שתף קטע נבחר

ה"פתרון" למצוקת הסייעות בגנים לצרכים מיוחדים - קיצור שעות הפעילות

הורים מכמה יישובים בארץ קיבלו לאחרונה הודעות על מחסור בכוח אדם - ונאלצו לשנות את סדר היום במיוחד. משרד החינוך מכחיש את קיומו של החוסר, אך הגננות הבהירו: "לא מוצאים סייעת". אלו"ט: "גורמים לרגרסיה לפני החג"

צילום מסך וואטסאפ הודעה פתרון ל הורים מ נתניה מצוקה מצוקת סייעות ב גנים לילדים  עם צרכים מיוחדים ()
ההודעה שקיבלו ההורים בנתניה

שלוש שעות פחות בגן: בימים האחרונים קיבלו הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בגני תקשורת במספר יישובים ברחבי הארץ הודעה לפיה מפאת מחסור בכוח אדם וקושי בגיוסו – הילדים יחזרו מוקדם יותר הביתה ושעות הפעילות צפויות להתקצר משמעותית.

 

יותר מאובחנים - ללא מסגרות: "מחסור של לפחות 20 בתי ספר לאוטיסטים"

 

"גם מחר הגן ייסגר בשעה 14:00", נכתב בהודעה להורים בנתניה למרות שלפי התכנית המקורית ילדי הגן צריכים לסיים את יום הלימודים כמעט שלוש שעות מאוחר יותר - בשעה 16:45. "לכל מי שפונה ושאל, אני מציינת שהאחריות על מציאת צוות לצהריים היא של העירייה", נמסר להורים.

 

למרבה ההפתעה, כשעתיים לאחר פניית ynet בעניין נמסר להורים כי הבעיה נפתרה ונמצא כוח אדם שיפעיל כמעט את כל הגנים עד השעה המקורית.

 

באלו"ט, האגודה הלאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם, טוענים כי קיבלו תלונות נוספות בעניין מהורים ברמלה ובני ברק אשר טופלו, כמו גם מצד הורים בחיפה. "בגנים הבאים לא תיפתח מסגרת צהריים", נכתב להורים בחיפה לצד רשימת גני תקשורת. "הגנים יעבדו עד השעה 14:00".

 

בימים אלו מפעיל משרד החינוך, בשיתוף עם הרשות המקומית, את קייטנות הפסח בגני הילדים. הקייטנות מופעלות בגנים הרגילים, ובמתכונת רחבה יותר בגני החינוך המיוחד, אשר חלקם הם גני תקשורת המיועדים בעיקר לילדים על הרצף האוטיסטי.

 

"אחד הדברים שמאפיינים את הילדים שלנו זה שעדיף כמה שפחות לשנות להם את השגרה", אומר אורן (שם בדוי), אב לילד בגן תקשורת שקיבל לאחרונה את ההודעה על קיצור שעות הפעילות בגן בשל היעדר כוח אדם.

 

"זה משבש להם את סדר היום ומשפיע מאוד על ההתנהגות שלהם. למען האמת, זו לא הפעם הראשונה שאומרים לנו פתאום בהפתעה שבתקופות של קייטנות וחופשים העירייה לא הצליחה למצוא סייעת לשעות הצהריים, ולכן אנחנו מתבקשים לאסוף את הילדים שלנו מוקדם יותר. לפעמים הגננת הראשית מודיעה לנו באמצע היום או בערב שלפני שהעירייה לא הצליחה למצוא סייעת. מה שנקרא, 'תסתדרו עם זה ובהצלחה'.

 

"לאחר שקיבלנו את ההודעה, התקשרנו לעירייה ונתנו לנו כל מיני תירוצים", אמר אורן. "למשל שלא קל למצוא סייעות שמוכנות לעבוד בפסח כי הן רוצות להישאר ולנקות את הבית. מאחר ואני חבר בקבוצת וואטסאפ של עוד הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בנתניה, רציתי לדעת האם זה קורה רק בגן שלנו. גיליתי שבעוד ארבעה גני תקשורת בעיר ההורים קיבלו הודעה דומה".

 

גם ביום חמישי בנו של אורן חזר בשעה שתיים, ובשבת הגננת שוב הודיע להורים כי לא נמצא סייעת ליום ראשון בצהריים - והילדים צפויים להשתחרר מוקדם.

 

"במשך כל הזמן הזה אנחנו מרגישים שמורחים אותנו בתירוצים וחוסכים על הילדים שלנו. אנחנו די חסרי אונים, כי אתה עומד מול מערכת שמבטיחה לדאוג לילדים שלך, ובטח כשמדובר על ילדים עם צרכים מיוחדים", סיפר. "מדובר על ילדים שזקוקים לשגרה ולסדר, ושינויים כאלו יכולים לשגע אותם. הגיע הזמן שיסדירו את הנושא הזה. אם אף אחד לא ירים את הכפפה ויעשה סדר בעניין, אני בטוח שזה יחזור על עצמו בעתיד".

 

מירב (שם בדוי), אמא לילד בגן תקשורת בחיפה, אמרה ל-ynet כי "לאחרונה קיבלו הורים ב-11 גני תקשורת בחיפה הודעה על קיצור שעות הפעילות שלהם. "כשהתקשרתי לעירייה לברר מדוע נאמר לי שאין כוח אדם כדי להפעיל את הגן.

 

צילום מסך וואטסאפ הודעה פתרון ל הורים מ חיפה מצוקה מצוקת סייעות ב גנים לילדים  עם צרכים מיוחדים ()
גנים רבים בחיפה ללא כוח אדם

"עשיתי בירור ונודע לי שבמערכת הגנים הרגילים יש כוח אדם, וגם ביתר גני החינוך המיוחד. לעומת זאת, ברוב גני התקשורת הילדים הולכים הביתה כמעט שלוש שעות מוקדם יותר. דווקא האוכלוסייה החלשה הזו נשארת בלי טיפול החל משעות הצהריים", אמרה מירב.

 

"נעשה לנו עוול וזה מאוד מצער. אם הילד היה בגן רגיל או במסגרת גן התפתחותי אז הייתה לו מסגרת. הקצאת המשאבים נעשית באופן לא מתוקן ומפלה. זו הרגשה של חוסר שוויון. במקום לעשות פעולות שמקדמות את הילדים שלנו עושים בדיוק להיפך".

 

באלו"ט אמרו כי "השמירה על השגרה של המסגרת החינוכית היא קריטית עבור ילדים על הרצף האוטיסטי אשר רגישים יותר למעברים ושינויים."צמצום שעות גני התקשורת עלול להוביל את הילדים לרגרסיה בימים שלפני חול המועד פסח, שבהם המסגרת אמורה להמשיך בפעילות כסדרה.

 

"לא יעלה על הדעת שדווקא בימים אלה ההורים עומדים מול שוקת שבורה, כאשר הרשות המקומית ומשרד החינוך סוגרים את הגנים במקום להיערך מראש ולדאוג לאנשי צוות מתאימים שימשיכו בעבודה החשובה של קידום הילדים".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "כ-600,000 תלמידים נהנים בימים אלה ממסגרות משרד החינוך במסגרת בתי ספר של החגים, ומקבלים פעילויות תרבות, למידה והעשרה, בתחומים שונים.

ההיערכות השנה הייתה מוקדמת וסדורה, עם קולות קוראים מוקדמים ומאוחדים, דבר שהעניק לרשויות אפשרות הולמת להתארגן ולגייס כח אדם עבור כל המסגרות, ללא יוצאים מהכלל. התכנית מרחיבה את הסל החינוכי שמעניק המשרד, בשעות בלתי פורמליות, ואין השנה כל מחסור מיוחד בצוותים חינוכיים".

 

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "מדובר בתופעה כלל ארצית של היעדר יכולת לגייס כוח אדם המוכן לעבוד בגנים התקשורתיים עד השעה 17:00 בימים שלפני חג הפסח. הסייעות בוחרות להשתלב בתכנית "ניצנים" של משרד החינוך המופעלת עד השעה אחת בצהריים בלבד.

 

"עם זאת אנו ממשיכים לעשות כל מאמץ כדי לאתר צוותים ולהימנע מצמצום שעות הפעילות". כאמור, לאחר פניית ynet בעניין קיבלו ההורים הודעה מעודכנת לפיה גויסו הסייעות המתאימות להפעלת הגנים. עם זאת, הבעיה לא נפתרה באופן גורף בעיר עד כה.

 

מעיריית חיפה נמסר: "גנים תקשורתיים אינם מופעלים ע"י משרד החינוך בחופשות. היות ולא ניתן להפעיל גנים אלה ללא עובדי הוראה אשר עומדים בקריטריונים שנקבעו ע"י משרד החינוך להעסקה במסגרות אלה בחופשות, והיות משרד החינוך אינו יכול לחייב את צוותי החינוך בגנים אלה לעבוד בחופשות פעלה עיריית חיפה בכל הדרכים האפשריות לגיוס צוותים חינוכיים לתקופת החופש - העונים על הקריטריונים שנקבעו ע"י המשרד.

 

"עיריית חיפה מצאה פתרונות הולמים להפעלת כל הגנים התקשורתיים בחופשת הפסח בשעות הבוקר ובחלק מהגנים אף בשעות הצהריים. עם זאת, לא תיתן העירייה יד לפתיחת גנים או צהרונים ללא כוח אדם מקצועי המותאם לצרכיי הילדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין סייעות - הילדים משוחררים מוקדם
מומלצים