שתף קטע נבחר

אוקראינה: הנשיא הגיע לעימות, הפייבוריט הבריז

לפי התחזיות הנשיא החדש באוקראינה יהיה וולדימיר זלנסקי, קומיקאי יהודי ללא ניסיון פוליטי. הוא והנשיא המכהן פורושנקו הסכימו לקיים עימות לקראת הסיבוב השני. היום ענה הנשיא לשאלות לצד הדוכן הריק של יריבו

שבוע אחד נותר עד לסיבוב השני בבחירות לנשיאות אוקראינה, שם ינסה הנשיא פטרו פורושנקו לנצח את וולדימיר זלנסקי – קומיקאי יהודי וחסר ניסיון פוליטי, שסיים במקום הראשון בסיבוב הראשון לפני שבועיים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 

נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו לבד ב עימות לקראת סיבוב שני ב בחירות (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו לבד ב עימות לקראת סיבוב שני ב בחירות (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

בניסיון לשפר את סיכוייו בסיבוב השני הגיע היום פורושנקו לעימות מול זלנסקי באצטדיון האולימפי בקייב. לפורושנקו לא היה מה להפסיד, אך זלנסקי הפייבוריט בחר שלא להגיע. שני המתמודדים הסכימו בשבוע שעבר לקיים עימות טלוויזיוני ביניהם, אך לא סיכמו על תאריך שבו הוא יתקיים. פורושנקו הכריז שהעימות יתקיים היום, זלנסקי העדיף את שישי הקרוב, 19 באפריל, יומיים לפני הסיבוב השני והמכריע.

נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו לבד ב עימות לקראת סיבוב שני ב בחירות (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

מחוץ לאצטדיון התקבצו תומכיו של פורושנקו לצפות בשידור שבו ענה הנשיא לשאלות העיתונאים. הוא עמד ליד דוכן ריק שעליו הופיע שמו של הפייבוריט זלנסקי, ואמר שהוא לא הגיע מכיוון שהוא מפחד. "אם הוא שוב מתחבא מהעם ומפחד אנחנו נזמין אותו עוד פעם. אנחנו נזמין אותו בכל יום לכל שידור חי בכל המדינה, כדי לראות מי הולך להיבחר לחמש השנים הקרובות", אמר פורושנקו ב"עימות".

 

האירוע היום היה האירוע האחרון במערכת בחירות מעט ביזארית. לקראת העימות המתוכנן ביניהם השתתפו זלנסקי ופורושנקו בבדיקות אלכוהול וסמים, כדי להוכיח שהם ראויים לתפקיד ושאין בדמם חומרים אסורים.

בדיקות אלכוהול ו סמים סיבוב שני בחירות אוקראינה פטרו פורושנקו וולדימיר זלנסקי  (צילום: AFP)
בדיקות דם לקראת הסיבוב השני(צילום: AFP)
 

פורושנקו, שמתנגדיו אומרים שהוא לא עשה מספיק כדי להיאבק בשחיתות באוקראינה, קיבל רק 16% מהקולות בסיבוב הראשון ב-31 במרץ. זלנסקי, מועמד יוצא דופן ללא ניסיון פוליטי, קיבל יותר מ-30% מהקולות. לפי BBC הוא מעדיף לתקשר עם הבוחרים דרך הרשתות החברתיות, בקושי מתראיין ולא מקיים עצרות בחירות.

 

בתחילת הדרך נראה זלנסקי כגימיק, אך עם הזמן צבר תאוצה מרשימה. הוא סחף אחריו אוקראינים שמאסו בשחיתות, ונתפש כמועמד אנטי ממסדי. במידה רבה הוא נשען על בסיס של תומכים צעירים. זלנסקי הודה כי הוא חסר ניסיון, אבל מבטיח שיש לו הכוח להנהיג את אוקראינה. מתנגדיו טוענים שהמצע שלו אינו ברור, ושחוץ מהעובדה שהוא מבטיח פוליטיקה "אחרת" הוא לא מביא כל בשורה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים