שתף קטע נבחר

ניצחון לנהג שהחלים מסרטן: יוכל לחזור לעבוד

משרד הרישוי סירב לבטל את ההגבלות שהוטלו על רישיון הנהיגה של תושב טמרה בשל מחלתו. הוא הגיש ערעור לבית המשפט - וזכה

בית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה קיבל לאחרונה ערעור שהגיש נהג משאית שהחלים מסרטן, נגד החלטת משרד הרישוי לא לאפר לו לחזור לנהוג ללא הגבלה. השופטת תמר שרון נתנאל קבעה שוועדת הערר של המשרד לא הציגה כל נימוק המצדיק את הפגיעה המשמעותית בזכותו של הנהג להתפרנס בכבוד.

 

ב-24 השנים האחרונות עבד המערער כנהג כלי רכב מסחריים והיה בעל רישיונות נהיגה מדרגה B ,C ו-E. לפני כשנתיים הוא חלה בסרטן לימפומה ראשונית מוחית ובעקבות זאת הפסיק לנהוג. לאחר שהחלים בשנה שעברה הוא פנה למשרד הרישוי בבקשה לחידוש רישיונו, אולם לאחר בדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד) אושר לו רק רישיון מדרגה B (לכלי רכב עד 3.5 טון).

 

ערר שהגיש על החלטה זו התקבל באופן חלקי בוועדת הערר של המרב"ד, ובהתאם אישר לו משרד הרישוי גם רישיון מסוג 1C אך הגביל את נהיגתו לשעות היום בלבד ולמרחק של 30 ק"מ מהיישוב טמרה שבו הוא מתגורר. בערעור שהגיש על החלטה זו טען נהג שהחלים לחלוטין ואין כל סיבה נוירולוגית או אחרת שלא לאפשר לו לנהוג בכל סוגי כלי הרכב. לדבריו, הגבלת הרישיון פוגעת בפרנסתו ללא סיבה מוצדקת.

 

מנגד טען משרד הרישוי כי בית המשפט לא רשאי להתערב בשיקול דעתה המקצועי של ועדת הערר שממומחיה הרפואיים בדקו לעומק את מצבו של המערער. אולם השופטת שרון נתנאל סברה שהסתמכות משרד הרישוי על החלטתה הלא מנומקת של הוועדה הייתה שגויה, וקיבלה את הערעור.

 

היא קבעה כי בהחלטת ועדת הערר יש סתירה לא מובנת: מצד אחד היא קובעת שהנהג החלים לחלוטין והמחלה נשלטת, ולכן הרישיון אושר, ומצד שני היא הטילה עליו מגבלות בשל תקופת ההחלמה הקצרה. "מעבר לגורם הזמן", כתבה, "הוועדה לא נימקה מהו הסיכון הקיים - אם בכלל, ואם כן - במה יפחיתו ההגבלות את הסיכון".

 

בכך, נקבע, הפרה הוועדה את חובתה לנמק את החלטותיה ולהסביר על סמך מה הן ניתנו. השופטת ציינה שלא מצאה בהחלטת הוועדה כל חשש רפואי או היגיון המצדיק את הטלת ההגבלות - שהרי הגבלת המרחק עדיין מאפשרת למערער לנהוג שעות רבות ביום.

 

השופטת הוסיפה עוד כי התרשמה שהמערער אדם אחראי שמודע ליכולותיו, ועובדה שברגע שאובחן עם המחלה הפסיק לנהוג. רשות הרישוי, שהחליטה לאמץ את קביעת הוועדה, לא התייחסה כלל לעובדה זו.

 

בסיכומו של עניין נקבע כי יש לבטל את ההגבלות הפוגעות בזכותו של המערער להתפרנס - זכות הנגזרת מחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

 

כמו כן נקבע כי החל מאוגוסט השנה הוא יוכל לחדש גם את הרישיון לכלי מסחרי מעל 3.5 טון. משרד הרישוי חויב בהוצאות משפט ובשכר טרחת עו"ד של 10,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערער: עו"ד ראיה חסאן עואד
  • ב"כ המשיב: עו"ד נביל נח'לי, פרקליטות מחוז חיפה - אזרחי
  • עו"ד אסף שמיר עוסק בתעבורה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד אסף שמיר
מומלצים