שתף קטע נבחר

אנטישמיות או ציניות? הסערה של תאמר נפאר בארה"ב

אוניברסיטת צפון קרוליינה גינתה את הראפר הערבי-ישראלי, שתועד בקמפוס אומר לקהל: "אני לא יכול להיות אנטישמי לבד, בואו ננסה יחד". נפאר: "הסרטון ערוך, לפני זה צחקתי שבישראל כל פעיל זכויות אדם הוא אנטישמי"

 

 

"אני לא יכול להיות אנטישמי לבד, בואו ננסה את זה יחד". אלה חלק מהדברים שאמר הראפר הערבי ישראלי תאמר נפאר, לפני שהחל לשיר בהופעה באוניברסיטת צפון קרוליינה בארה"ב בחודש שעבר, במסגרת ועידה שעסקה בסכסוך בעזה. בעקבות הדברים פרסם בכיר באוניברסיטה, פרופ' קווין גוסקיויץ, הודעת גינוי רשמית לאירוע. נפאר טוען בתגובה שהסרטון נערך במניפולטיביות, ונחתך ממנו החלק שבו הוא מתייחס בציניות לגישה הישראלית שלפיה כל פעילי זכויות האדם המסייעים לפלסטינים הם אנטישמים.

 

ארכיון. תאמר נפאר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ארכיון. תאמר נפאר(צילום: עידו ארז)

 

נפאר תועד על ידי הקולנוען עמי הורוביץ, והסרטון פורסם לראשונה בתחנת הטלוויזיה ABC11 בניו יורק. הוא פונה לקהל ומנסה לשכנע אותו לשיר איתו: "אני לא יכול להיות אנטישמי לבד, בואו ננסה את זה ביחד, אני צריך את עזרתכם. אל תחשבו על ריהאנה כשאתם שרים את זה, אל תחשבו על ביונסה, תחשבו על מל גיבסון. אני מאוהב ביהודייה, או, התאהבתי ביהודייה, או העור שלה לבן, שלי חום, היא עולה למעלה, ואני יורד למטה".

 

הוועידה התקיימה ב-22 במרץ תחת הכותרת "הסכסוך בעזה – בני אדם, פוליטיקה ואפשרויות". הורוביץ סיפר שהניח מראש ש"זה הולך להיות פסטיבל של שנאה נגד ישראל. אבל לא ציפיתי שתהיה שזה יהיה מעורב באנטישמיות גלויה. אתה מצפה ליחס כזה מנאו-נאצים ולאומנים לבנים, אבל לא באולמות באקדמיה".

הראפר הישראלי תמאר נפאר בהתבטאות אנטישמית בצפון קרוליינה (צילום: ABC )
נפאר בהופעה בצפון קרוליינה(צילום: ABC )

 

הודעת הגינוי של האוניברסיטה:

צפון קרוליינה גינוי תמאר נפאר אנטישמיות ()

בעקבות פרסום הסרטון פרסם גוסקיויץ הודעה רשמית שבה התנער מהדברים של נפאר: "הופעה במהלך ועידה שנערכה לאחרונה בקמפוס שלנו הכילה שפה מטרידה של שנאה. כמו רבים מחברי הקהילה שלנו, לבי שבור ופגוע עמוקות מכך שההופעה הזאת התרחשה. אני עומד איתן נגד אנטישמיות ושנאה בכל צורותיהן".

 

נפאר מסר בתגובה: "כל חיי אני נאבק בכל סוג של גזענות, כולל אנטישמיות כמובן. השימוש הציני במילה אנטישמי נגד לוחמי זכויות אדם פוגעת במאבק באנטישמיות האמיתית. זה שיר אירוני שנעשה על ידי צוות מעורב ומנוגן בחתונות מעורבות וברדיו הישראלי. לפני השיר אני צוחק על השימוש הציני במילה אנטישמיות שגזענים עושים כדי להשתיק לוחמי זכויות אדם כמו אנג'לה דיוויס וכמוני.

 

"בכתבה חתכו את הסרטון שלי בצורה מניפולטיבית למטרה פוליטית ברורה. חבל שנשיא האוניברסיטה לא בדק את זה לעומק. האוניברסיטה הוציאה הודעה מתנצלת שלא מאשימה אותי אבל עדיין חבל שלא בדקו איתי קודם. האנטישמיות האמיתית היא באמירות של החבר של ביבי, נשיא ברזיל, שמוכן לסלוח על פשעי השואה".

 

נפאר (43), יליד לוד, הקים ב-1999 את להקת "דאם" עם אחיו סוהיל ועם מחמוד ג'ררי, ורבים מהשירים שלהם עוסקים בסכסוך הישראלי-פלסטיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים