שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מ-70 אלף רגל: תמונות הריגול נחשפות
  חלב בסוריה, נמרוד בעיראק - אבל ישראל בחוץ: מטוס הביון האמריקני U2 צילם את המזה"ת במבצע "שחמט" לפני כ-60 שנה, במחקר חדש נחשפים אתרי העתיקות שתועדו

   

   

  התמונות שצילם מטוס הביון האמריקני נחשפות - אבל הצילומים של ישראל עדיין סודיים: תמונות מסווגות מתקופת המלחמה הקרה, שצולמו על ידי מטוסי ריגול U2 אמריקניים שטסו בשמי המזרח התיכון בשנות החמישים והשישים של המאה הקודמת, פורסמו במחקר חדש ובאמצעותם נחשפו אתרים ארכיאולוגיים חבויים.

   

  בצילומים בשחור-לבן, שפורסמו על ידי ה-CIA, נראים אתרים ארכיאולוגיים רבים, מאזור הנילוס שבמצרים עד חלב שבסוריה והעיר האשורית העתיקה נמרוד שבעיראק של ימינו. התמונות חשפו בין היתר מלכודות עתיקות להרג המוני במזרח ירדן, מערכות השקיה קדמוניות באימפריה האשורית ויישובים בביצות בדרום עיראק.

  צילומים של מטוס ביון U2 משנות החמישים במזרח התיכון ()
  העיר חלב כפי שצילם U2, עשרות שנים לפני החורבן במלחמת האזרחים הסורית

  צילומים של מטוס ביון U2 משנות החמישים במזרח התיכון ()
  תעלות השקיה עתיקות והעיר נמרוד שבעיראק

  התמונות שצולמו מגובה עצום של 70 אלף רגל (21 ק"מ) במהלך משימות ביון שכונו "שחמט", הפכו לבלתי מסווגות ב-1997. אבל ב"דיילי מייל" נכתב כי התמונות לא נסרקו דיגיטלית ולא נעשה להם אינדוקס, ולכן הן לא הגיעו לידיעת הציבור. ד"ר אמילי האמר ופרופ' ג'ייסון אור מאוניברסיטת פנסילבניה ומהרווארד, בנו מפתוח משלהם לתמונות שצילם ה-U2 והשתמשו בסרטי צילום מהארכיון הלאומי בקנזס.

   

  רבות מטיסות הצילום הללו החלו בהמראה בשעות הבוקר המוקדמות מהבסיס הטורקי אינצ'רליק בעיר אדנה, והסתיימו עם החזרה לבסיס כעבור בין 8 לעשר שעות, לאחר מעבר בשמי כמה ממדינות האזור. המצלמה הראשית הופעלה לאחר עזיבת השטח האווירי הטורקי, וכובתה עם החזרה אליו. בין אותן מדינות שצולמו מלמעלה ניתן למנות את מצרים, ירדן, סעודיה, לבנון, סוריה, עיראק, איראן – וגם ישראל.

   

  אבל לפי החוקרים, בניגוד ליתר המדינות, הצילומים בשמי ישראל נותרו מסווגים. "הטיסות מעל ישראל נועדו כנראה לבחון את הקמת הכור בדימונה, ואולי גם ערים ואתרים אחרים, אבל נותרו מחוץ לתהליך הסרת הסיווג הביטחוני", נכתב במחקר. "זה כנראה בעקבות תיקון חקיקה מ-1996, שמגביל הפצת צילומים של ישראל על ידי חברות אמריקניות".

  צילומים של מטוס ביון U2 משנות החמישים במזרח התיכון ()
  שרידי העיר השומרית אור, בשני צילומי לוויין

  צילומים של מטוס ביון U2 משנות החמישים במזרח התיכון ()
  עפיפוני מדבר במזרח ירדן, כפי שצולמו על ידי U2 במבצע "שחמט"

  באמצעות הצילומים נחשפו תמונות ממזרח ירדן של עפיפוני מדבר - מתקנים ששימשו לציד המוני של עדרי חיות בר. מבני האבן הללו שימשו את הציידים לפני בין 8,000 ל-5,000 שנה. בנוסף חקרו המדענים גם מערכות של תעלות השקיה שתוארכו לתקופת האימפריה האשורית ונראו בצילומי הריגול.

   

  "התמונות מעניקות מבט מרתק על המזרח התיכון של לפני כמה עשורים", כתבו החוקרים. "הן מראות למשל את חלב ההיסטורית לפני ההרס ההמוני במלחמת האזרחים בסוריה. הצלחנו למפות דברים רבים שנחרבו מאז 1960 וכבר לא ניתן לראותם כיום".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים