שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לא לבן גביר ולחוק הצרפתי, כן לפיוס לאומי

  אחרי שנבחר לכהונה חמישית, נתניהו מספיק חזק ומבוסס בתפקידו כדי לבצע מהלכים שלא השלים עד כה. הוא גם מספיק חזק כדי לא לעשות אחרים

   

  אירוע הצדעה למשפחות השכולות של חללי מערכות ישראל במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: רפי קוץ)
  (צילום: רפי קוץ)

  בקדנציה החמישית שלו כראש ממשלת ישראל יש כמה דברים שבנימין נתניהו צריך לעשות – ודברים אחרים שחשוב שיימנע מהם. אלה הדברים שעליו לעשות:

   

   

  1. לנקוט צעדים לפיוס לאומי. מאחורינו מערכת בחירות עכורה מאיבה, משוסעת, משסעת ומלאה בדם רע. נתניהו אמר בנאום הניצחון שלו שבכוונתו להיות ראש הממשלה של כולם, ואלו דברים חשובים ומחייבים. הוא צריך לקום להתהלך בארץ, בלי תרמיל ובלי מקל אבל בלב פתוח, ועם הרבה סבלנות וסובלנות. עליו להקים שולחן עגול נודד בראשותו שיעבור מעיר ליישוב ולכפר, ויכלול נציגים ונציגות של כל המפלגות והזרמים בציבור. כמו כן עליו לפעול לריסון השיח המפלג, הקיצוני והמסית ברשתות החברתיות. זו העת לעבור לשיח מכבד. לא עוד "אנחנו" ו"הם".

   

  2. לשמור על שוויון מגדרי. בקואליציה הבאה יהיו ככל הנראה 52 גברים ורק 13 נשים. זה מספר נמוך במיוחד. יותר מדי טסטוסטרון. גם מספר השרות צפוי להיות קטן יותר: במקום ארבע בממשלה היוצאת, עתה יכהנו כנראה לכל היותר שלוש שרות מהליכוד. לכן, נתניהו צריך לדאוג למנות יותר נשים לתפקידים בכירים: שרות, סגניות שר, מנכ"ליות, יו"ר ועדות בכנסת. בנוסף עליו לעמוד כצוק איתן מול דרישות קואליציוניות שעלולות להעצים את הדרת הנשים במרחב הציבורי, ולפעול למען שוויון מגדרי.

   

  3. למנות שר חינוך מהליכוד. כפי שהבטיח במערכת הבחירות יותר מפעם אחת, על ראש הממשלה לשמור על התיק החשוב הזה במפלגתו, בידי שר שנושא ערכים לאומיים-ליברליים ולא לוותר עליו לטובת מפלגה קואליציונית כלשהי. עליו לדאוג ששר החינוך יופקד גם על מעונות היום, כדי לייצר רצף חינוכי החל מהגיל הרך, ולהחיל כבר מגיל זה את חוק חינוך חינם. זה יהיה תיקון חשוב ובעל משמעות לחינוך ילדינו ולמשק הישראלי.

   

  4. להגביל את כהונת ראש הממשלה. על נתניהו לממש את ההתחייבות הציבורית שהעניק ב-1997 בתוכנית של דן שילון, ולקדם חקיקה זריזה שעל פיה ראש ממשלה לא יוכל לכהן יותר משתי קדנציות בנות חמש שנים, כמו בארה”ב.

   

  בנוסף יש לטפל במערכת הבריאות שקורסת ולסייע לה עם תוספת של בתי חולים, מיטות, רופאים וציוד רפואי מתקדם בפריפריה. צריך להעלות את אחוז החסימה לקראת הבחירות הבאות, לבטל את שידורי התעמולה ולשנות את חוקי הבחירות המיושנים. והמשימות עוד רבות.

  ואלה הדברים שכדאי שלא יעשה:

   

  1. אסור שראש הממשלה יאפשר את חקיקתו של החוק הצרפתי או כל חוק אחר שנועד לסכל את כתבי החשדות נגדו. אני מאחלת לו שיוכיח את ניקיון כפיו בשימוע, ואם יהיה צורך בכך אז בבית המשפט.

   

  2. לא לאפשר מינוי יועצים משפטיים פרטיים. יש לעמוד נגד הניסיון לאפשר לשרים למנות יועצים משפטיים מטעמם במשרדיהם – זה מסכן את שלטון החוק ואת הדמוקרטיה.

   

  3. לא למנות את איתמר בן-גביר לוועדה למינוי שופטים או כיו"ר ועדת חוקה. נציג הכהניסטים לא יכול להיכנס אל היכלי הקודש של המשפט.

   

  4. לא להגדיל את תקציב הביטחון. זו פרה קדושה, אבל אסור להגדיל אותו על חשבון תקציבים אזרחיים חברתיים.

   

  מי כמו נתניהו יודע עד כמה תפקיד ראש ממשלת ישראל הוא הקשה והמאתגר בעולם. ראוי כעת שיבחן שוב את סדרי העדיפויות, את צורכי האזרחים ואת תחושות הציבור כולו – גם אלה שלא הצביעו עבורו.

   

  • לימור לבנת כיהנה כשרה מטעם הליכוד

   

  מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים