שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דו"ח: הממשלה האחרונה יישמה רק 72% מסעיפי ההסכמים הקואליציוניים
  מנכ"לית המרכז להעצמת האזרח חשפה באולפן ynet דו"ח מיוחד שחיבר המרכז שבראשותה. מי הצליחה לממש הכי הרבה דרישות - ואילו מפלגות שיתפו פעולה בגיבוש ההסכמים?

   

   

  נציגי המפלגות מתכוננים לדיונים ממושכים שייערכו בשבועות הקרובים לקראת הרכבת הממשלה וחתימה על ההסכמים הקואליציוניים. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן כבר הספיק להתנות את כניסתו לממשלה בביטול חוק הגיוס - אך שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, הבהיר כי העברת החוק היא תנאי בסיסי להצטרפותו לקואליציה.

   

  למרות חילופי הדברים והאיומים לפרישה מהממשלה שעוד לא קמה, בדו"ח של המרכז להעצמת האזרח עולה כי הממשלה האחרונה קיימה רק 72% מכלל הסעיפים שנכללו בהסכמים הקואליציוניים באופן מלא, 11% מהם מומשו באופן חלקי ו-17% לא מומשו כלל.

   

  אינפו גרפיקה יישום הסכמים קואליציוניים ממשלה 34 סעיפים ביצועיים ()

   

  לדברי מנכ"לית הארגון, עינת פישר-לאלו, הנתון המעניין במיוחד בדו"ח הוא שאין באמת הבחנה בין המפלגות וכי כל המפלגות יישמו בין 75-69 אחוזים מכלל הסעיפים.

   

  מהדו"ח עלה כי המפלגה הגדולה ביותר בממשלה החולפת אחרי הליכוד, כולנו של משה כחלון, יישמה 72% מ-133 סעיפים ביצועיים שכללה בהסכם הקואליציוני. 9% נוספים מהסעיפים יושמו באופן חלקי, ו-19% כלל לא יושמו. בין הסעיפים המרכזיים שכללה המפלגה בהסכם ויושמו היו אי החלת משמעת קואליציונית על המפלגה בנושא פסקת ההתגברות, והתחייבות ממשלתית להורדת מחירי הדיור והמזון. עם זאת, המפלגה לא יישמה את רצונה להחיל דמי אבטלה לעצמאים.

   

  המפלגה השנייה בגודלה, הבית היהודי שבראשותה עמד נפתלי בנט עד שעזב לטובת הקמת הימין החדש שלבסוף לא עברה את אחוז החסימה, יישמה 75% מתוך 131 סעיפים ביצועיים שנכללו בהסכם. עוד 14% יושמו באופן חלקי, ו-11% לא יושמו. מפלגתו של בנט הצליחה ליישם שניים מהסעיפים המרכזיים שכללה בהסכם - העברת החטיבה להתיישבות למשרד החקלאות ושמירה על תקציב ישיבות ההסדר.

   

  לדברי פישר לאלו, "למפלגות החרדיות היו סעיפים דומים, חלקם אפילו משותפים. הם דיברו על שילוב חרדים בתעסוקה, ואפילו שיתפו פעולה עם הבית היהודי בנושא העברת בתי הדין הרבניים למשרד לשירותי דת, למרות שתיק המשפטים היה בידי המפלגה". היא הוסיפה כי "סעיפים מעניינים נוספים אצל יהדות התורה היו טיפולי שיניים חינם עד גיל 18, וסעיף חובת חיסונים שנכתב בשיתוף פעולה עם ש"ס".

  משה כחלון באולפן ynet (צילום: מוטי קמחי)
  המפלגה בראשותו לא הצליחה ליישם את סעיף דמי האבטלה לעצמאים. משה כחלון(צילום: מוטי קמחי)

  אריה דרעי יעקב ליצמן (צילום: אוהד צויגנברג, אבי מועלם)
  אריה דרעי ויעקב ליצמן. סעיפים דומים וחלקם אף משותפים(צילום: אוהד צויגנברג, אבי מועלם)

  ש"ס בראשות אריה דרעי, שהייתה המפלגה הרביעית בגודלה בממשלה, הצליחה ליישם 69% מתוך 137 סעיפים ביצועיים שכללה בהסכמים הקואליציוניים. 19% מהסעיפים כלל לא יושמו, ו-12% מהם יושמו באופן חלקי. בין הסעיפים המרכזיים כאמור, היו העברת בתי הדין הרבניים למשרד לשירותי דת ושילוב החרדים בתעסוקה. עם זאת, המפלגה לא הצליחה ליישם את התיקון לחוק הדיינים.

   

  ביהדות התורה של ליצמן וגפני יישמו 69% מתוך 104 סעיפים ביצועיים שנכללו בהסכמים, ועוד 14% מהסעיפים יושמו באופן חלקי בלבד. הסעיפים המרכזיים שאותם הצליחו לממש היו הרפורמה בתחום הסיעוד, טיפולי השיניים בחינם עד גיל 18 והגברת האכיפה בנושאי דת במשותף עם ש"ס. עם זאת, המפלגה לא הצליחה להחיל את חובת החיסונים על ילדים שגובשה יחד עם ש"ס.

   

  מפלגת ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן שהצטרפה לממשלה כשנה אחרי שהורכבה ופרשה ממנה בחודש נובמבר האחרון הצליחו ליישם 71% מתוך 21 הסעיפים הביצועיים שכללו בהסכם, בעוד שיישמו חלקית 9% מהם. במרכז הסעיפים שיושמו עמדה התוכנית לפיתוח יישובי הדרוזים והצ'רקסים.


  פישר לאלו אמרה כי ההסכמים הקואליציוניים חשופים בפני הציבור ומפורסמים באתר הכנסת ובאתר המרכז להעצמת האזרח, ומלבד זה הם "מלמדים מה באמת מעניין את המפלגות ברמה הפרקטית ולא רק ההצהרתית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים