שתף קטע נבחר

מי מפחד מפסח? המדריך לחג כשר וקליל

חלונות מבריקים לא קשורים לפסח, אין סיבה לבשל כמויות ללילה שאוכלים בו בעיקר מצות, הכי חשוב שתנוחו בערב החג - ואם אתם לא רבנים גדולים, אל תחמירו איפה שלא צריך. קבלו את עשרת הדיברות: כך תגיעו בשלום לליל הסדר

 

 

מצווה לא לאכול חמץ, לא ליהנות מן החמץ ולבערו מן העולם (לבטלו). ולכן נהגו לבדוק חמץ, להוציאו מהבית או להכניסו למקום סגור, ולמכרו לגוי באמצעות רב. ונהגו לפני בדיקת חמץ, בליל י"ד (יום ה', ערב לפני ליל הסדר), לשטוף ולנקות הבית ולבדוק את החמץ (מעין מסדר מפקד).

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >> 

 

 • בואו למכור כאן את החמץ בקלות ובנוחות  

   

  1. סוף מעשה במחשבה תחילה

  תכנון נכון מתחיל במוצאי פסח שנה קודמת, וחלוקת עבודה מפורים שנה זו, או לכל המאוחר מראש חודש ניסן - יקלו על העבודה.

   

  2. תעזבו את המצעים במנוחה

  המשנה הראשונה במסכת פסחים מתחילה עם הקלות: "כל מקום שאין מכניסים חמץ אין צריך בדיקה". כך, מי שלא נוהג לאכול ארוחת בוקר על המיטה בחדר השינה ולא מרשה לילדים לאכול בייגל'ה בחדרי הילדים כל השנה, יכול להסתפק בשטיפת החדר.

   

  זה נקי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  זה נקי(צילום: shutterstock)

   

  מצד הדין אין צריך להוציא את כל המצעים מהארונות, לא צריך לפרק את המדפים ולהטביל אותם במקווה. די בטאטוא ושטיפה של החדרים שבוע לפני פסח.

   

  ולא, אין חוששים שמא ילד קטן לקח לחמנייה והחביא אותה בין המשחקים. הואיל וזה ספק ספיקא - ספק אם לקח, וגם אם לקח ספק אם לא אכל אותה (וכך במשנה: שאין חוששים בחולדה שמא גררה מבית לבית, מבית בדוק לשאינו בדוק). לעומת זאת, בארון חשמל בחדר מדרגות כדאי לבדוק שמא ילדים החביאו למשל כריך שלא רצו לקחת לבית ספר.

   

  3. אבק הוא לא חמץ

  מאוד יפה לנקות את החלונות שיבריקו, לנצנץ את הניקלים בבית ולחדש את כלי הכסף, אך לכל זה אין דבר וחצי דבר עם ניקיון לפסח.

   

  4. בישולים לחג

  בליל הסדר ארוחה צריכה להיות מינימלית. מי שאכן מקיים את מצוות אכילת חמש פעמים כזית מצה, אין לו אפשרות לאכול ח"י סלטים אם הוא רוצה לצאת חי מהסעודה. לכן יש לבשל מה שפחות לסעודת ליל הסדר. זה לא משחקי השף פה. ואל תשכחו את ארבע כוסות של המיץ הענבים או היין שגם הם תופסים נפח.

   

  5. פסח הוא חג של חומרות. אז מה

  אבל החומרות נועדו לרבנים גדולים שמתנהגים בכל דרכיהם בהידור ובקדושה. לאנשים פשוטים כמונו אין עניין לפתוח את כל המסננים של הברזים, להחליף מקרר ולקנות תנור חדש. יש להתנהג בצורה טבעית.

   

  אל תגזימו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אל תגזימו(צילום: shutterstock)

   

  יש להוציא את כל מה שבמקרר, שהוא מקום שכן מכניסים בו חמץ, לשטוף את המדפים בחומר עם סבון (כגון אמה, שהוא חומר פוגם), ולנקות גם את דפנותיו. לצורך זה כדאי להתחיל יום לפני התחלת הבישולים לחג - אך לא יותר משבוע לפניו. ניתן לשים נייר או ניילון נצמד על המדפים בשכבה אחת או שתיים, ואז אפשר להניח עדיין דברי חמץ במקרר עד ליום ההחלפה של המטבח - העברתו ממצב של חמץ לפסח - השלב הקשה ביותר בהכנות לחג.

   

  6. אל תתחרפנו בגלל תנור

  נהגו שלא להשתמש בתנורים בפסח, למרות שכיום יש תנורים כמו סאוטר עם ניקוי עצמי בטמפרטורה גבוהה מעל 500 מעלות, ויש מי שמתיר להשתמש בהם גם לפסח. כל אחד יעשה כפי שראה בבית הוריו, או כפי שהורו לו רבותיו.

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  כיריים גז: יש לנקות ולהדליק לחצי שעה ולכסות את המגש בנייר כסף. צריך תמיד לזכור לחפש רופא מחמיר - ורב מקל.

   

  7. למכור את החמץ - הכי קל בעולם

  יש לרכז את כל דברי החמץ במקום סגור, לסמן את הארון בצורה ברורה - ולשים דבק פלסטי או נייר דבק שלא יפתחו בטעות.

   

  לא לשכוח לבצע מכירת חמץ. אפשר לעשות את זה אצלנו באתר – בקלות, בנוחות ובחינם , או אצל הרב השכונתי. הרב קונה מאיתנו ומוכר עבורנו את החמץ. כל חמץ שהיה בבית ולא נמכר - אסור בשימוש לאחר הפסח.

   

  8. הכשרת כלים

  כלי אוכל שהיו בשימוש - אין להשתמש בהם בפסח, ורצוי לקנות חדשים. בימינו המחירים מאוד זולים, וראוי להחזיק מערכת כלים לפסח. אפשר גם להכשיר כלים: כלי זכוכית משרים שלושה ימים במים, כלי מתכת צריכים הגעלה, ויש שצריכים ליבון. יש להתייעץ עם הרב המקומי על נקודת הכשרה.

   

  מגעילים ומכשירים כלים לפסח (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  מגעילים ומכשירים כלים לפסח(צילום: מוטי קמחי)

   

  יש כלים שאי אפשר להכשיר כגון תבניות אפייה, מסננות ועוד. ניתן להשתמש שבעה ימים בתבניות חד-פעמיות (אלומיניום).

   

  9. פסח הוא חג החירות

  חירות משמעה: אני לא צריך כלום. המצה מסמלת את הפשטות, רק מים וקמח - אין בה לא מלח, לא תבלינים, לא גבינה צהובה וכו'. גם רשימת הקניות לפסח צריכה להיות כמה שיותר פשוטה ובסיסית. הכינו רשימה ותנו לבן/בת הזוג להוריד ממנה 20%. גם כך במוצאי פסח תישארו עם 40% מצרכים מיותרים שקניתם - ובהתאמה המינוס בבנק.

   

    (צילום: shutterstock)
  מי צריך את כל זה מעכשיו ולשבעה ימים בסך הכול?(צילום: shutterstock)

   

  למדינת ישראל מאגרי מזון לתשעה חודשים קדימה לפי חוק, ולא חסר פה אוכל כבר 60 שנה. גם בפסח עצמו החנויות פתוחות ויש שפע של פירות וירקות במחירים זולים יותר.

   

  10. תנוחו

  עיקר החג הוא סיפור יציאת מצרים והניסים שנעשו לבני ישראל. עיקר הסדר שיושבים יחד, מדברים ומספרים ומחליפים דעות, בין בליל הסדר ובין בשבעת ימי החג. כדי שתוכלו לקיים את זה, עליכם לשמור משבצת בערב החג לשעת שינה ולזמן קריאה ולימוד, ורצוי להתחיל ללמוד כבר מפסח של שנה קודמת. שמעתי מאבי מורי ששמע מרבותיו, שבפסח היה מברך חג שמח וכשר - ובפורים חג כשר ושמח.

  ושיהיה לכולם חג שמח וכשר.

   

  • הכותב הוא מומחה לכשרות

 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  פסח זה קודם כל כיף
  צילום: Shutterstock
  מומלצים