שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  סימני השאלה סביב הפריטים של יוני נתניהו שקיבל רה"מ

  יוסף שמש נפגש עם ראש הממשלה ומסר לו פריטים שלטענתו שייכים ליוני ז"ל. עם זאת, בדיקה העלתה ששמש ניסה למכור פריטים אלו לבתי מכירות שהעלו ספקות כבדים בדבר האותנטיות שלהם: "ההגדה הודפסה 4 שנים לאחר מותו"

  יוסף שמש הטוען שהיה פקודו של יוני נתניהו ז"ל בחיל השריון מסר אתמול (ב') לראש הממשלה בנימין נתניהו ולאחיו עדו פריטים אישיים לכאורה של יוני שאותם שמר מאז 1975.

   

  אלא שבחלוף כמה שעות התברר כי שמש ניסה בעבר למכור פריטים אלו לבתי מכירות, ונדחה בשל חשש שהפריטים אינם אותנטיים. כך למשל התברר כי "ההגדה לפסח של יוני נתניהו" הודפסה ארבע שנים לאחר מותו.

   

  נתניהו קיבל פריטים של אחיו יוני ז"ל    (צילום: איתי בית און, לע״מ)

  נתניהו קיבל פריטים של אחיו יוני ז"ל    (צילום: איתי בית און, לע״מ)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בפגישה קיבל נתניהו את סרבל השריון ששימש לכאורה את יוני ז"ל, סכין קומנדו שהוצגה כסכין של יוני והגדה של פסח שנטען כי יוני קרא בה בסדר פסח המוזכר ב"מכתבי יוני" - הספר שבו הוצגה אסופה ממכתביו לבני משפחתו וקרוביו.

   

  עוד הועברו לראש הממשלה ספרים שיוסף שמש טען שקיבל מיוני, חולצת יחידה, שק שינה, כפפות, ומצפן. על אחד הפריטים אף כתוב השם "יוני". נתניהו זיהה את הפריטים והתרגש מאוד. לא ברור מדוע שמר שמש את הפריטים הללו במשך זמן כה רב.  

   

  לפני יותר משנה מכר שמש תמונה לאדם וסיפר לו על הפריטים של יוני שהוא מחזיק. אותו אדם יעץ לו למסור אותם לראש הממשלה. שמש סיפר בפגישה כי ניסה ליצור קשר עם לשכת ראש הממשלה בוואטסאפ, אך לא קיבל מענה. באחרונה הצליח אדם לקשר בינו לבין לשכת ראש הממשלה וכך נקבעה הפגישה. 

  בנימין נתניהו ואחיו ד
  ההגדה שבה קרא יוני נתניהו בסדר פסח שערך לחייליו(צילום: עמוס בן גרשום, לע״מ)
   

  בנימין נתניהו ואחיו ד
  ראש הממשלה ואחיו קיבלו פריטים אישיים של יוני נתניהו ז"ל(צילום: עמוס בן גרשום, לע״מ)

  יוני נתניהו ז"ל (מהאלבום המשפחתי) (מהאלבום המשפחתי)
  יוני נתניהו ז"ל(מהאלבום המשפחתי)

  בנימין נתניהו ואחיו ד
  הפגישה בלשכת ראש הממשלה(צילום: עמוס בן גרשום, לע״מ)
   

  שמש סיפר כי הפריטים האישיים היו שייכים ליוני נתניהו ז"ל בעת ששימש כמפקד גדוד 71 של חיל השריון ברמת הגולן. לאחר מלחמת יום הכיפורים התנדב יוני לשרת כמפקד בחיל השריון כדי לסייע לשקם את החיל שספג אבדות קשות במלחמה. הוא סיים בהצטיינות קורס הסבה לשיריון והתמנה למפקד גדוד שריון 71 בחטיבה 188.

   

  נתניהו אמר בפגישה: "יוסף היה חייל של יוני בגדוד השריון, גדוד 71, ברמת הגולן אחרי מלחמת יום הכיפורים. הוא שמר אצלו מאז חפצים אישיים של יוני והביא לנו אותם עכשיו. אחי עדו ואני מאוד מתרשמים, אנחנו מכירים חלק מהדברים הללו, סכין הקומנדו הזו הייתה ביחידה, אנחנו מכירים את הספרים של יוני, ויש כאן עכשיו הגדה לקראת חג הפסח שהוא השתמש בסדר שהוא ערך לחיילים שלו. זו תזכורת מאוד מרגשת מהעבר. אני מאוד מודה לך, תודה לך".

   

  אחיו של ראש הממשלה, ד"ר עדו נתניהו, אמר: "מרגש אחרי כל כך הרבה שנים לראות את הדברים האלה, במיוחד לראות את אותה הגדה שיוני כתב עליה במכתבים שלו. הוא כתב על הסדר המיוחד שהוא ערך בגדוד במכתב מאוד מיוחד ומאוד מרגש. תודה לך".  

   

  בית מכירות פומביות: "החתימות כנראה לא אותנטיות"

  אלא שהסיפור לא נגמר בתודות וקיבל תפנית חדה בהמשך הערב, כשנודע כי שמש הציע את הפריטים למכירה לשני בתי מכירות פומביות. לאחר בדיקת הפריטים, הם חשדו שמדובר בהונאה ודחו אותו. בבית המכירות ווינרס, למשל, מצאו שההגדה ששמש טען ששייכת ליוני הודפסה בכלל לאחר מותו של יוני ז"ל, בשנת 1980, ארבע שנים אחרי שיוני נפל במבצע אנטבה.

   

  כמו כן טענו כי שמש התקשה לספק להם הוכחות שאכן היה הנהג של יוני והציג תמונה שלו על רקע גלעד שהוקם לזכרו של יוני ז"ל. עוד טענו כי גם החתימות של יוני על הספרים לא נראו אותנטיות. לטענתם, שמש ביקש בעבור הפריטים 20 אלף דולר ואחר כך ירד ל-10 אלפים דולר. "היה לנו חשש שמדובר בניסיון הונאה", אמרו גורמים בבית המכירות ווינרס.

   

  בלשכת ראש הממשלה מסרו בתגובה: "הפריטים התקבלו אצלנו. ראש הממשלה ואחיו שמחו להיפגש עם אדם שמכיר את יוני ולשמוע על יוני. מערכת הביטחון עשתה כמה בדיקות ודיברו עם רס"רים ואנשים שהיו בגדוד ויודעים שהם הכירו אחד את השני. קיבלנו המלצה להיפגש עם האיש. הפריטים ייבדקו כעת לעומק. אנחנו יודעים בוודאות שאלה ספרים של היחידה וספרים שיוני קרא אותם. האיש לא ביקש מאיתנו כסף ולא קיבל מאיתנו כסף". בלשכת ראש הממשלה הודו שלא ידעו ששמש הציע את הפריטים למכירה בבתי מכירות פומביות ונדחה.

   

  יוסף שמש אמר אמש בשיחה ראשונה כי מדובר בטעות ושהוא לא אותו אדם. בשיחה השנייה שינה את גרסתו ואמר שאסרו עליו להתראיין והפנה לעורך דינו. עורך הדין לא השיב לפניות חוזרות ונשנות. 

   

  יונתן (יוני) נתניהו, בנה הבכור של משפחת נתניהו ומפקד סיירת מטכ"ל, נהרג במבצע שחרור החטופים באנטבה ("מבצע יונתן"). במהלך הפריצה לטרמינל שבו שהו החטופים נורה בחזהו וזמן קצר לאחר מכן נפטר. 


  פורסם לראשונה 15/04/2019 23:45

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמוס בן גרשום, לע״מ
  בנימין נתניהו קיבל לידיו פריטים של אחיו יוני ז"ל
  צילום: עמוס בן גרשום, לע״מ
  מומלצים