צריך, לא הסתובב. הסופרים היו מטעם חברת כוח אדם ואי אפשר היה להיכנס לכנסת בלי להופיע ברשימות כוח האדם. אם יהיה צורך, פרוטוקול לא תקין ייבדק ונפעיל במידת הצורך גם גורמים נוספים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
יו"ר הוועדה, השופט חנן מלצר
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים