שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מתה נקבת כריש עפרורית שנלכדה בשוגג ברשת דייגים
  דייג מצא הבוקר נקבת כריש מסוג עפרורי באורך של כ-2.5 מטר שנלכדה ברשת הדיג מחוץ לשמורת הטבע באכזיב. למרות נסיונות ההחייאה, הכרישה מתה והפגר הועבר לנתיחה לאחר המוות. בבדיקה התגלה כי מדובר בכרישה שתוייגה לפני מספר שבועות במחקר לניטור אוכלוסיית הכרישים מול חדרה

   

   

  נקבת כריש מסוג עפרורי באורך של כ-2.5 מטר ובמשקל של כ-150 קילוגרם, התגלתה הבוקר (ד') על ידי דייג שהשליך רשת דיג מחוץ לשמורת הטבע באכזיב.

   

  נקבת הכריש שנלכדה ברשת נמצאה על ידי הדייג שניסה לשחרר אותה אך ללא הצלחה. היא הובאה על ידו לחוף נהריה ולמקום הוזעק מנור גורי, פקח היחידה הימית ברשות הטבע והגנים.

   

  כרישה עפרורית (צילום: אלי טמים, רשות הטבע והגנים)
  (צילום: אלי טמים, רשות הטבע והגנים)
   

   

  בסרטון נראה הפקח מושך את הכרישה במים הרדודים במטרה להזרים מים לזימים. אחת מטכניקות ההחייאה המקובלות כיום היא הזזת כריש בתנועות קדימה ואחורה. למרות מספר נסיונות החייאה של נקבת הכריש, היא לא שרדה.

   

  כרישה עפרורית (צילום: אלי טמים, רשות הטבע והגנים)
  (צילום: אלי טמים, רשות הטבע והגנים)

   

  רשת קטלנית: כרישים לא יכולים לשרוד ללא תנועה

  עדי ברש, חוקרת כרישים מהמעבדה של ד"ר דן צ'רנוב בבית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה ומעמותת "כרישים בישראל" מציינת כי להערכתה, מדובר בכריש מסוג

   

  בבדיקה נראה סימונים לתיוג של הכרישה ומתברר כי מדובר בכרישה שתוייגה לפני מספר שבועות מול תחנת הכוח בחדרה, במסגרת מחקר לניטור אוכלוסיית הכרישים שמתקיים ע"י חוקרי תחנת מוריס קאהן לחקר הים באוניברסיטת חיפה.

   

  לדבריה,  נקבת הכריש הייתה ככל הנראה לאחר שאכלה ואז הסתבכה ברשת. "כרישים ללא יכולת תנועה לאורך זמן לא יכולים לשרוד. כרישים מסוג סנפירתן צריכים להזרים מים על הזימים ואם הסתבכה ברשת, המוות הוא תוך מספר דקות".

   

  בימים הקרובים תתבצע נתיחה ובדיקת CT לפגר הכריש. להערכת ברש, מדובר בנקבה בהריון עם עוברים. איסוף פגרים של כרישים מתים מסייע לחוקרים לקבל מידע חשוב על בעלי החיים הימיים.

   

  הכרישה מסוג עפרורי (צילום: אלי טמים, רשות הטבע והגנים)
  (צילום: אלי טמים, רשות הטבע והגנים)

   

  כרישים נחשבים לערך טבע מוגן בישראל, שהדיג שלהם אסור. בעולם כיום מינים רבים של כרישים מצויים בסכנת הכחדה עקב ציד תעשייתי למטרות מאכל. למרבית הכרישים הטורפים יש תפקיד חשוב בשרשרת המזון הימית. הם ניזונים מחיות חלשות ופצועות, ממינים שונים בים, ומסייעים בשמירה על תפקוד המערכת האקולוגית הימית.

   

  כרישה עפרורית (צילום: אלי טמים, רשות הטבע והגנים)
  (צילום: אלי טמים, רשות הטבע והגנים)

   

  פקודת הדיג המקומית אוסרת כיום על דייגים בעלי רשיון חוקי לדוג בים התיכון צבי ים ודגים ממינים שונים, אך עם זאת עדיין מתבצע מעת לעת דיג לא חוקי של כרישים בישראל למטרות ממכר למזון. 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלי טמים, רשות הטבע והגנים
  נקבת כריש עפרורי בנהריה
  צילום: אלי טמים, רשות הטבע והגנים
  מומלצים