שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מטיילים במעילים: הגשם שיבש את תוכניות החג
  מופע הסוסים בקיסריה בוטל היום, המסלולים בשמורות עין גדי ועין עבדת נסגרו חלקית ופסטיבלים שונים נדחו למועד אחר. מטיילים רבים שיצאו לאתרי הטבע ביום הראשון של חול המועד נאלצו לשוב על עקבותיהם בעקבות מזג האוויר. הנחמה: בימים הקרובים צפוי שינוי במגמה ותחול עלייה בטמפרטורות

   

   

  מזג האוויר החורפי, שפקד היום (א') את אזורנו, שיבש את התוכניות של מטיילים רבים - והביא לביטול פעילויות שתוכננו במיוחד לחול המועד. עם זאת, בכמה מאתרי הטבע נערכה הפעילות המתוכננת. המטיילים במקומות אלה לא ויתרו על הנאות החג המסורתיות ובכללן טבילה בבריכות שכשוך. מרשות הטבע והגנים נמסר כי כ-80 אלף בני אדם פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים. בין האתרים הבולטים: מצדה עם כ-3,000 מטיילים, גן השלושה (הסחנה) וקיסריה עם כ-2,100 בכל אחד מהם. בין שמורות הטבע בלטו בעיקר מערת הנטיפים עם כ-2,100 מטיילים ועין גדי עם כ-1,900 מטיילים.

   

  רשות הטבע והגנים ביטלה היום את מופע הסוסים בהיפודרום בגן לאומי קיסריה - אתר שבכל שנה בחג מושך אליו אלפי מבקרים מדי יום. מחר מופע הסוסים צפוי להתקיים כרגיל.

   

  עוד בוטלו הפעילויות המיוחדות בגן לאומי אפולוניה, אתר הקסטל, כוכב הירדן והסיורים המודרכים בשמורת נחל עיון, שמורת החולה, תל באר שבע וגן לאומי ארבל. בנוסף, ב-18 מסלולים בוטלו תחנות המידע וההסברה שהיו אמורות להיות מוצבות לטובת המטיילים בחג.

  מעיינות הבניאס (צילום: נעמה מנספלד, רשות הטבע והגנים)
  לא מוותרים על טיול החג: מטיילים במעיינות הבניאס(צילום: נעמה מנספלד, רשות הטבע והגנים)

  מעיינות הבניאס (צילום: נעמה מנספלד, רשות הטבע והגנים)
  (צילום: נעמה מנספלד, רשות הטבע והגנים)

  מפל האירוסים ברמת הגולן ( צילום: אורי קייזר, רשות הטבע והגנים)
  מפל האירוסים ברמת הגולן( צילום: אורי קייזר, רשות הטבע והגנים)

  גן לאומי קומראן (צילום: ערן קרוזאל, רשות הטבע והגנים)
  חוגגים בגן הלאומי קומראן(צילום: ערן קרוזאל, רשות הטבע והגנים)

  גן לאומי קומראן (צילום: ערן קרוזאל, רשות הטבע והגנים)
  (צילום: ערן קרוזאל, רשות הטבע והגנים)

  גן גורו בעמק המעיינות (צילום: אורית אנוך)
  וגם בגן גורו בעמק המעיינות(צילום: אורית אנוך)

  גן גורו בעמק המעיינות (צילום: אורית אנוך)
  (צילום: אורית אנוך)

  שמורת עינות צוקים ( צילום: ערן קרוזאל, רשות הטבע והגנים)
  מטיילים בשמורת עיינות צוקים( צילום: ערן קרוזאל, רשות הטבע והגנים)

  שמורת עינות צוקים ( צילום: ערן קרוזאל, רשות הטבע והגנים)
  ואפילו טובלים במים( צילום: ערן קרוזאל, רשות הטבע והגנים)

  שמורת עינות צוקים ( צילום: ערן קרוזאל, רשות הטבע והגנים)
  ( צילום: ערן קרוזאל, רשות הטבע והגנים)

   


    

  מזג האוויר הביא גם לסגירת מסלולים חלקית בשמורת עין גדי ועין עבדת. מסלולי טיול רבים נסגרו גם במדבר יהודה, בהם מסלולים פופולריים במיוחד כמו נחל דרגה, נחל קומראן, נחל אוג, נחל פרת וכל מסלולי הסנפלינג. ברמת הגולן נסגרו מסלולי נחל עורבים, נחל חזורי ונחל גובתה. עקב הרוחות, לא התאפשרה הכניסה לגן הלאומי אפולוניה.

   

  גם רשויות מקומיות רבות, במיוחד בצפון, נאלצו לבטל אירועים שתוכננו להיום. בין היתר, בוטלו אירועים בצפת, בוטלו אירועי פסטיבל "אבן בגליל" במעלות-תרשיחא ובוטל "פסטיבל האביב" בקריית אתא.

  מטיילים בסחנה (צילום: רינת רוסו רשות הטבע והגנים)
  נופשים בסחנה(צילום: רינת רוסו רשות הטבע והגנים)

  מטיילים בסחנה (צילום: רינת רוסו רשות הטבע והגנים)
  (צילום: רינת רוסו רשות הטבע והגנים)

  מטיילים בסחנה (צילום: רינת רוסו רשות הטבע והגנים)
  (צילום: רינת רוסו רשות הטבע והגנים)

   עופר בעמק הצבאים בירושלים (צילום: דודו בן אור, רשות הטבע והגנים)
  עמק הצבאים בירושלים(צילום: דודו בן אור, רשות הטבע והגנים)

  בעקבות מזג האוויר, ערכו אתרי מיזם "אוצרות הגליל" את פעילויות הפסח במתחמים מקורים לטובת אלפי המטיילים שהגיעו לגליל המערבי. במרכז המבקרים "עידן הפרי" בבצת נערכו סיורים במטעי הבננות. אלפים הגיעו גם לעמק המעיינות ולאתרי תיירות כמו גן גורו, ראש הנקרה וחמת גדר.

   

  נכון לעכשיו, כל הפעילויות שתוכננו למחר צפויות להתקיים כרגיל.

   

  רעיה שורקי מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים התייחסה למזג האוויר הסוער ולתנועת המטיילים: "חרף מזג האוויר הגשום והמעונן לפרקים היום, זכינו לראות עדיין תנועת מטיילים יפה בזכות הרצון של הציבור לנצל את ימי חול המועד והחופש לטיול בשמורות הטבע ואתרי המורשת. כבר ממחר ובימים הקרובים מזג האוויר צפוי להתבהר ולהיות אביבי יותר ואנו צופים כי תנועת המטיילים בשמורות ובגנים הלאומיים תגדל משמעותית. הגשמים של היום האחרון בצפון יגבירו עוד יותר את זרימות המים בנחלים ובמפלים באתרי המים ומומלץ יהיה לבקר בהם ולראות את הזרימות היפות מקרוב ואת הפריחה המרהיבה".

   

  שלג כבד בגולן, ברד במרכז

  המערכת החריגה לשליש האחרון של אפריל, הובילה לתופעות שלא נראו כבר עשרות שנים בארץ בתקופה הזו של השנה. בצפון רמת הגולן ירדו שלגים כבדים שאף הצטברו על הקרקע. שלג ירד בכפרים הדרוזים הסמוכים לחרמון, וגם ביישובים נמרוד ונווה אטי"ב, בקיבוץ אלרום ועוד. בגוש דן ירד ברד בכמה מקומות.

   

  בקיבוץ אלרום אמרו כי הפעם האחרונה שבה ירדו שלגים באזורים אלה בתקופה זו של השנה, הייתה באפריל 1997. עם זאת, שלג בפסח ירד לאחרונה ב-2002, אך אז החג נחוג בסוף חודש מרץ.

   

   

   

  ברד כבד ברמת השרון (צילום: ניר שרון )
  ברד כבד ברמת השרון(צילום: ניר שרון )

  ברד כבד בפתח תקווה (צילום: ציפי לנקין)
  וגם בפתח תקווה(צילום: ציפי לנקין)

  ברד כבד ברמת אביב (צילום: שרית כץ )
  וכך זה נראה ברמת אביב(צילום: שרית כץ )

  באתר החרמון ירדו שלגים גם במפלס התחתון, גם כן לראשונה זה 22 שנה. לפני הצהריים כבר הצטברו כ-10 ס"מ של שלג על הקרקע. במפלס העליון צפויה כמות כפולה, אולם למרות זאת לא צפויים להתקיים תנאי גלישה. האתר היה סגור היום למבקרים, עקב תנאי מזג האוויר, אך בהנהלה הביעו סיפוק רב מהשלג המאוחר, שצפוי להישאר עוד כמה ימים - עד לשרב שחזוי בהמשך השבוע.

   

  תופעה נוספת התרחשה בשל מזג האוויר הקר: בדרום הגולן נמדדו הבוקר 8 מעלות, אולם במאגרי המים הייתה הטמפרטורה גבוהה בהרבה, 18 מעלות, מה שגרם לאדים העולים מהמאגר, להתעבות ולהיראות לעין. התופעה מוכרת יותר בעמק החולה, שם שוררת לעתים, בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות, טמפרטורה נמוכה לעומת טמפרטורה קבועה באגמון החולה ובמאגרים.

  כמות השלג בחרמון (צילום: אתר החרמון)
  חורף בחרמון(צילום: אתר החרמון)

  שלג בחרמון (צילום: אתר החרמון )
  (צילום: אתר החרמון )

  שלג בחרמון (צילום: אתר החרמון )
  (צילום: אתר החרמון )

  הטמפרטורות החזויות היום והלילה: קריית שמונה 8-14, קצרין 5-10, צפת 4-7, טבריה 10-17, נצרת 8-11, חיפה 12-15, תל אביב 14-16, ירושלים 7-10, אשקלון 13-16, עין גדי 15-24, באר שבע 9-16, ערד 7-14, מצפה רמון 6-13 ואילת 13-24.

   

  ומה צפוי בהמשך ימי חול המועד פסח? מחר, יום שני, מזג האוויר יהיה מעונן חלקית. תחול עלייה קלה בטמפרטורות, אך עדיין יהיה קריר מהרגיל לעונה. בצפון הארץ יירד גשם מדי פעם וייתכנו סופות רעמים בודדות. בחרמון ייתכן בשעות הבוקר שלג. במרכז הארץ ייתכן גשם מקומי בשעות הבוקר. בצהרים יתמעט הגשם ויפסק בהדרגה.

   

  ביום שלישי תחול עלייה נוספת בטמפרטורות וביום רביעי צפויה עלייה ניכרת בטמפרטורות וירידה בלחות. ייעשה חם מעט מהרגיל לעונה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נעמה מנספלד, רשות הטבע והגנים
  עם מעילים במעיינות הבניאס
  צילום: נעמה מנספלד, רשות הטבע והגנים
  מומלצים