שתף קטע נבחר

ריבלין העניק המנדט לנתניהו: "הרוב הכריע"

הנשיא הטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו. לצד הברכות, אמר: "עברנו בחירות קשות. נאמרו דברים שאולי לא היו צריכים להיאמר". הוא הוסיף: "לצערי, בכנסת הנוכחית נראה הרבה פחות נשים. איבדנו כוח נשי חיוני". נתניהו: "זו הפעם החמישית שאכונן את הממשלה. אני נרגש כמו בפעם הראשונה ואולי אף יותר"

 

 

 

הנשיא ראובן (רובי) ריבלין הטיל הערב (רביעי) על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שזכה ל-65 ממליצים, את מלאכת הקמת הממשלה ה-35. נתניהו הוזמן למעון הנשיא והשניים מסרו הצהרות לתקשורת. ynet העביר את ההצהרות בשידור ישיר.

 

מרגע שהטיל הנשיא את מלאכת הרכבת הממשלה, יעמדו לרשותו של נתניהו, על פי חוק יסוד הממשלה, 28 ימים להרכיב ממשלה חדשה בישראל. במצב בו תידרש ארכה לתהליך, בסמכות נשיא המדינה להעניק ארכה נוספת של עד 14 יום נוספים על פי החוק.

 

 

מינוי בנימין נתניהו להרכיב את הממשלה על ידי ראובן ריבלין (צילום: לע
ריבלין חותם על כתב המינוי(צילום: לע"מ)

"בידיו הפקדנו ברגע זה את כתב המינוי, לנסות ולהרכיב את הממשלה הבאה", פתח ריבלין את דבריו. "בדמוקרטיה הרוב מכריע, והרוב אמר את דברו. הוא אמר את דברו בבחירות אלה. לאחר התייעצות עם יו"ר ועדת הבחירות, המשנה לנשיאה השופט מלצר, פתחתי בהתייצעויות עם נציגי הסיעות עוד בטרם פרסום התוצאות.

 

"בהחלט גם לקחנו בחשבון שינויים בתמונת המנדטים, אבל התמונה הכללית הייתה ברורה", המשיך הנשיא. "לאחר שנועצתי עם נציגי כל הרשימות הנבחרות בהתייעצות שהייתה לראשונה גלויה ושקופה לכל הציבור, הריני להודיע כי 65 חברי כנסת המליצו עליך, ראש הממשלה היוצא וח"כ בנימין נתניהו כמי שתוטל עליו מלאכת הרכבת הממשלה.

 

"אדוני, אתה מקבל היום את כתב המינוי להרכבת הממשלה. זכית, זו הפעם החמישית, באמונו של העם היקר הזה היושב בארצנו. עליך מוטלת האחריות להרכיב ממשלה בזמן שמשימות כבדות מוכנות בפני הממשלה והכנסת הנכנסות, קואליציה ואופיזציה כאחת.

 

מיצוב ופיתוח מעמדה הביטחוני-והמדיני של מדינת ישראל לאור האתגרים שאתה יודע עליהם היטב, בחזתיות השונות וכן לצד כל אתגר יש תמיד הזדמנות, לאור ההזדמנויות שאולי יעמדו לפתחנו. כמו כן, צמצום וסגירת הפערים החברתיים. העוצמה החברתיתי כלכלית שלנו היא המפתח לעוצמה הביטחונית והמדינית שלנו. רק ישראל חזקה מבפנים היא ישראל חזקה מבחוץ ומחוץ. ולבסוף, איחוי הפצעים והקרעים שנפערו בינינו בתוך המערכת של החברה בישראל".

 

ריבלין הוסיף: "עברנו מערכת בחירות קשה. מכל הכיוונים נאמרו דברים שלא היו אולי צריכים להיאמר לא במדינה יהודית ולא במדינה דמוקרטית. קיר הברזל הוא קיר שיש להציב ביניו לבין האויבים שלנו, לא בתוך הבית, לא בתוכנו, לא בינינו וזה ברור לכולם. נגמר אנחנו והם. מעכשיו, זה רק אנחנו. זה הזמן להפסיק להלחם בהם ולהתחיל להלחם על החזרת האמונה באנחנו, כפי שאנחנו למדנו בהיותנו ילדים כאן בארץ.

 

רובי ריבלין ובנימין נתניהו  (צילום: חיים צח, לע
(צילום: חיים צח, לע"מ)

רובי ריבלין ובנימין נתניהו  (צילום: חיים צח, לע
הנשיא ריבלין ובנימין נתניהו (צילום: חיים צח, לע"מ)

"נלחם על הבית המשותף שלנו, שחילונים, דתיים, יהודים וערבים מימין ומשמאל יכולים למצוא בו את עצמם כשותפים שווים. האחריות לכך מונחת על כתפי כל סיעות הכנסת, והיא מונחת יותר מכל על כתפיך ועל כתפיך, אדוני ראש הממשלה.

 

"לצערי, בכנסת הנוכחית נראה הרבה פחות נשים", אמר ריבלין. "איבדנו כוח נשי חיוני לכנסת ולממשלה. אני מקווה שבכנסת ובממשלה, ששתיהן נכנסות היום לתפקדן, נראה נשים בתפקיד שרות ויו"ר ועדה, ונוודא שהקול הנשי נוכח ונשמע בעוצמה לגופו של עניין וכמסר לציבור כולו.

 

בסוף דבריו אמר ריבלין: "ברשותך, בנימה אישית. התרגשתי מאוד מהאיחולים והתפילות של נציגי כל הסיעות לרפואתה ולהחלמה של רעייתי נחמה. התרגשתי מהמילים הכנות שיצאו מהלב ונכנסו אל הלב. לא פחות מכך, התרגשתי מההתלכדות של נציגי כל הקשת הפוליטית בדאגה כנה לשלומה ולרפואתה. יחד עם כל העם בישראל, אני מתפלל להצלחתה ולשגשוגה של מדינתנו, מדינת ישראל ושל החברה בישראל".

 

נתניהו: "מתרגש כמו בפעם הראשונה"

ראש הממשלה נתניהו פתח את דבריו באיחולי החלמה לרעייתו של הנשיא ואמר כי הוא מבקש להביע את הערכתו על האופן שבו הוביל ריבלין את תהליכי ההתייעצות. "זוהי הפעם החמישית שבה אני מקבל על עצמי את המשימה לכונן את ממשלת ישראל. אין זכות גדולה מזאת בחיים הדקמורטיים. אני נרגש כמו בפעם הראשונה, במובן מסוים אפילו יותר מהפעם הראשונה, ואעשה הכל כדי להצדיק את האמון שאזרחי ישראל נותנים בי.

 

"אני מודע היטב לגודל האחריות שמוטלת על כתפיי. אפעל כשליח העם על כל חלקיו. אלה שבחרו בי, ואלה שלא בחרו בי", אמר נתניהו. "ייסוד כוחנו הוא היכולת לפעול יחד, כתף אל כתף, בערבות הדדית מול המשימות העיקריות שעומדות לפנינו. בתקופה של טלטלה עזה שפקדה ועדיין פוקדת את אזורנו, הצלחנו לא רק לשמור על בטחונה של המדינה, על יציבותה, הצלחנו להפוך את ישראל לכוח עולמי עולה, אפילו למעצמה של ממש בכמה תחומים מרכזיים.

 

מינוי בנימין נתניהו להרכיב את הממשלה על ידי ראובן ריבלין (צילום: רפי קוץ)
(צילום: רפי קוץ)

כתב המינוי חתום ()
כתב המינוי חתום

"נראה שכל יום מביא בשורה חדשה", אמר נתניהו. "דיברנו לפני דקות אחדות על באר שבע ואיך להמשיך את תנופת פיתוחה. רק אתמול התפרסמה רשימה עולמית שמדרגת את הסביבה הטכנולוגית העסקית של 1000 ערים בעולם. במאייה הראשונה - במקום הרביעי - תל אביב שלנו. במאייה השנייה - נוספה עיר חדשה מישראל - באר שבע. חברות הייטק וחברות סייבר בינלאומיות מובילות מגיעות אל בירת הנגב, ואני חושב שזה הישג בלתי רגיל שממלא את לב כולנו בגאווה ובתקווה גדולה.

 

"אני מבטיח שנשקיע את מירב המאמצים להמשיך בדרך הזו, זה אומר להשקיע את מירב המאמצים להרכיב את הממשלה בהקדם, ממשלה יציבה ומלוכדת. אנחנו אמנם עומדים ערב חג הפסח, אבל נתחיל במגעים לכינון הממשלה בלא שיהוי מיותר, כי המשימות הלאומיות מחייבות זאת. אני מבקש להודות לכל 65 חברי הכנסת שהמליצו עליי בפניך. אני רוצה להודות לראשי המפלגות בממשלה היוצאת שפעלו בצורה מרשימה. אני בטוח שנמשיך יחד לעשות זאת גם בממשלה החדשה שנקים.

 

 
תוצאות סופיות ()
התוצאות הסופיות
 

עוד אמר: "מחרתיים כל עם ישראל יסב סביב שולחן ליל הסדר. דור אחר דור קראנו בהגדה 'לשנה הבאה בירושלים הבנויה', והנה אנחנו פה, בירושלים הבנויה והנבנית, בירתנו הנצחית וממנה בוקע אור גדול. אנו חזקים ברוחנו, דבקים במורשתינו. כראש ממשלת ישראל הנבחר, אמשיך לשרת את עמנו ומדינתו כדי שיחד נבטיח בעזרת השם את נצח ישראל. תודה לך אדוני הנשיא".

 

על אף המשקעים הרבים בין נתניהו לריבלין, ששיאם היה במערכת הבחירות שבה נתניהו האשים את הנשיא במעורבות בפוטש וטען בכמה הזדמנויות שיעשה הכל כדי להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה דווקא על בני גנץ, האווירה בפגישה ביניהם הייתה נעימה.

 

מוקדם יותר היום מסר יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר לריבלין את תוצאות הבחירות הרשמיות. עם קבלת התוצאות אמר ריבלין: "ביומיים האחרונים קיימנו התייעצויות עם נציגי הרשימות ובעוד מספר שעות אטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על המועמד עליו המליצו. כולי תקווה שנשוב לשגרת החיים עם ממשלה שתהיה אם אפשר גדולה ויציבה ושתשקף את רצון העם".

 

השופט מלצר אמר היום: "לתוצאות אחראי הציבור, לתקינות והגינות ההליך אנחנו היינו אחראים. היו לנו שני אתגרים מיוחדים. האחד - החשש מפני התקפת סייבר לאור לקחים מבחירות במדינות אחרות בעולם.

 

"גייסנו את גופי הביטחון השונים שעשו בשקט, בצנעה וללא פרסום עבודת קודש וגם הצליחו. השני - הדאגה שכל חייל באשר הוא נמצא יוכל להצביע, ואכן כך היה. ביום הבחירות גייסנו לטובת ועדת הבחירות את כל החיילים הבודדים ואלה שיש להם קשיים כלכליים שיעבדו כסדרנים וסידרנו להם משכורת נוספת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפי קוץ
נתניהו וריבלין
צילום: רפי קוץ
מומלצים