שתף קטע נבחר

"נשים בתחום הגיימינג נתקלות בחוסר פרגון, בעיקר מצד גברים"

הן מזמן שברו את תקרת הזכוכית באמצעות הג'ויסטיק, ועכשיו הן קוראות לנשים נוספות לבוא בעקבותיהן. לכבוד פסטיבל הגיימרים שיתקיים בנמל תל־אביב הושבנו מול המסכים את רעות אריה, סתיו גולדשטיין ויעל כהן, שלוש גיימריות מכורות שמשתתפות בתחרויות בכל העולם ושמענו מהן איך זה להיות מקצועניות בתחום כל כך גברי

בשיתוף פסטיבל הגיימרז

 

תחום ששייך רק לגברים? תתקדמו. תקרת זכוכית? הצחקתן אותן – הן מזמן שברו אותה באמצעות הג'ויסטיק ועכשיו הן דוהרות לשיאים חדשים של הנאה. ברוכים הבאים לפסטיבל הגיימרים שיתקיים במהלך חופשת הפסח, מתוכו סימנו את הנשים התותחיות בתחום, כאלה שמשאירות אבק על המסך לכל מי שנדמה לו שיכול לנצח אותן.

 

על בר הגיימינג החדש lvl up במתחם יד חרוצים בתל־אביב הפגשנו שלוש מהן - רעות אריה, סתיו גולדשטיין ויעל כהן, כדי לשמוע מהן מה זה אומר בפסטיבל הגיימרים שמתקיים במהלך חופשת הפסח (בין התאריכים 21/4 עד 24/4).

שברו את תקרת הזכוכית . רעות אריה, יעל כהן וסתיו גולדשטיין (צילום: יריב צעד)
שברו את תקרת הזכוכית . רעות אריה, יעל כהן וסתיו גולדשטיין(צילום: יריב צעד)

כהן, 25 מראשון לציון, היא מנהלת קהילת הגיימינג של Logitech G, הנחשב למותג הגיימינג הגדול בעולם, ואת הטירוף שלה על התחום היא נשבעת שהיא חייבת לסבתא וסבא שלה. "יום אחד הם פשוט קנו מחשב לנכדים וכשהיינו באים אליהם זו הייתה אטרקציה. רק היינו מחכים לתור שלנו להתחיל לשחק. התחלנו מהמשחקים הכי לא מפותחים, ולאט לאט סבא וסבתא שיפרו גירסאות ושמתי לב שאני טובה! וואו, זה העיף אותי. התמגנטי לתחום. הייתי מגיעה אליהם במיוחד כדי לשחק, בנפרד מהנכדים האחרים, יושבת על המחשב תשע ועשר שעות ביום".

 

בהמשך, בגיל הנעורים, אומרת כהן, התחילה לשחק באופן תחרותי בארץ ונשבתה בקסם. "העולם התחרותי של הגיימינג פשוט ממכר, בעיקר עבורי, שאני מראש אדם תחרותי. פשוט התאהבתי בו ועד שהתחלתי להשתתף בטורנירים בארץ ובעולם, פשוט נהנית לשחק מול כל מי שהתאים לו. זה גרם לי להכיר את עצמי הרבה יותר. הבנתי שאני פשוט נהנית לנצח בנים. הייתי מתחרה איתם בכל הכוח, ואהבתי לראות אותם מופתעים מזה שבסופו של דבר הם מפסידים לבחורה". בהמשך, היא אומרת, נכנסה לקבוצות תחרותיות גם בארץ וגם בחו"ל, "ונורא אהבתי להוכיח שיש בתחום נוכחות נשית. שגם אנחנו יכולות להגיע להישגים ולנצח", היא מודה.

שברו את תקרת הזכוכית . רעות אריה, יעל כהן וסתיו גולדשטיין (צילום: יריב צעד)
העולם התחרותי של הגיימינג פשוט ממכר. רעות אריה, יעל כהן וסתיו גולדשטיין(צילום: יריב צעד)

גם היום כאשר יש המון נשים בעולם הגיימינג, וכאשר ברור שאין הבדלים אמיתיים בין יכולותיהם של שני המינים אלא שכל ההגבלות נמצאות בראש שלנו, שלושת המרואיינות שלנו אומרות שעדיין יש לנשים את הפחד להוכיח את עצמן, להראות נוכחות מול המסך "כי לא תמיד הנוכחות הזו נתפסת חיובית. הרבה פעמים נשים שמשתתפות בטורנירים ומגיעות להישגים חוטפות תגובות שליליות וחוסר פרגון. זה משהו שקיים לא רק בגיימינג, אלא בכל תחום האינטרנט. אני אישית, כמתחרה נתקלת בהרבה מאוד חוסר פרגון בעיקר מצד גברים".

 

ומה את עושה?

"מה שאני אומרת לכולן לעשות: להתעלם. פשוט להתעלם מכל הרעש שמסביב ולעשות מה שטוב לך, אם בא להתחרות אז לכי על זה כי כל אחת יכולה, עם התשוקה למשחק, עם מאמץ ורצון הכול אפשרי", מסכמת כהן.

 

רעות אריה, בת 33 מחדרה מהנהנת בהסכמה למילותיה הנחושות של חברתה. אריה היא לא רק שחקנית מקצועית, אלא גם מתפרנסת מכישוריה כגיימרית, ומייעצת לחברות בתחום.

 

"אומרים עלי שנולדתי לגיימינג. וזה כנראה נכון. אני משחקת מגיל ארבע, ואת המחשב הראשון פרקתי כשהייתי בת שש", היא אומרת ומוסיפה בגאווה: "וזה עוד לפני תוכנת 'חלונות'".

שברו את תקרת הזכוכית . רעות אריה, יעל כהן וסתיו גולדשטיין (צילום: יריב צעד)
עבור סתיו גולדשטיין הגיימינג הוא לא רק תחום תחרותי שמעיף את האדרנלין, אלא הוא קריירה בפני עצמה. רעות אריה, יעל כהן וסתיו גולדשטיין(צילום: יריב צעד)
אריה היא למעשה האשה הישראלית הראשונה שכבר לפני עשור השתתפה בתחרויות גיימינג שהתקיימו בארץ, וגם היא לא נותנת למגבלות החוסמות של המחשבה על מה נשים יכולות, לעכב אותה. "להיות גיימרית זה לפעול בלי גבולות, בלי מחסומים. לתת לעצמך להיות מה שאת מסוגלת ואני מקווה מאוד שעוד נשים יצטרפו אלינו, יתחילו לשחק מקצועית ויגיעו לתחרויות ולקבוצות. זה כל כך כיף", היא מסבירה.

 

עבור סתיו גולדשטיין הגיימינג הוא לא רק תחום תחרותי שמעיף את האדרנלין, אלא הוא קריירה בפני עצמה. גולדשטיין, 35 מתל־אביב, משחקת בלי הפסקה כבר מגיל עשר וכיום גם מרצה במסלול עיצוב ופיתוח משחקי מחשב במכללת מנטור. "אני גם מפתחת משחקים באופן עצמאי, ולפעמים אני פשוט מדברת עם הילדה שהייתי ושואלת אותה איך החלום הזה התגשם. אני הרי זוכרת את עצמי ישובת שעות מול המחשב ומשחקת, בעיקר עם בנים", היא מודה, "כי הילדות האחרות בכיתה ובבית הספר פחות התחברו לתחום. אני פשוט התחברתי לגיימרים בנים באון־ליין ושיחקתי שעות, עד שההורים שלי היו מתעצבנים כי באמת איבדתי את תחושת הזמן. הם פשוט היו מכריחים אותי להתנתק מהמסך", נזכרת גולדשטיין שאומרת שגם כאשר הלכה ללמוד איך ליצור משחקים לתחום, הסביבה הייתה גברית. "נכון, הייתי מוקפת בבנים גם בלימודים, אבל פשוט אהבתי כל רגע. אז גם הבנתי עד כמה עולם משחקי המחשב הוא הרבה יורת משמעותי וחדשני ממה שנהוג לחשוב".

 

וגם אהבה נולדה לה מהסיפור, בן הזוג שלה הוא אנימטור שעובד בחברת משחקי מחשב, "והוא גם גיימר בעצמו. אנחנו מפתחים ביחד ולחוד משחקים שונים. אני גם חייבת להמשיך לשחק כל הזמן כדי להיות מעודכנת בתחום ולבדוק כל מה שקורה בתעשייה, אז יש לי פרטנר, מהבית", היא צוחקת.

 

גם גולדשטיין, כמו חברותיה, מודה שההתקבלות לתחום אינה קלה לנשים. "יש תפיסה שגויה שנשים שמשחקות במשחקי מחשב הן אאוטסיידריות, מוזרות, חנוניות. ומי שכבר מצליחה לפרוץ את המחסומים ואת הדעות הקדומות, ומצליחה להשתלב בתחום להפוך אותו לא רק לתחביב אלא גם למקצוע, אומרים עליה פעמים רבות שהיא מתחזה. שהיא מנסה להרשים ולא באמת אוהבת את המקצוע. נשים נבחנות בשבע עיניים לפני שהן מתקבלות לחבורת הגיקים הזו, אני אנחנו רגילות", היא אומרת.

שברו את תקרת הזכוכית . רעות אריה, יעל כהן וסתיו גולדשטיין (צילום: יריב צעד)
"אומרים עלי שנולדתי לגיימינג". רעות אריה, יעל כהן וסתיו גולדשטיין(צילום: יריב צעד)
 

רוצים לנסות גם? פסטיבל הגיימרים (והגיימריות!) מתקיים בימי חופשת החג וחול המועד בהאנגר 11 בנמל תל־אביב. הטורניר ייערך בשני סבבים: סבב בוקר, מ־9:30 עד 13:30 וסבב צהריים מ־14:00 עד 18:00. מחיר כרטיס כניסה לסבב: 99 שקלים . מחיר כרטיס VIP הכולל מפגשי מעריצים עם כוכבי גיימינג ברשת - 139 שקלים כרטיסים: gamerz.co.il.

 

בנוסף, בירושלים יתקיים פסטיבל PLAY! - 3 ימים של משחקים וטכנולוגיה לכל המשפחה, כולל היכל גיימינג עם משחקי Minecraf וRoblox למחשב ו־Xbox, מתחם לגו ענק, חדר אנימציה ועוד. הכניסה לפסטיבל והשימוש במתקנים ללא עלות, חלק מהפעילויות מותנות ברשמה מראש.

 

חול המועד, ימי שלישי ורביעי, החל מ־10:00, יום ה', ערב חג שני: מ־10:00 עד 14:00. לפרטים נוספים: hansen.co.il.

 

בשיתוף פסטיבל הגיימרז

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים