שתף קטע נבחר

יפוצה על נכות נפשית כי ארוסתו נהרגה בתאונה

נהג שאיבד את אשתו לעתיד סבל מטראומה אחרי האירוע. חרף התנגדות ביטוח "הפניקס", בית המשפט קבע שהוא יפוצה בכ-290 אלף שקל

בית משפט השלום בתל אביב קיבל לאחרונה את תביעתו של אלמן בן 28 שאיבד את ארוסתו בתאונת דרכים שהתרחשה כשהוא נוהג, והורה לחברת הביטוח "הפניקס" לשלם לו פיצויים בסך כ-290 אלף שקל בגין נכות נפשית שנגרמה לו מהטראומה. בניגוד לעמדת הביטוח, השופט טל חבקין קבע שהתובע הוא ניזוק ישיר של התאונה.

 

התאונה התרחשה ב-2012 כאשר התובע וארוסתו עלו על טרמפ, ובשלב מסוים ביקש נהג הרכב שיחליף אותו. לאחר כרבע שעה של נסיעה הגיע התובע אל מחסום אך הבלמים לא הגיבו, והרכב התנגש בו חזיתית. הארוסה נפצעה קשה ומתה כעבור שעות ספורות, ואילו הוא נפצע בכמה מקומות בגופו באורח קל, מבלי שנותרה לו נכות פיזית כלשהי.

 

מומחה מטעם בית המשפט בתחום בריאות הנפש, העריך כי מאז התאונה סובל התובע מנכות נפשית בשיעור של 10%, וסובל מסימנים של פוסט-טראומה, דיכאון, הפרעות שינה, קהות רגשית, מחשבות על מוות וחוסר יכולת ליצור קשיים חברתיים. התובע עצמו סיפר שעד לתאונה היה בחור דינמי, שאפתן ומלא חיים, ואילו מאז איבד את יכולתו לתפקד כאדם רגיל. לדבריו, אחרי התאונה הוא לא עבד במשך שנתיים, וכיום עובד כקבלן שיפוצים עצמאי.

 

הפניקס טענה מנגד שהתובע הוליך את המומחה שולל ולא הוכיח את התסמינים שעל בסיסם נקבעה הנכות. לטענתה לא הוכח "צמצום חברתי", ולראייה הוא התחתן ואשתו הנוכחית בהריון.

 

נטען כי התובע הוא ניזוק משני (או "נפגע עקיף") ולכן נזקו אינו בר-פיצוי, וכי הדיכאון שממנו הוא סובל נובע ממות ארוסתו, ולא מפוסט-טראומה הקשורה בתאונה עצמה.

 

אלא שהשופט חבקין קבע כי התובע הוא ניזוק ישיר, ולכן מדובר בנזק בר-פיצוי. הוא קיבל את עמדת המומחה שסבר שהפניקס עושה הפרדה מלאכותית שאינה בת ביצוע – "כמו להפריד בין גוף לנפש" – בין תסמיני הפוסט-טראומה (שנגרמו לתובע כניזוק עיקרי בתאונה בהיותו נהג הרכב) לבין הנכות שמקורה באבל ובצער על מות ארוסתו.

 

"קביעה זו נכונה במיוחד בנסיבות דנן, שעה שהתאונה אירעה בעת שהתובע נהג, ניסה לבלום, לא הצליח, התנגש במכשול בטון ואף נפגע בעצמו. התנגשות חזיתית במכשול בטון, לאחר שהבלמים לא הגיבו, היא כשלעצמו אירוע טראומטי שנתן בתובע את אותותיו", נכתב בפסק הדין.

 

לאחר שבחן את מידת תפקודו של התובע החליט השופט חבקין להעמיק את הנכות התפקודית שלו ל-7% (מאחוזי הנכות בין היתר נגזר גובה הפיצוי).

 

בסיכומו של דבר, בתום ניתוח נזקיו שכללו אובדן כושר השתכרות, הוצאות רפואיות ונזק לא ממוני, השופט הורה לפניקס לשלם לו פיצויים בסך 289,400 שקל. בנוסף, הפניקס חויבה בהוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בשיעור של 15.21%.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד הילה רזניק טוביה
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד משה עבדי, עו"ד מיכאל פסחזון
  • עו"ד מיכאל בן עדי עוסק בדיני ביטוח
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים