שתף קטע נבחר

הורים רבו - דיינים סירבו למשמורת משותפת

גבר גרוש ביקש להסדיר באופן רשמי את זמני השהות של בתו בת ה-5. אולם בית הדין הרבני קבע: כשבני הזוג עוינים, זה לא ייטיב עם הילדה

בית הדין הרבני בתל אביב דחה לאחרונה בקשה של גבר גרוש לקבוע אחריות הורית משותפת על בתו בת ה-5 שנמצאת כרגע במשמורת אמה. הדיינים - הרב צבי בן יעקב, הרב יצחק הדאיה והרב משה בצרי – פסקו שמשמורת משותפת בין הורים שעוינים זה את זה תוביל לכך למלחמות בלתי פוסקות שלא ייטיבו עם הבת.

 

ההורים התגרשו לפני כשלוש שנים והמשמורת על בתם נמסרה לאם. לימים גדלו זמני השהות של הילדה עם אביה עד שכיום היא נמצאת חצי מהזמן אצל האם וחצי מהזמן אצל האב. בנסיבות אלה ביקש האב לקבוע באופן רשמי שהמשמורת על הילדה תהיה משותפת לו ולאם.

 

האם התנגדה בטענה שהאב לא מתאים להיות הורה משמורן נוכח התנהגות לא ראויה שתוכנה לא נחשף.

 

ואכן, בפסק דין שהכריע בסוגיה דחו הדיינים את בקשת האב, וקבעו כי משמורת לא נגזרת בהכרח לפי חלוקת זמני השהות. "יכולים הורים לחלוק ביניהם זמני שהות", כתבו, "אולם עם זאת לילד צריך להיות עוגן – הורה שאחראי כלפיו ושיקל החלטות, גם אם בשיתוף ההורה השני".

 

הדיינים ציינו שבמקרה הנוכחי מדובר בהורים שלא מסוגלים להסכים ביניהם כמעט על שום דבר, ומערכת היחסים ביניהם מתאפיינת בעוינות הדדית. במצב כזה לא ייתכן שיישאו באחריות הורית משותפת, שכן זו מתכונת לכך שבכל נושא ועניין הכי קטן יפנו לבית הדין להכרעה.

 

"אנו סבורים שמשמורת משותפת יכולה להתקיים בין הורים שמערכת היחסים ביניהם מבוססת על רוגע והבנה, ובעיקר, שאין ביניהם עוינות", כתבו הדיינים.

 

במקרה הנוכחי נקבע כי משמורת משותפת היא "מתכון לבעיות, מחלוקות ומלחמות בלתי פוסקות", ולכן חייב להיות הורה אחד שדעתו תהיה הקובעת והמכרעת בענייני היומיום השגרתיים.

 

הדיינים הוסיפו כי אף שהתרשמו כי האב הורה מסור ביותר, עדיף שהמשמורת תישאר אצל האם, בין היתר משום שהמלחמה שמנהל האב למשמורת משותפת לא נועדה להיטיב עם בתו אלא להביא לביטול תשלומי המזונות לאם ולזכות ב"כבוד מדומה". לפיכך, ולנוכח גילה של הילדה ובהסתמך על ההלכה שלפיה בנות צריכות להיות במשמורת אמותיהן, המשמורת תישאר אצל האם.

 

לצד זאת, ציינו הדיינים כי על האם לשתף את האב יותר בענייני בתו ובתוך כך ביקשו מהאב למתן את תגובותיו ולהימנע מהתלהמות כלפי האם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד יצחק קארו
מומלצים