שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  כשכולנו סביב שולחן החג נשאל: מה נשתנה?
  דני דיין הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק במאמר מיוחד

  ליל הסדר הוא ערב ייחודי לעמנו, יהודים מכל רחבי העולם מתקבצים יחדיו כדי לחגוג סביב שולחן הסדר. הפעם, הסדר מקבל תפנית – לא מדובר בעוד חג ובוודאי לא בעוד ארוחה, קיום מצוות החג הינו אמירה בלתי מתפשרת של יהודים בכל רחבי העולם. אמירה שתכליתה לממש את החירות שניתנה לנו ביציאת מצרים ולקיים את מצוות ישראל, גם בימים בהם הליכה לבית הכנסת, חבישת כיפה ושלל מצוות בית ישראל מעוררות חשש.

   

  בליל הסדר, בן ישאל אביו את הקושיות, "מה נשתנה", במרוצת ההיסטוריה של העם היהודי הרבה השתנה – אך כשכולנו נענה על הקושיות אל לנו להתעלם מהאנטישמיות החיה בעולמנו, בימים אלו ממש. שארלוטסוויל, פיטסבורג, התקיפות הפיזיות נגד יהודים בברוקלין וריסוס צלבי קרס ברחבי ארה"ב - האנטישמיות ברחבי העולם גואה. חג הפסח הזה שונה מקודמו. כשהציבו אותי כקונסול הכללי בניו יורק לא דמיינתי שהמציאות תנסה להרגיל אותי ללכת על מדרכות צבועות צלב קרס כאן בניו יורק.

   

  - ()
  הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק, דני דיין

   

  האנטישמיות לא מבחינה בין ישראלים ליהודי התפוצות, בין חובשי כיפה לאלו שלא, בין יהודים אורתודוקסים, קונסרבטיבים או רפורמים – כולנו יחד

  בחזית המלחמה כנגד האנטישמיות. ההגדה מחייבת אותנו לבחון את ההיסטוריה שלנו, שממנה המסר הוא ברור: את האנטישמיות הממאירה צריך לרסק ולעקור כבר בשלביה הראשונים. צריך להגביר כפל כפליים את המלחמה חסרת הפשרות בחיה האנטישמית שמרימה ראש.

  עלינו לחזק את ידיהם של אחינו ואחיותינו, יהודי התפוצות מסביב לעולם. אל לנו להתעלם, חובתה של מדינת ישראל ואזרחיה להילחם באנטישמיות, בשורשיה ובתוצאותיה ההרסניות. החוזק שלנו נמדד ונבחן שוב ושוב על ידי אלו שרוצים לחסלנו במדינת ישראל ומחוצה לה, אך אנו לעולם לא ניכנע – נשמור ונתגאה בזהותנו היהודית. אנחנו, כאזרחי מדינת ישראל, צריכים לחשוב בחג הזה כיצד אנו פועלים לחיזוק הקשר ושמירת הברית בין יהודי ארה"ב למדינת ישראל, בייחוד בזמנים כאלו.

   

  את החג אחגוג יחד עם הקהילות היהודיות כאן בניו יורק, הסדר אינו שונה, ההגדה אותה הגדה – בניו יורק, בצרפת ובאריאל – עם אחד. הגדה אחת. גורל אחד. מה נשתנה? גם הרבה וגם מעט אבל מה שבטוח, גם השנה, קולות שירת "חד גדיא" יצאו מבתיהם של היהודים בכל רחבי העולם.

   


  פורסם לראשונה 19/04/2019 07:18

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים