שתף קטע נבחר

במהלך פשיטת הרגל: זוג המשיך לבזבז ולשקר

בעל ואישה שצברו חובות של כ-6 מיליון שקל, חילקו צ'קים ופיזרו כסף תוך אדישות למצב הנושים. בתגובה ביטל ביהמ"ש את הליך פשיטת הרגל

בית המשפט המחוזי בחיפה הורה לאחרונה על ביטול הליכי פשיטת רגל של בני זוג שצברו חובות של יותר משישה מיליון שקל לעשרות נושים. השופט דאוד מאזן קבע הם המשיכו להתנהל בבזבזנות ובחוסר תום לב תוך אדישות מוחלטת לפגיעה האנושה בנושים, ולכן פספסו את ההזדמנות לזכות בפטור מחובותיהם.

 

בני הזוג - האישה בת 32 והגבר בן 36 – היו בעלים של עסק למכירת כריכים בשם "סמי הגדול" שלו כמה סניפי זכיינות. לפני כשנתיים הם הגישו את בקשתם הראשונית בהליך במטרה לזכות בעתיד בהכרה כפושטי רגל ובצו הפטר, כשלטענתם החובות נגרמו כתוצאה מכשלון עסקי.

 

אלא שדו"ח שהגישה המנהלת המיוחדת העלה כי מקור החובות בהתנהלות בזבזנית, לא אחראית ועמומה של השניים - שפתחו סניפים ללא הכרה, נטלו הלוואות ואשראי בסכומים גבוהים ויצרו חובות לספקים אף שידעו שלא יוכלו להחזיר. המנהלת טענה שבני הזוג פעלו בחוסר תום לב ואף הבריחו נכסים כשהעבירו סניפים לחברים ולבני משפחה בתקופת הקריסה, מבלי שקיבלו על כך תמורה ומבלי לכסות את החובות.

 

היא הוסיפה כי החייבים המשיכו בהתנהלות זו גם אחרי פתיחת ההליך, ולא הקפידו לשלם את התשלומים החודשיים ולהגיש לה דוחות. במצב דברים זה, ציינה, אין לאפשר להם ליהנות מפשיטת רגל.

 

בדיון שהתקיים בקיץ האחרון ביקשו בני הזוג שלא לבטל את ההליך וניסו להוכיח שנהגו בתום לב, אך השופט דאוד מאזן לא השתכנע. בפסק דין שהורה על ביטול ההליך הוא הסביר שפשיטת רגל נועדה בין היתר לסייע למי שנקלע לחובות לחזור לפעילות כלכלית נורמלית באמצעות פטור מלא או חלקי. אלא שכדי לזכות בסיוע הזה, עליו להוכיח שנהג בתום לב גם בתקופה שבה נוצרו החובות וגם תוך כדי ההליך.

 

ואולם, התנהלותם של בני הזוג לפני ואחרי ההליך מעידה על חוסר תום לב משווע נוכח העובדה שגם אחרי שמצבם הכלכלי הידרדר - הם המשיכו ליצור עוד ועוד חובות.

 

בפסק הדין צוין שהראיות מעידות כי הם פיזרו כספים, משכו סחורה, נטלו אשראי והלוואות של מאות אלפי שקלים - כל זאת כשמצב העסק היה בכי רע. לבסוף הם אף הבריחו נכסים כשמכרו את הסניפים לחברים וקרובי משפחה מבלי שקיבלו תמורה ותוך שהמשיכו למשוך צ'קים של החברה.

 

בנוסף רכשו החייבים רהיטים ומוצרי חשמל יקרים וחילקו צ'קים ללא כיסוי בסכום של כ-1.7 מיליון שקל. אם לא די בכך, תוך כדי ההליך הם לא הגישו דוחות, פיגרו בתשלומים והמשיכו להתנהל בפזרנות שלא משקפת משפחה במצוקה.

 

השופט מאזן ציין שלא מצא אף טענה שמספקת מענה הולם להתנהלות שפגעה אנושות בנושים השונים, בהם ספקים, עובדים ובעלי מקצוע. משכך נדחתה בקשת החייבים להכריז עליהם כפושטי רגל וההליך בוטל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
סמול
צילום: shutterstock
שמרית קרמר
עו"ד מירית מועלם
שמרית קרמר
מומלצים