שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שוב: שאלות בפסיכומטרי נחשפו לנבחנים לפני המבחן
  פרסום ראשון: ארבע שנים אחרי שנטען כי מכון "800" העביר לתלמידיו פרק כמותי שלם מהבחינה הפסיכומטרית לפני קיומה נבחני הפסיכומטרי אתמול נדהמו לגלות כי שתי שאלות הופיעו בצורה זהה בספר ההכנה של המכון. שתי השאלות נפסלו

   השאלה מהבחינה הפסיכומטרית שפתרונה הודלף ()
  מתוך ספר ההכנה: שאלות שהופיעו בבחינה

  שתי שאלות מתוך הבחינה הפסיכומטרית שהתקיימה אתמול (יום ד') נחשפו מבעוד מועד לחלק מהנבחנים, והופיעו באחד מספרי ההכנה של מכון הפסיכומטרי "800". כך נודע ל-ynet. בעקבות זאת הוחלט לפסול את שתי השאלות.

   

  לטענת הנבחנים, הגרף אשר הופיע באחד הפרקים הכמותיים ושלוש מתוך ארבע השאלות לאחר מכן - כבר הופיעו בצורה זהה לחלוטין בספר ההכנה של המכון הפסיכומטרי.

   

  בבדיקה שבוצעה במרכז הארצי לבחינות והערכה (מאל"ו), נמצא כי שתי שאלות שהופיעו באחד מנוסחי הבחינה שהתקיימה אתמול, הועתקו על ידי המכון המדובר מבחינה שבוצעה בעבר, תוך הפרה של זכויות היוצרים של מאל"ו.

   

  במאל"ו אמרו כי כדי לא לתת יתרון למיעוט הנבחנים שנחשפו לחומר, הוחלט לפסול את שתי השאלות שהועתקו על ידי אותו מכון, ולא לכלול אותן בחישוב הציון במבחן שנערך אתמול.

   

  במאל"ו מדגישים כי העתקה של חלקים מהבחינה ושימוש בהם היא עבירה על החוק ובכוונתם לנקוט אמצעים נגד אותו מכון, שכבר נתבע בעבר על ידם ונקנס בבית המשפט.

  הכנה לפסיכומטרי (למצולמים אין קשר לכתבה) (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
  הכנה לפסיכומטרי (למצולמים אין קשר לכתבה)(צילום: יריב כץ)

  אין זו הפעם הראשונה שבה מועלות טענות נגד מכון "800" בגין חשיפת חלק מתכני הבחינה לתלמידיו טרם קיומה. ב-2015 עלו טענות על כך שהמכון "הדליף" לתלמידיו פרק כמותי שלם מהבחינה. כתוצאה מהגילוי החליט אז המרכז הארצי לבחינות והערכה, שאמון על קיום ובדיקת הבחינות, לפסול את הפרק כולו. שנה לאחר מכן הגיש כאמור מאל"ו תביעת ענק נגד המכון על סך 3.2 מיליון שקלים בטענה שהעתיק מבחני פסיכומטרי.

   

  אמש, לאחר שהנבחנים שבו לבתיהם, הועלתה עצומה לרשת בדרישה לבטל את הפרק כולו מהבחינה בשל העובדה שחלק מהם נחשפו לאחת השאלות לעומת אחרים שלא נחשפו אליה.

   

  "אנחנו נבחני הפסיכומטרי קוראים למרכז הארצי לבחינות והערכה, להתחשב בכלל התלמידים ולחשב את ציונם באופן אחיד ושוויוני", נכתב בעצומה. "אנחנו דורשים מהמרכז הארצי לחשב באופן כפול את הפרק הכמותי החוקי לכלל הנבחנים לא להשאיר בעלטה את אלו שנבחנו בפרק הפיילוט ואת אלו שנבחנו בלעדיו. נבחנים רבים מרגישים שהפרק השני היה קל באופן ניכר מפרק הפיילוט והוא אינו משקף נכונה את מצב הידע והחשיבה הפסיכוטכנית של הניגשים".

   

  "אותן שאלות, אחד לאחד" 

  גם קבוצות הוואטסאפ סוערות בעקבות המקרה. "אותן שאלות, אחד לאחד", כתבה אחת המשתתפים בקבוצת וואטסאפ המונית של הנבחנים. "אותו גרף בדיוק". משתתף אחר בקבוצה כתב: "כל מה שראינו כשיצאנו מהבחינה זה שהתרשים הופיע אחד לאחד בתמונה שמישהו שלח מספר ההכנה".

   

  אחת הנבחנים סיפרה: "בפרק הכמותי של הבחינה היה גרף ושלוש שאלות שהיו בעצם זהות לסימולציה שהופיעה לתלמידי מכון '800'. מישהו שלח בפורום צילום של הגרף שחבר שלו שלח לו במכון '800' ואז כולם אישרו שזה אותו הגרף ושלוש שאלות זהות מתוך ארבע שהיו על הגרף. כולם אישרו שזה אותו הגרף. זה מבאס מאוד.

   

  "ההוגנות נפגעת ומרגישים שההזדמנות השווה נפגעת. המרכז הארצי הוא מקום מאוד הוגן, ואנחנו מקווים שהם לא יעצמו עיניים דליפת השאלה. אני משערת שזה הופיע פעם כפרק פיילוט ואחד המדריכים מהמכון זכר היטב את השאלה שהופיעה לאחר מכן בספרי ההכנה".

   

  נבחן אחר סיפר: "הייתה סימולציה של מכון '800'. היה להם יותר זמן לנוח אחרי הפרק כי הם הכירו את השאלה הזו. זה מנטרל את שאר הנבחנים וגורם לנו להיות בחיסרון לעומת אלו שכן ראו את השאלות. לפי מה שהבנתי הרוב כן הצליחו להשיב על השאלה, אבל יש כאלו שנתקלו יותר בקשיים, במיוחד בקרב אלו שכלל לא הכירו את השאלה.

   

   

  "ברגע שמסיימים את השאלה הזו מהר, זה גם מוסיף לך זמן לשאר השאלות. דיברתי עם ארבעה נבחנים שלמדו במכון '800' ומתוכם שלושה נחשפו לשאלה לפני הבחינה".

   

  במכון "800" בחרו שלא להתייחס לדברים.

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים