שתף קטע נבחר

"נתניהו, תלמד מבל"ד מהו צדק". ריאיון עם "היורשת של חנין זועבי"

הכנסת? "מקום עוין". הממשלה הבאה? "ימנית, קיצונית, גזענית". שיעור ההצבעה הנמוך? "עקב ההסתה". היבא יזבק בת ה-33, האישה היחידה ברשימת רע"ם-בל"ד, עונה לנתניהו ומגיבה על ההשוואה לחנין זועבי

 

 

ח"כ לעתיד היבא יזבק, מקום רביעי ברשימת רע"ם-בל"ד ומי שתכהן כאישה יחידה מטעם הרשימה בכנסת הבאה, סבורה ששיעור ההצבעה הנמוך בקרב המגזר הערבי בבחירות קשור ל"הסתה מתמשכת שגרמה לאנשים להירתע מפוליטיקה", וכן שמשכן הכנסת הוא "מקום עוין - אבל חייבים לפעול יחד נגד ממשלה גזענית שרוצה לפגוע במעמד האזרחי שלנו". צפו בראיון עם יזבק, שיש המכנים אותה "היורשת של חנין זועבי", עקב היותה הח"כית היחידה ממפלגת בל"ד.

 

יזבק, בת 33 מנצרת, היא אחת מעשרות חברי כנסת חדשים שייכנסו למליאה בעקבות הבחירות האחרונות, והמוסלמית היחידה מבין אותם ח"כים חדשים. היא פעילה פוליטית פמיניסטית המשמשת כחוקרת בתחום מדעי החברה, ואת הדוקטורט שלה כתבה בנושא העקורים הפלסטינים בישראל. יזבק, הנשואה לחסן ואם לאיאס - תינוק בן 7 חודשים - סיפרה שהיא פעילה בבל"ד כבר 17 שנים, ושימשה גם כמזכירת ועד הסטודנטים הערבים.

 

בשיחה עם ynet דוחה יזבק את ההשוואה בין מפלגתה לבין ארגון טרור, ומציינת שהיא ושותפיה "חולקים את אותה פלטפורמה פוליטית שממשיכה את דרכה של חנין זועבי". מראש הממשלה בנימין נתניהו היא מבקשת "ללמוד מבל"ד מהו צדק חברתי ופוליטי", ומדגישה: "החברה הערבית חזקה, אנחנו יכולים לחיות בראש מורם".

היבא יזבק חברת כנסת מטעם מפלגת בל
"הכנסת עוינת". ח"כ יזבק(צילום: עידו ארז )

היבא יזבק וחנין זועבי (צילום: עידו ארז )
היבא יזבק וחנין זועבי. הנשים של בל"ד(צילום: עידו ארז )

"מערכת הבחירות הייתה מאתגרת מאוד", סיפרה יזבק. "יש לכך כמה סיבות - גם בשל פירוק הרשימה המשותפת, מה שהכניס את כולנו למציאות פוליטית-פלסטינית-ערבית חדשה, גם עקב אחוזי ההצבעה הנמוכים במגזר הערבי, וגם בעקבות ההסתה המתמשכת כלפי המפלגה ונגד ח"כים ערבים. סבלנו והותקפנו, זה גרם לאנשים להרגיש מתוסכלים ולהירתע בכלל מפוליטיקה".

 

יזבק הבחינה בין מי שהחרים את הבחירות האחרונות: "יש את המחרימים האידיאולוגים, שהם המיעוט ויש להם מקום וכבוד. אפשר לפתוח איתם בשיח פוליטי חשוב. ויש מי שהחרים ולא הצביע בשל כעס על פירוק הרשימה המשותפת, ומה שהם ראו כמסע מתמשך במדינה נגד ההנהגה הערבית". לדעתה, הירידה בשיעור ההצבעה במגזר הערבי "צריכה להדליק אור אדום עבורנו, שכן נראה שקהל המצביעים שלנו דורש איחוד - שאני מאמינה שיהיה טוב לכולנו".

 

ההשוואה בין ח"כ יזבק לח"כית לשעבר חנין זועבי - בלתי נמנעת. על כך אמרה יזבק: "כולנו נבחרנו כנציגים מטעם בל"ד, אם זו חנין או היבא ואמטאנס שחאדה וד"ר ג'מאל זחאלקה. כולנו חושבים כך, ויש לנו את אותה פלטפורמה פוליטית שממשיכה את דרכה. אני רוצה לחזק ולשמור את הפלטפורמה הזו, ובמקביל יש לי את האמירות שלי, ואת העשייה וכלי העבודה שלי, כמו לכל ח"כ מטעם בל"ד".

היבה יזבק, חברת כנסת חדשה מטעם מפלגת רע
"הירידה בשיעור ההצבעה - אור אדום עבורנו". ח"כ יזבק(צילום: עידו ארז)

מטאנס שחאדה ()
יו"ר בל"ד, ד"ר מטאנס שחאדה

ח"כ לשעבר חנין זועבי בכנסת (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
ח"כ לשעבר חנין זועבי בכנסת(צילום: עמית שאבי)
 

עוד קודם לבחירות, יזבק התייחסה לכניסת מפלגתה לכנסת ואמרה כי "אני יודעת שהולכים למקום שמבחינתו הוא עוין". כעת הסבירה את אמירתה: "קיימת מדינות עוינת כוללת נגדנו בכל המדינה, כערבים ופלסטינים. הכנסת היא אחד הביטויים המרכזיים לעוינות הזו, אבל התפקיד שלנו הוא להיות גם במקומות קשים ולא לעשות הנחות. איך נוביל לשינוי אם לא נהיה במקום הכי קשה ועוין? וככל שהוא יותר כזה, הרצון שלנו לחיות במדינה של כל אזרחיה, ללא אפליה וגזענות ועוינות, רק מתחזק.

 

"אנחנו מצפים לעוד ממשלה ימנית, קיצונית וגזענית שלא אכפת לה לחוקק חוקים גזעניים, בטח אחרי חוק הלאום, ולפגוע בנו ובמעמד האזרחי שלנו", הוסיפה. "אבל נמשיך לפעול בכל האמצעים נגד המדיניות הזאת. רה"מ צריך ללמוד מבל"ד מהו צדק חברתי, צדק פוליטי והיסטורי".

 

יזבק התייחסה להתבטאויות שונות, בהן של רה"מ נתניהו, שאמרו כי בל"ד הוא "ארגון טרור", וציינה שאינה מבינה את הסיבה להגדרה הזו. "המצע הפוליטי שלנו הוא הצודק במדינה - הוא מדבר על שוויון אזרחי מלא לכולם, ללא הבדלים. אז מה הקשר לטרור? ככל הנראה זה פשוט לא יושב טוב לקיצונים במדינה".

נשיא עם המדינה בפגישה עם נציגי סיעת רע
יזבק ויתר נציגי רע"מ-בל"ד, במהלך ההתייעצויות בבית הנשיא להרכבת ממשלה(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

בחירות 2019 אתר מפלגה רע

בכנסת הבאה היא מתכננת לעסוק בתחום הסוציאלי וברווחה החברתית. "יש לי הרבה מה לקדם, כמו היוזמה להקמת רשות למלחמה בעוני. זו תופעה מדאיגה, במיוחד בחברה הערבית שבה 53% נמצאים מתחת לקו העוני", סיפרה. "זה כדור שמתגלגל לתופעות של אלימות ועוד הרבה מכך. אקדם נושאים כמו תעסוקת נשים, חינוך, תנאים לזוגות צעירים, הריסת בתים והרשימה עוד ארוכה".

 

"הדאגה העיקרית שלי היא ההסתה המתמשכת נגד הפלסטינים במדינה", סיכמה. "אבל אנחנו חזקים ונפעל למען עצמנו. שרדנו את הנכבה, את הרס הבתים ואת הפקעת אדמות. אנחנו יכולים לחיות בראש מורם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
ח"כ היבא יזבק
צילום: עידו ארז
מומלצים