שתף קטע נבחר

סרי לנקה: לפחות 137 הרוגים בפיצוצים בכנסיות ובבתי מלון

פיצוצים אירעו במהלך תפילות חג הפסחא בכמה כנסיות בבירת סרי לנקה ובעיר סמוכה. על פי הדיווחים, פיצוצים החרידו גם כמה בתי מלון בעיר. לפחות 400 בני אדם נפצעו. במשטרה המקומית בודקים אם מחבלים מתאבדים פוצצו את עצמם. אף ארגון לא נטל אחריות למעשה

 

 

לפחות 137 בני אדם נהרגו הבוקר (יום א') וכ-400 נפצעו בפיצוצים שאירעו בשלוש כנסיות ובשלושה בתי מלון בבירת סרי לנקה, קולומבו, ובעיר סמוכה. נבדק אם מחבלים מתאבדים ביצעו את מתקפת הטרור המשולבת. אף ארגון לא נטל אחריות למעשה. על-פי דיווח של כלי תקשורת מקומיים, לפחות תשעה מההרוגים הם אזרחים זרים. במשרד החוץ בירושלים אמרו כי לא ידוע על נפגעים ישראלים.

 

סמוך לשעה 7:20 (שעון ישראל) דווח על פיצוץ עז שהחריד כנסייה, שבה התקיימה באותה שעה תפילה לרגל חג הפסחא. זמן קצר לאחר מכן התקבלו דיווחים נוספים על פיצוצים בעוד שתי כנסיות ובשלושה בתי מלון בעיר ובעיר הנמצאת צפונית לקולומבו - שבה מתגוררים נוצרים.

 

פיצוץ בסרי לנקה בתוך כנסייה (מתוך טוויטר )
כנסייה שבה אירע פיצוץ(מתוך טוויטר )

 

מפת סרי לנקה  ()

על-פי הדיווחים בפיצוץ בכנסיית סנט סבסטיין בעיר הנמצאת צפונית לקולומבו נהרגו יותר מ-50 בני אדם. עדי ראייה סיפרו כי ראו גופות על הקרקע ודם בכל מקום. לדבריהם, גג הכנסייה קרס מעוצמת הפיצוץ. בעיר הנמצאת במזרח המדינה נהרגו 25 בני אדם בפיצוץ בכנסייה.

 

בעקבות הפיצוצים הורה נשיא סרי לנקה על כינוס של הקבינט לדיון חירום. כוחות הביטחון במדינה תגברו כוחות ושוטרים רבים הוצבו ברחבי קולומבו.

 

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: EPA)
מאבטחים את אחת הכנסיות(צילום: EPA)

קולובו, סרי לנקה (צילום: AP)
קולובו, סרי לנקה(צילום: AP)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: EPA)
פיצוץ בסרי לנקה קולובו(צילום: EPA)

נזירים מתאבלים  (צילום: רויטרס)
נזירים מתאבלים (צילום: רויטרס)

 

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: רויטרס)
שוטרים מחוץ לאחת הכנסיות שבהן אירע פיצוץ(צילום: רויטרס)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: רויטרס)
שוטרים מחוץ לאחת הכנסיות שבהן אירע פיצוץ(צילום: רויטרס)

 

אלכס אגילסון, שהיה ליד אחת הכנסיות שבהן אירע פיצוץ, סיפר כי גם בניינים סמוכים רעדו מעוצמת ההדף. הוא הוסיף כי פצועים רבים פונו מהמקום באמבולנסים.

 

זיו מולכו, מדריך תיירים ישראלי שחי בסרי לנקה זה 14 שנים, סיפר: "יש תמיד תיירים ישראלים בסרי לנקה ובפסח במיוחד. לא ידוע לי על נפגעים ישראלים. אנחנו מנסים לבדוק. החיים נמשכים כרגיל גם בקולומבו עצמה. רק באזורי הפיצוצים יש משטרה ואמבולנסים. האווירה קשה. לא ברור מי עומד מאחורי זה".

 

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: EPA)
נזק רב בכנסייה(צילום: EPA)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: AP)
(צילום: AP)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

סרי לנקה (לשעבר ציילון) היא מדינה-אי בצפון האוקיינוס ההודי, בסמוך לקצה הדרומי מזרחי של הודו. בירתה היא העיר קולומבו. מצר פלק מפריד בין האי לבין היבשה. לידו קיים מעין גשר של איים קטנים, שרטונות ושוניות. בסרי לנקה מתגוררים כ-22.5 מיליון תושבים (נכון ליולי 2018). כ-70% מהתושבים הם בודוהיסטים, 12.6% הינדואים, 9.7% מוסלמים ו-7.4% נוצרים.

 

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: AFP)
הרס רב במקום(צילום: AFP)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

המניע למתקפה הבוקר בסרי לנקה עדיין אינו ידוע. בעבר ידעה המדינה פיגועי טרור רבים. במשך עשרות שנים התנהלה בה מלחמת אזרחים, שבה ניצבו זה מול זה כוחות הממשלה וכוחות ארגון הטרור שנודע בשם "הנמרים הטמילים". המלחמה הסתיימה רשמית ב-2009, אולם עימותים בעצימות נמוכה נמשכו גם אחר כך.

 

אף שרק כשישה אחוזים מאזרחי סרי לנקה הם קתולים, הדת הקתולית נתפשת במדינה ככוח מאחד, משום שבקרב הקתולים יש הן אזרחים מהמיעוט האתני הטמילי והן אזרחים מאוכלוסיית הרוב הסינהלזית.

 

בסוף השנה שעברה נקלעה סרי לנקה למשבר חוקתי, כשראש המממשלה רניל וויקרמסינגה הודח על-ידי הנשיא, וחודשיים לאחר מכך הוא הושב לתפקידו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אחת הכנסיות שבהן אירע הפיצוץ
צילום: רויטרס
מומלצים