שתף קטע נבחר

תלמידים מצאו מטבע זהב נדיר בן 1,600 שנה

ארבעה תלמידי תיכון שטיילו בנחל ציפורי ליד שביל הסנהדרין בגליל מצאו את המטבע הראשון מסוגו שנתגלה בארץ הנושא את דמותו של הקיסר תיאודוסיוס ה-2, שביטל את נשיאות הסנהדרין ובכך הוביל לפיזור העם היהודי לגלות. ארכיאולוג: "זו הפעם הראשונה שמטבע כזה נמצא בישראל"

 

 

 

ארבעה תלמידי כיתה ט' מבית הספר העמק המערבי בקיבוץ יפעת שבמועצה אזורית עמק יזרעאל, יצאו לאימון ניווט בנחל ציפורי בחודש פברואר האחרון. תוך כדי צעידה בשטח חקלאי סמוך לשביל הסנהדרין, הם זיהו מטבע זהב נוצץ על פני השטח. הארבעה - עידו קדוש, אופיר סיגל, דותן מילר והראל גרין - הבינו מיד שמדובר בממצא חשוב ועדכנו את המורה לגיאוגרפיה והיסטוריה שלהם, זוהר פרישיאן, אודות המציאה.

 

מטבע תיאודוסיוס שנמצא (צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)
מטבע תיאודוסיוס שנמצא(צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)

מטבע תיאודוסיוס שנמצא (צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)
(צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)

בהמשך יצרה הקבוצה קשר עם רשות העתיקות. לדברי ד"ר גבי ביכובסקי, מומחית מטבעות ברשות העתיקות, "מדובר בסולידוס, מטבע זהב שנטבע בקונסטנטינופול (כיום איסטנבול) על ידי תיאודוסיוס ב', סביב 423–420 לספירה. מטבע זה אמנם מוכר בחלק המזרחי של האימפריה הביזנטית, אך זו הפעם הראשונה שנתגלה מטבע כזה בישראל. על צד אחד מוטבע דיוקן הקיסר ועל הצד השני דמותה של ויקטוריה, אלת הניצחון, כשהיא אוחזת בצלב גדול".

 

תיאודוסיוס ה-2 היה אחד הקיסרים המשפיעים ביותר באימפריה הביזנטית. בין היתר, הוא ערך קובץ חוקים מקיף לאימפריה, שנודע כ"קודקס תיאודוסיוס". לדברי יאיר עמיצור, ארכיאולוג שביל הסנהדרין ברשות העתיקות, "הקיסר תיאודיוסיוס מופיע על המטבע, הוא זה שציווה על ביטול מוסד נשיאות הסנהדרין - הנהגת העם היהודי דאז - ועל העברת תרומות היהודים מהסנהדרין לאוצר הקיסרי.

 

"בעקבות ביטול הנשיאות על ידי תיאודוסיוס, הסנהדרין חדלה להתקיים ומרכז היישוב היהודי עבר לבבל, ומשם לגלות במשך 2,000 שנה. סמלי שהמטבע שנשא את דמותו נמצא היום דווקא בידי תלמידים ישראלים בסמוך לשביל הסנהדרין, שביל הליכה שהכשירה השנה רשות העתיקות יחד עם בני נוער, המתחקה אחר הנהגת העם היהודי בגליל בתקופת המשנה והתלמוד".

 

במפגש שערכו התלמידים עם ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, נמסר המטבע לאוצרות המדינה והתלמידים קיבלו תעודות הוקרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות
מטבע תיאודוסיוס
צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות
מומלצים