שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הספר שנלחם בהדתה: "אני קורא לחילונים להיות מודעים לתהליך"

  על רקע תהליך ההדתה שמתרחש בישראל, יושב ראש הפורום החילוני ד"ר רם פרומן הוציא את הספר "הדרך החילונית" שמנסה להילחם בתופעה. "הרגילו אותנו שלדתיים יש את הצרכים שלהם ואת הערכים שלהם, אבל מה איתנו"? צפו בריאיון מאולפן ynet

   

  בשנים האחרונות יותר ויותר חילונים מתלוננים על תהליכי ההדתה השונים שמתרחשים בישראל, בין אם זה במערכת החינוך, בצה"ל ואפילו במערכת הבריאות. ד"ר רם פרומן, מייסד ויושב ראש הפורום החילוני הוציא לאחרונה את הספר "הדרך החילונית" שמנתח את ההשלכות של ההדתה בטווח הקצר והארוך ועל הדרכים להילחם בה.

   

  "תהליך ההדתה משנה את הציביון של מדינת ישראל ובעיקר של החברה החילונית. הוא מצליח בגלל שהחברה החילונית נמצאת במצב של סימני שאלה. בספר הזה אני קודם כל קורא לחילונים להיות מודעים לתהליך ההדתה", הוא אמר בריאיון לאולפן ynet.

   

  אנחנו רואים את הכריכה, הרצל משקיף על תל אביב ועל ראשו כיפה.

  "כן, זה בעצם מסמל כמה מהדברים שקורים בספר הזה. אבל מה שאני מנסה לטעון זה שהחברה החילונית קודם כל צריכה להיות מודעת לתהליך ההדתה שעובר עליה - כי רק דרך הבנה של הדברים האלה, יתאפשר גיבוש ערכי שיאפשר לחברה הזאת לעמוד מחדש על הרגליים".

   

  מה המשמעות מבחינת החברה הישראלית, התהליך הזה, איך הוא משפיע ברמה הכי אישית? האם נאבד את החירות האישית ללכת או ללכת לבית כנסת? לצום או לא?

  "אני לא חושב שזה יגיע לחזון אפוקליפטי כזה"

   

  אז מה הסיפור? כבר התרגלנו שהרבנות קובעת לנו איך להתחתן ולהתגרש, לזה שלא מכניסים חמץ לבתי חולים.

  "קודם כל זה שהתרגלנו לדברים לא אומר שזה טוב. אני חושב שהיום יש מאבק אחר. עד עכשיו היתה כפייה דתית פה ושם שהפריעה לנו בחתונות, בפסח ובכל מיני דברים כאלה. היום המגמה של הציונות הדתית דווקא אומרת: לא, אנחנו רוצים לשנות את הזהות של המדינה, רוצים לשנות את העיצוב של המדינה והחברה החילונית מפריעה לנו".

   

  ד
  ד"ר רם פרומן(צילום: רן דיקשטיין)

  אתה יכול לתת דוגמאות ספציפיות של דברים שאתה חושש מהם?

  "אני חושב שהדבר המרכזי זה הסיפור של מערכת החינוך. מצד אחד יש צמצום גדול לכל מה שקשור ללימודים כלליים, בעיקר במדעי הרוח, ובמקביל עלייה דרמטית בלימודי היהדות".

   

  מה זה צמצום במדעי הרוח? האוניברסיטאות סוגרות או מצמצמות את החוגים שלהן לא בגלל שבנט החליט, אלא בגלל שאנשים לא נרשמים למדעי הדשא.

  "התשובה היא שמעבר לשאלה של אקדמיה שקובעת קריירה וכל הדברים האלה, הייתי רוצה שלכל בוגר של מערכת החינוך תהיה השכלה רחבה ולא רק השכלה, אלא גם יכולות שבאות ממדעי הרוח".

   

  אבל היום ילד לומד לבד, הוא לא צריך ללכת לשלוש שנים באוניברסיטה.

  "אנחנו מדברים על מערכת החינוך. אני עדיין חושב שיכולות של פילוסופיה, אמנויות וגם מדעי הרוח, היכולת לבטא את עצמך בצורה יצירתית, לחשוב בצורה ביקורתית, כל הדברים האלה חסרים היום. יש פה המנעות מהקניית הכלים האלה, אנחנו רוצים אנשים שבעצם כל עולמם הוא יהדות, רובוטים שלא חושבים, לא נפתחים, לא יצירתיים אלא מתרכזים בנושא של יהדות כי רוצים לבנות פה חברה יותר סגורה, פחות קוסמופוליטית, יותר שמרנית, פחות ליברלית".

  עטיפת הספר ()
   

  אז בעצם אנחנו באמצע מאבק שמרני ליברלי בתוך החברה הישראלית.

  "לגמרי. חלק מהבעיה היא שקשה להפריד בין הליברליזם לחילוניות. זה לא אומר שאין ליברלים דתיים, אבל הליברליזם הוא חלק מהמהפכה החילונית, נקרא לזה. חלק מהבעיה היא שאנחנו לא מודעים למי אנחנו, מה אנחנו ומה חשוב לנו. הרגילו אותנו שלדתיים יש את הצרכים שלהם, את הערכים שלהם, יש דברים שחשובים להם, אבל מה איתנו? וזה מה שהספר הזה מנסה לשאול ולהגדיר ולהגיד: אם אנחנו לא נתחיל להיות יותר מודעים למי אנחנו, מה איתנו, מה חשוב לנו, אנחנו לא נצליח פה במדינה הזאת".  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רן דיקשטיין
  רם פרומן
  צילום: רן דיקשטיין
  לאתר ההטבות
  מומלצים