שתף קטע נבחר

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.5% במרץ

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי בשנה האחרונה עלה המדד ב-1.4%. העלייה בחודש מרץ תואמת לתחזיות בשוק ההון, על רקע ההתייקרות בסעיף ההלבשה וההנעלה ועליית מחירי הדלק

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש מרץ ב-0.5%, וב-1.4% ב-12 החודשים האחרונים. כך עולה ממדד המחירים לצרכן שמפרסמת הערב (ב') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדובר בחודש שני ברצף של התייקרות, כאשר בחודש פברואר עלה המדד ב-0.1%, לאחר ירידה של 0.1% במדד חודש ינואר. מתחילת השנה (מחודש ינואר) התייקר מדד המחירים לצרכן ב-0.5%.

 

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.1% בפברואר

מדד המחירים לצרכן ירד ב-0.1% בינואר

אם הכל כל כך יקר, איך זה שמדד המחירים לא עולה?

 

עליות מחירים בולטות בחודש מרץ נרשמו בסעיף ההלבשה וההנעלה, שהתייקר ב-3.4%, בסעיף התחבורה - עם עלייה של 1.1%, בסעיף התרבות והבידור - עם עלייה של 1% ובסעיף הדיור - עלייה של 0.8%. ירידות מחירים בולטות נרשמו בחודש מרץ בסעיף המשקאות, שהוזל ב-1.1%, ובסעיף מחירי הפירות והירקות, שירד ב-0.3%.

 

גם בתחום מחירי המגורים בשכירות מצביע המדד על התייקרות חריגה. על פי מדד שירותי הדיור, המהווה חלק ממדד המחירים לצרכן ומשקף את מחירי המגורים בשכירות - חלה עלייה של 1.1% בדמי השכירות החודשיים.

 

>>לסיפורים הכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
   

העלייה תואמת לתחזיות בשוק ההון, שם צפו עלייה של 0.4%-0.5% במדד המחירים לצרכן בחודש מרץ.

 

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, צפה עלייה של 0.4% במדד המחירים לצרכן. הוא צפה שמדד מרץ יהיה גבוה מסיבות עונתיות, ושעיקר התרומה צפויה היתה להגיע מהתייקרות סעיף ההלבשה בשל המעבר לבגדי קיץ. לדבריו, סעיף הדיור גם הוא מתייקר בדרך כלל במרץ יותר מהרגיל, והשנה צפויה גם התייקרות גבוהה יותר מאשתקד של מזון, פירות וירקות. אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס העריך גם הוא כי מדד המחירים לצרכן יעלה ב-0.4% - זאת בעיקר על רקע העלייה במחירי הנפט וכפועל יוצא מכך, התייקרות הדלק.

   (נתונים: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה)
(נתונים: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה)
  

רפאל גוזלן, הכלכלן הראשי של אי.בי.אי בית השקעות, העריך כי מדד המחירים לצרכן לחודש מרץ יעלה ב-0.5% על רקע גורמים עונתיים - בעיקר עלייה במחירי ההלבשה וההנעלה ובמחירי הנופשים, בד בבד עם העלייה בסעיף הדיור. בנוסף הוא צפה כי לעליית המדד יתרמו מחירי הדלקים, שעלו בחודש מרץ בכ-21 אגורות לליטר על רקע המשך עליית מחיר הנפט בעולם.

 

יונתן כץ מבית ההשקעות לידר שוקי הון צפה גם הוא עלייה של 0.5% וזאת על רקע התייקרות מחירי הדלקים, העלייה העונתית במחירי ההלבשה ובמחירי השכירות.

 

הביגוד התייקר, המזון הוזל

מרץ, כאמור, הוא החודש השני ברציפות שנרשמת בו התייקרות - במדד חודש פברואר חזר סל המוצרים להתייקר ב-0.1%, וזאת לאחר שלושה חודשים רצופים של ירידות: ירידה של 0.1% במדד חודש ינואר, ירידה של 0.3% במדד דצמבר וירידה של 0.3% במדד נובמבר.

 

מי שקנה בגדים ונעליים בחודש מרץ חווה התייקרות של 3.4%. במיוחד התייקרה ההלבשה העליונה, ב-4.8%, וגרביים, ב-2.8%.

 

מחירי הדיור התייקרו ב-0.8% וגם מחירי תחזוקת הדירה התייקרו ב-0.1%. מי שקנה ריהוט וציוד לבית החודש חווה התייקרות של 0.1%.

 

משקי בית הצורכים שירותי חינוך, תרבות ובידור שילמו 0.6% יותר במרץ, וצרכני התחבורה שילמו 1.1% יותר - בין היתר משום שהדלק והשמנים לרכב התייקרו ב-3.3%, והנסיעה לחו"ל התייקרה ב-2.3%.

 

אולם, מנגד קניית המזון הוזלה במרץ ב-0.2%. בקניית קקאו נרשמה הוזלה של 3.3%, בקניית מעדני חלב וגבינה נרשמה הוזלה של 2.9%, בקניית בשר בקר טחון חלה הוזלה של 2.3%, הבירה הלבנה הוזלה ב-1.8% והמשקאות הקלים הוזלו ב-1.6%. עם זאת, אטריות וספגטי התייקרו ב-2.3%, הדגים הטריים התייקרו ב-2.1% והכבד, העוף וההודו התייקרו ב-1.4%.

 

גם סל הפירות והירקות רשם הוזלה בחודש מרץ, בשיעור של 0.3%. מתוכו, הירקות הטריים הוזלו ב-0.2%, והפירות הטריים התייקרו ב-0.2%.

 

הירקות הטריים שרשמו הוזלה ניכרת הם ארטישוק (25.4%), קולורבי (17.9%) וחצילים (13.3%).לעומתם, הכרובית התייקרה ב-10.5%, העגבניות ב-4.1% והמלפפונים ב-4.1%.

 

מבין הפירות הטריים התייקרו במיוחד בננות (13.2%) ואגסים (2.2%), אך הוזלו תות שדה (14.9%) ותפוחי עץ (1.5%).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים