שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "עסקת המאה תהיה דומה מאוד למה שרוצה ישראל"
  שגריר צרפת היוצא בוושינגטון, שמגדיר עצמו כמקורבו של ג'ארד קושנר, אמר כי התוכנית כוללת 50 עמודים: "האם היא מועדת לכישלון? ב-99% כן, אבל יש גם את האחוז הבודד". הוא כינה את קושנר "חכם מאוד, אבל לא אמיץ"

   

  ג'ארד קושנר יועץ בכיר לנשיא ארצות הברית ב בית הלבן בנימין נתניהו ו דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
  קושנר בין נתניהו לטראמפ(צילום: רויטרס)

  פרטים חדשים על "עסקת המאה" המסתמנת - ודווקא מפי הצרפתים: ז'ראר ארו, שגריר צרפת היוצא בארצות הברית, התראיין באריכות למגזין "אטלנטיק" וסיפק אמירות מעניינת על תוכנית השלום האמריקנית - ועל העומדים מאחוריה, ג'ארד קושנר ודונלד טראמפ. הוא כינה את נשיא ארצות הברית "ברוטלי וקצת פרימיטיבי" ואמר כי "תפקידה של ארצות הברית כשוטר העולם נגמר". השבוע דווח כי היוזמה האמריקנית תתפרסם רק לאחר חודש הרדמאן, משמע אחרי הרכבת הממשלה בישראל.

   

  ארו, ששימש בעבר כשגריר צרפת בישראל ובחמש השנים האחרונות כיהן כשגריר בוושינגטון, אמר כי הוא מקורב לקושנר, חתנו ויועצו של טראמפ, וסיפר על התוכנית שאותה הוא מקדם: "בכל פעם בהיסטוריה האנושית, כשיש משא ומתן בין שני הצדדים, הצד החזק יותר כופה את תנאיו על החלש יותר. זה הבסיס של תוכנית השלום של קושנר. זו תהיה הצעה דומה מאוד לאלו שרוצים הישראלים. האם היא מועדת לכישלון? הייתי אומר ב-99% שכן, אבל אסור לשכוח את האחוז הבודד. טראמפ יכול ללחוץ על הישראלים כי הוא מאוד פופולרי בישראל".

   

   

  בתשובה לאמירת המראיינת שעד כה טראמפ לא לחץ על הישראלים, ענה: "בדיוק, אבל אם יצטרך, הוא יוכל לעשות זאת. טראמפ אמר למקרון - 'נתתי הכול לישראלים. הישראלים יהיו חייבים לתת לי משהו'. הוא יותר פופולרי בישראל מנתניהו, אז הישראלים בוטחים בו. קושנר אמר לי שזה ההימור הראשון. השני הוא שהפלסטינים יכולים לחשוב שזה הסיכוי האחרון שלהם לקבל ריבונות מוגבלת. האלמנט השלישי הוא שקושנר הולך לשפוך כסף על הפלסטינים. אל תשכחו - גם הערבים מאחורי האמריקנים. אמרו לנו שהתוכנית כוללת 50 עמודים. אנחנו לא יודעים מה יש בה. נראה".

   

  לדברי ארו, הבעיה ביוזמה האמריקנית היא "שחוסר הפרופורציה של העוצמה בין הצדדים היא כזו שהצד החזק יותר יכול להחליט שאין לו אינטרס במתן הקלות. בנוסף, הסטטוס-קוו מאוד נוח לישראל. יש להם את העוגה והם אוכלים אותה. יש להם את הגדה המערבית, והם לא צריכים להחליט החלטות כואבות בנוגע לפלסטינים - להפוך אותם לחסרי מדינה או לאזרחי ישראל. הם לא ייהפכו לאזרחי ישראל. אם זה יקרה הם יהיו רשמית מדינת אפרטהייד, שהם למעשה כבר".

   

  השגריר הצרפתי היוצא אמר כי היחס של קושנר לתוכנית השלום הוא "כמו לנדל"ן. הוא הוא חכם מאוד, אבל הוא לא אמיץ. הוא לא יודע את ההיסטוריה. במובן מסוים זה טוב - אנחנו לא כאן כדי לקבוע מי צודק או שוגה, אנחנו כאן כדי למצוא פתרון. אז במובן מסוים אני אוהב את זה. אבל במקביל הוא כל כך רציונלי והוא כל כך פרו-ישראלי, שהוא עלול לשכוח שאם אתה מציע לפלסטינים בחירה בין כניעה להתאבדות, הם עלולים לבחור בהתאבדות. מישהו כמו קושנר לא מבין את זה".

   

  אתמול חשף האתר Foreign Policy מייל ששלח קושנר לבכירי הממשל בינואר אשתקד - שבו פירט את השקפתו כלפי "עסקת המאה" של הממשל האמריקני. "המטרה שלנו לא יכולה להיות להשאיר את הדברים על כנם", כתב קושנר. "אנחנו חייבים לשאוף שהמצב ישתפר באופן משמעותי. לפעמים צריך לקחת סיכונים אסטרטגיים שעלולים גם להרוס - כדי להשיג את המטרה". לפי הדיווח, באותה התקופה קושנר ניסה לגייס את תמיכת הממשל לקיצוץ המסיבי בסיוע של האו"ם לפלסטינים באמצעות אונר"א, ולשבור מסורת של הכרה במעמד הפליטים הפלסטינים וזכות השיבה שעמדו בכל משא ומתן עם ישראל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים