שתף קטע נבחר

"חיזבאללה עדיין מתכנן לפלוש לגליל. נפגוש אותו - וננצח". אלוף פיקוד צפון היוצא מדבר

בריאיון נרחב שיתפרסם מחר ב-ynet מתייחס אלוף יואל סטריק לפעילות בסוריה ומשרטט את העימות העתידי: "במלחמה הבאה - להמחיש למדינת לבנון את המחיר, לא רק לחיזבאללה". ואם הנ"מ החדש שסיפקו הרוסים יופעל? "נסיר את האיום. זה יכול לאתגר את יחסינו עם רוסיה"

 

 

הריאיון עם האלוף יואל סטריק התקיים ביום בהיר על גבעה גלילית מוריקה, מתחת למוצב צה"ל שמדרום למטולה. אפילו כפר קילה הלבנוני והדגלים הצהובים של חיזבאללה שמעבר לחומת הגבול לא היה בהם כדי לקלקל את האופטימיות שהטבע משרה על בני אדם כשהוא מתפרץ בשפעת צבעיו. אולי זה מה שהשפיע על מי שהיה עד לפני ימים אחדים אלוף פיקוד צפון, כשהשיב לשאלתי אם ישראל תנצח במלחמה עם חיזבאללה, ואולי גם עם סוריה. "אין לי ספק שננצח", קבע נחרצות.

 

כשהערתי שהגדרת המושג ניצחון היא עניין חמקמק שמותנה בתודעה ובתעמולה של כל צד לוחם, הוא ציין ש"שאלת הניצחון היא אם נשיג את המטרות שהגדרנו לעצמנו במלחמה הבאה", ואז הוסיף בחיוך: "נדע, נדע שניצחנו, נדע. זה יהיה ניצחון חד-חד-ערכי".

 

- למה אתה מחייך?

"אני מעדיף שלא לדבר על כל הדברים שאנחנו מתכוננים לעשות במלחמה הבאה".

אלוף פיקוד צפון היוצא יואל סטריק (צילום: אביהו שפירא)
האלוף סטריק עם רון בן ישי(צילום: אביהו שפירא)

ארכיון. לוחמי חיזבאללה (צילום: AP) (צילום: AP)
ארכיון. לוחמי חיזבאללה(צילום: AP)

ראש הממשלה בנימין נתניהו פגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ב מוסקבה (צילום: EPA)
נתניהו עם פוטין. אתגר ליחסים(צילום: EPA)

סטריק, שסיים שנתיים כאלוף פיקוד צפון ועובר לפקד על זרוע היבשה, מבטיח מהפך. לא פחות. ככל שהדברים תלויים ברמטכ"ל כוכבי ובו, לא רק האויב - גם הציבור הישראלי - יופתעו מהמהירות ומהקטלניות שבהן יפעלו עוצבות חוד של צה"ל. עוד הוא מסביר ש"במלחמה הבאה תהיה טעות מבחינתנו לנתק בין מדינת לבנון לחיזבאללה מאחר שחיזבאללה הוא שחקן פוליטי, חלק מהמדינה. נכון יהיה להמחיש למדינת לבנון את מחיר המלחמה ולכן ככל שהדבר יהיה תלוי בי, הייתי ממליץ להכריז מלחמה על מדינת לבנון ועל חיזבאללה".

 

לגבי תקיפות צה"ל בסוריה, "בכל הקשור לפעילות של האיראנים במרחב שנקרא 'דרום סוריה', הפעילות שלנו הייתה אפקטיבית ביותר והיא למעשה דחקה את האיראנים ממנו", קובע האלוף. "במרחב הזה הנוכחות האירנית היא דלה עד כדי לא קיימת". אבל באזורים אחרים הם עדיין נמצאים, לדבריו.

 

- חופש הפעולה בסוריה יצטמצם עוד יותר כשהרוסים יעבירו לסורים את השליטה בסוללות ה-S300 החדישות והמתוחכמות. זה עלול להכניס אותנו לעימות ישיר עם הרוסים.

"נכנס למרחב אמל"ח מתקדם, אבל יש לנו חיל אוויר מצוין. לא אכנס לפירוט הפעולות שלנו, שעל חלקן שומעים וחלקן עלומות. אני לא חש שחופש הפעולה שלנו הצטמצם. אני סבור שאם הסוללות הללו תופעלנה נגד מטוסי חיל האוויר, וחיל האוויר יסיר את האיום - הדבר הזה לגיטימי לחלוטין בכללי המשחק, ואני מניח שזה יקרה. אני מקווה שלא נגיע לזה, אבל אני סבור שאם איום כזה יפגע בחופש הפעולה שלנו - הוא יוסר. אנחנו יודעים לעשות את זה".

 

- גם אם זה יפגע ביחסינו עם הרוסים?

"זה יכול לאתגר את יחסינו עם הרוסים".

 

- חשיפת המנהרות והשמדתן שמו קץ לתוכניות חיזבאללה לפשוט לשטח ישראל במלחמה?

"לא. לחיזבאללה יש עדיין תוכניות כאלה. אנחנו כמובן לא נאפשר לזה לקרות. אנחנו נסכל את התוכנית הזאת. זה לא רק סיכון אלא גם הזדמנות. הכוח האיכותי ביותר שלו יירד דרומה, אנחנו נפגוש אותו ולי אין ספק באשר לתוצאה".

 

- סיכלתם את המנהרות כליל? אין יותר מנהרות?

"אין דבר כזה 'כליל'. הדבר הכי ודאי במקצוע שלי זו אי-הוודאות, ולכן אני יכול לומר שככל שאני יודע, עם האמצעים שעומדים לרשותנו, אני יכול לקבוע ברמת ביטחון גבוהה שהמנהרות ההתקפיות של חיזבאללה הוסרו. האם זה יכול להתפתח מחדש? אני מקווה שלא".

 

הריאיון המלא יתפרסם ב-ynet ביום שישי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
האלוף יואל סטריק
צילום: אביהו שפירא
מומלצים