שתף קטע נבחר

האש כובתה: כך נראית הבוקר קתדרלת נוטרדאם

אחרי יותר מ-12 שעות כובתה הבוקר לגמרי השריפה בפריז. בתמונות חדשות נראה חלקה העליון של הקתדרלה מפויח. שני שלישים מהגג נהרסו, שלד המבנה ניצל. אין חשד לטרור. כבאים חילצו פריטי אומנות בשרשרת אנושית, הנשיא מקרון הכריז נרגש: "נשקם את הכנסייה". מיליארדרים, בהם בעלה של השחקנית סלמה הייק, יתרמו 300 מיליון אירו

שעות אחרי שהרשויות בצרפת הודיעו כי הכבאים השיגו שליטה על האש בקתדרלת נוטרדאם בפריז הודיעו הבוקר (יום ג') כוחות הכיבוי, מעט לפני 11:00 שעון ישראל, כי האש כובתה לגמרי. לקתדרלה בת ה-850 שנה, מאתרי התיירות המפורסמים בעולם, נגרם נזק כבד, אולם הלילה הודיעו שלטונות צרפת כי הכבאים הצליחו להציל את קירותיה החיצוניים ואת מגדלי הפעמון המרכזיים שלה ולמנוע ממנה הרס מוחלט.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

שריפה בקתדרלת נוטרדאם הבוקר שאחרי (צילום: AFP)
מאמצי הכיבוי בקתדרלה הבוקר(צילום: AFP)

שריפה בקתדרלת נוטרדאם הבוקר שאחרי (צילום: AFP)
שני שלישים מהגג נהרסו. קתדרלת נוטרדאם הבוקר(צילום: AFP)
שריפה בקתדרלת נוטרדאם הבוקר שאחרי (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
שריפה קתדרלה נוטרדאם פריז צרפת (צילום: AFP, EPA)
המראות הדרמטיים של קריסת הצריח אמש(צילום: AFP, EPA)

שריפה בקתדרלת נוטרדאם הבוקר שאחרי (צילום: AFP)
מזרימים מים אל הכנסייה לפנות בוקר(צילום: AFP)

השליטה באש הושגה לפנות בוקר אחרי כשמונה שעות של בערה. במהלך פעולות הכיבוי עשו 400 הכבאים מאמצים גדולים להציל פריטי אומנות יקרי ערך, וכבאי אחד נפגע קשה. ככל הידוע הוא האדם היחיד שנפגע בשריפה. כשני שלישים מהגג נהרסו.

 

נשיא צרפת עמנואל מקרון, שהגיע בסביבות חצות (שעון ישראל) לזירת השריפה הצהיר כי "הגרוע ביותר נמנע" והכריז שצרפת תפתח במבצע לשיקום האתר ההיסטורי. "נשקם אותה ביחד. אין ספק שהיא תהיה חלק מגורלה של צרפת ותהיה הפרויקט שלנו לשנים הבאות", אמר מקרון, שההתרגשות ניכרה בפניו.

שריפה קתדרלה נוטרדאם פריז צרפת (צילום: רויטרס, AFP, EPA)
מקרון: "הקתדרלה תהיה חלק מגורלה של צרפת"(צילום: רויטרס, AFP, EPA)

שריפה בקתדרלת נוטרדאם (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שריפה קתדרלה נוטרדאם פריז צרפת (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

שריפה בקתדרלת נוטרדאם הבוקר שאחרי (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שריפה בקתדרלת נוטרדאם הבוקר שאחרי (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

השריפה בקתדרלה כבר עוררה בארה"ב קריאות לגייס כספים למאמצי השיקום. בצרפת הודיע המנכ"ל המיליארדר של Kering, פרנסואה אנרי-פינו, כי יתרום 100 מיליון אירו למאמצי השיקום. התאגיד של אנרי-פינו, בעלה של השחקנית סלמה הייק, עומד מאחורי שלל מותגי יוקרה, כגון גוצ'י. כמה שעות אחר כך הודיע המיליארדר הצרפתי ברנאר ארנו כי הוא ותאגיד LVMH שלו יתרמו 200 מיליון אירו למלאכת השיקום.

 

התביעה בפריז הודיעה אמש כי פתחה בחקירה בנוגע לסיבה לשריפה. כמה מקורות במשטרה המקומית אמרו כי הנחת העבודה היא שמדובר בתאונה. ההערכה הראשונית היא שהשריפה קשורה לעבודות השיפוץ שבהן עסקו אנשי מקצוע בחלקו העליון של המבנה. העבודות הללו היו חלק מפרויקט שיקום שעלותו כשישה מיליון אירו. לפחות לעת עתה, החוקרים שוללים את האפשרות שמדובר בטרור.

 

מנהיגים בכל רחבי העולם שלחו אמש מסרים של הזדהות לצרפת. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כינתה את הקתדרלה "סמל של צרפת ושל התרבות האירופית שלנו". ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי אמרה שמחשבותיה נתונות לעם הצרפתי ולכוחות החירום הנלחמים ב"שריפה האיומה הזו". הוותיקן מסר כי השריפה המתחוללת ב"סמל של הנצרות בצרפת ובעולם" היכתה בהלם וגרמה עצב, והוא הוסיף כי אנשי הוותיקן מתפללים לשלום הכבאים.

שריפה קתדרלה נוטרדאם פריז צרפת (צילום: AP)
תושבים בכו: "זה לא יהיה אותו דבר"(צילום: AP)

שריפה קתדרלה נוטרדאם פריז צרפת (צילום: AP)
(צילום: AP)

עמנואל מקרון בזירת השריפה קתדרלה נוטרדאם פריז צרפת (צילום: רויטרס)
הנשיא מקרון אמש. מבטיח לשקם(צילום: רויטרס)

ראש העיר פריז, אן הידלגו, אמרה בזירת האירוע כי רבים מפריטי האומנות שהיו בתוך הקתדרלה חולצו והועברו לאיחסון. היא סיפרה שהכבאים יצרו שרשרת אנושית והעבירו בזו אחר זו יצירות אומנות החוצה.

 

במהלך השריפה התקבצו המוני תיירים ותושבים על גשרים לאורך נהר הסן והביטו באש ובעשן המיתמר מרחוק. "יש לי הרבה חברים שגרים בחו"ל ובכל פעם שהם באים אני אומרת להם ללכת לנוטרדאם", סיפרה סמנתה סילבה כשדמעות בעיניה. "ביקרתי שם כל כך הרבה פעמים, אבל זה לעולם לא יהיה אותו הדבר. זה סמל אמיתי של פריז".

 

שריפה קתדרלה נוטרדאם פריז צרפת (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שריפה קתדרלה נוטרדאם פריז צרפת (צילום: AP)
(צילום: AP)

שריפה קתדרלה נוטרדאם פריז צרפת (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

שריפה קתדרלה נוטרדאם פריז צרפת (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

קתדרלת נוטרדאם היא אחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר בעולם. מיליוני מבקרים מגיעים מדי שנה לקתדרלה הגותית, שבנייתה החלה ב-1163. הקתדרלה, שהופיעה בספרו של ויקטור הוגו "הגיבן מנוטרדאם" (או "נוטרדאם של פריז"), נמצאת ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. באונסק"ו אמרו אמש שהם "עוקבים אחר המצב ועומדים לצדה של צרפת כדי לשמור על אתר המורשת יקר הערך ולשחזר אותו".

 

כמוקד של הנצרות הקתולית שרדה הקתדרלה במשך השנים ניסיונות רבים לפגוע בה. הפרוטסטנטים בזזו אותה במאה ה-16, ובמהפכה הצרפתית במאה ה-18 היא נבזזה והושחתה, אך הצליחה לשרוד בניגוד למבנים דתיים אחרים. קתדרלת נוטרדאם לא נפגעה גם במלחמות העולם, וב-24 באוגוסט 1944, היום שבו שוחררה פריז מהכיבוש הנאצי, דנדנו פעמוני הקתדרלה לאות ניצחון.

 

הרומן של ויקטור הוגו מ-1831 עורר עניין מחודש בקתדרלה, והוביל למבצע שיפוצים נרחב שהחל ב-1884. במהלך אותם שיפוצים נבנה בראש הקתדרלה צריח מחודד מעץ ועופרת – שקרס אתמול בלהבות.


פורסם לראשונה 16/04/2019 09:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מאמצי הכיבוי בקתדרלה הבוקר
צילום: AFP
מומלצים