שתף קטע נבחר

ראש הממשלה הפלסטיני החדש: "לטראמפ אין שותפים לתוכנית השלום"

פחות משבוע לאחר שנכנס לתפקידו התראיין מוחמד אשתייה ל-AP, תקף את תוכנית השלום של טראמפ וטען כי ארה"ב הכריזה "מלחמה כלכלית" על הפלסטינים. לדבריו, כל תוכנית שנוגדת את דרישות הפלסטינים תידחה על ידי הקהילה הבינלאומית

 

מוחמד אשתייה ראש ממשלה פלסטינית פלסטיני פלסטינים הרשות הפלסטינית (צילום: EPA)
אשתייה. "אין תומכים פלסטינים, ערבים או אירופים לתוכנית של טראמפ"(צילום: EPA)
ראש הממשלה הפלסטיני החדש, מוחמד אשתייה, האשים אמש (ג') את ארצות הברית בהכרזת "מלחמה כלכלית" על עמו וטען כי לתוכנית השלום האמריקנית אין פרטנרים בעולם.

 

בריאיון לסוכנות הידיעות AP, הראשון שנתן לתקשורת בינלאומית מאז שמונה בשבוע שעבר, ניבא אשתייה שהקהילה הבינלאומית תדחה את תוכנית השלום של טראמפ: "אין לטראמפ שותפים פלסטינים לתוכנית. אין לו גם שותפים ערבים ואפילו לא שותפים אירופיים".

מוחמד אשתייה ראש ממשלה פלסטינית פלסטיני פלסטינים הרשות הפלסטינית (צילום: EPA)
אשתייה. "ארה"ב הכריזה מלחמה כלכלית על הפלסטינים"(צילום: EPA)
הוא חזר על דרישות הפלסטינים להקמת מדינה עצמאית בגבולות 1967, שבירתה מזרח ירושלים. אשתייה הוסיף כי לאור כל הצעדים שעשו האמריקנים לטובת ישראל, ובמיוחד ההכרה בירושלים כבירה, אין מקום לפתוח איתם במשא ומתן. הוא חזר שוב על דבריו כי כל הצעה אמריקנית שנוגדת את דרישות המפתח של הפלסטינים תידחה גם על ידי הקהילה הבינלאומית.

 

אשתייה, כלכלן בהשכלתו, נכנס לתפקיד ראש הממשלה בתקופה קשה עבור הפלסטינים, בזמן שהרשות שקוע במשבר כלכלי עמוק בעקבות הפסקת הסיוע הכלכלי האמריקני לפלסטינים. בנוסף, ישראל קיצצה עשרות מיליונים מכספי המסים של הרשות הפלסטינית בעקבות החוק לקיזוז משכורות המחבלים.

 

 

"ישראל לוקחת חלק במלחמה שהכריזה עלינו ארצות הברית. כל המערכת מנסה לדחוף אותנו להיכנע ולהסכים להצעת שלום בלתי מתקבלת על הדעת. אנו דוחים את הסחיטה הכלכלית הזו", הדגיש אשתייה. ראש הממשלה הטרי מתכנן כמה פתרונות אפשריים כדי להתמודד מול המשבר הכלכלי. לפי דו"ח של הבנק העולמי, הגירעון הפלסטיני עלול להעמיק מ-400 מיליון דולר בשנה שעברה ליותר ממיליארד השנה.

מוחמד אשתייה ראש ממשלה פלסטינית פלסטיני פלסטינים הרשות הפלסטינית (צילום: EPA)
אשתייה(צילום: EPA)

אשתייה אמר בריאיון שקיצץ במענקי השרים הפלסטינים והוסיף כי הוא מעונין לפתח את החקלאות, הכלכלה והחינוך הפלסטיני, תוך מציאת דרכים להפחית את תלותה של הכלכלה הפלסטינית בישראל. בין הצעותיו - יבוא דלק מירדן במקום מישראל. יש לציין, כי בזמן שפקידי הרשות הפלסטינית מקבלים חצי ממשכורתם, הרשות ממשיכה לשלם את כל המענקים למשפחות המחבלים שחוסלו או נכלאו.

 

השבוע חידש האיחוד האירופי את קריאתו לחידוש שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים על רקע פרסום בוושינגטון פוסט שבו נטען כי פתרון שתי המדינות אינו חלק מתוכנית השלום של טראמפ. "איפה נקים את המדינה הפלסטינית?", תהה. "אנחנו לא רוצים אוטונומיה, אלא מדינה ריבונית". הוא הוסיף כי "הפלסטינים לא מעוניינים בשלום כלכלי, אלא מעוניינים בסיום הכיבוש. אי אפשר ליהנות מהחיים תחת כיבוש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים