שתף קטע נבחר

"זה לחם, אי אפשר": מי אוכף את איסור החמץ בבתי החולים?

בהדסה הר הצופים השומר מנע את הכנסת הלחם, בשלושה בתי חולים אחרים החמץ לא נשאר בחוץ. הדסה: "מאמין שהציבור יכול להתחשב ולהימנע מלהכניס חמץ". שערי צדק: "הצבנו מקום לאכילה מחוץ למבנה". אסף הרופא: "קוראים להימנע מלאכול חמץ בפרהסיה". צפו בכתבה

 

 

הקרב על החמץ בבתי החולים: נוהל משרד הבריאות מאפשר גם השנה להנהלות בתי החולים לאסור הכנסת חמץ בזמן חג הפסח. הנושא עדיין נידון בבג"ץ, אך המדינה נדרשה להגיש את תשובתה רק לאחר החג - מה שמאפשר לבתי החולים להמשיך במדיניות חיפוש החמץ בתיקים. בתי חולים שונים כבר הודיעו שלא יאכפו את האיסור, אך מתברר כי גם בכמה מאלו שלא אמרו כך - אין קושי להכניס חמץ. צוות ynet ניסה להיכנס לשלושה בתי חולים בירושלים ולבית חולים אסף הרופא עם כיכר לחם שהוסתרה בתיק גב כדי לבדוק אם האיסור על הכנסת חמץ אכן נאכף - ובמקרה בודד השומר מנע זאת.

 

הדסה הר הצופים

אל בית החולים הדסה הר הצופים לא הצלחנו להכניס חמץ לשטח בית החולים. השומר בכניסה בדק את התיק וחשף את כיכר הלחם שהתחבאה בתוך השקית ואמר: "זה אי אפשר, זה לחם. אי אפשר להיכנס עם זה בפסח". למרות שטענו כי איננו יהודים, ענה השומר כי "זה לא משנה, יש חוק" והפנה אותנו לקרוא את השלט שנתלה בכניסה לבית החולים. בשלט נכתב: "אין להכניס חמץ וכל חשש חמץ לבית החולים, כל חמץ שיוכנס יוחרם. למעוניינים הצבנו מתחם חיצוני לחפצים לסעוד".

המאבטח בבית החולים הר הצופים לא מאפשר כניסה עם חמץ ()
המאבטח בהדסה הר הצופים לא מאפשר כניסה עם חמץ

בבית החולים עין כרם מכניסים מבקרת עם חמץ ()
חמץ שהוכנס להדסה עין כרם

בבית החולים שערי צדק מכניסים מבקרת עם חמץ ()
חמץ בשערי צדק

בבית החולים אסף הרופא מכניסים מבקר עם חמץ ()
חמץ שהצלחנו להכניס לאסף הרופא

הדסה עין כרם

אל בית החולים הדסה עין-כרם הצלחנו להיכנס עם כיכר הלחם שנמצאה בתוך שקית שהוכנסה לתיק גב. העברנו את החמץ לתוך בית החולים דרך שלוש כניסות שונות. בתוך שטח בית החולים אף הצלחנו להכין סנדוויץ' ולא זכינו להערות מאנשי הצוות.

 

שערי צדק

בשערי צדק עבר החמץ שהסתתר בשקית בתוך התיק את הבידוק ונכנס לבית החולים בהצלחה. גם בבית החולים הזה הוצאנו את פרוסות הלחם והסתובבנו איתם במסדרונות מבלי להיתקל בהערות מאנשי הצוות או ממטופלים ומשפחותיהם.

  

אסף הרופא

על אף השלט שתלתה הנהלת בית החולים בכניסה לחדר המיון, המבקש מהמבקרים שלא להכניס חמץ, לא היה קושי להכניס לחם לשטחים שונים של בית החולים. בכניסה הראשית של בית החולים השומר שהסתכל בשקית העמוסה בלחם לא אמר דבר וכך גם השומר בכניסה למיון. במשך כשעה שלמה הסתובבנו בבית החולים עם לחם ואפילו הוצאנו אותו בחדר ההמתנה של המיון. רק שם, פקיד קבלה דתי ביקש מאיתנו לכבד את אמונתו ולהשיב את הלחם לשקית.

 

רופאים ועובדים אחרים בבית החולים ראו אף הם את הלחם בשקית ומחוצה לה, ולא העירו דבר על הימצאות חמץ בין כתלי בית החולים. אלו שאליהם פנינו אמרו כי בית החולים כשר לפסח ונמכרים בשטחו רק מוצרים כשרים, אך שהם אינם יכולים למנוע הכנסת חמץ לשטח בית החולים.

איסור הכנסת חמץ בבתי חולים בירושלים הדסה הר הצופים ()
איסור הכנסת חמץ בבתי החולים הדסה הר הצופים

מכתב משרד הבריאות למנהלי בתי החולים על שמירת הכשרות בפסח ()
מכתב משרד הבריאות למנהלי בתי החולים על שמירת הכשרות בפסח
  

משרד הבריאות הפיץ טרם החג מכתב למנהלי בתי החולים שהגיע לידי ynet, ובו ביקש להבהיר כי "עמדת המשרד היא שבתי החולים יפעלו להבטחת הכשרות בפסח". במכתב שעליו חתום הרב פנחס פרנקל, ממונה ארצי על ענייני דת במשרד הבריאות, נכתב כי "על כל בית חולים לנהוג כפי שנהג בעבר", אך הובהר כי "לשם קבלת אישור כשרות, יש לנהוג על פי נהלי הכשרות של הרבנות הראשית לישראל".

 

עותק של המכתב מטעם הרב פרנקל נשלח אל ראש הממשלה בנימין נתניהו ואל סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן. בחודש שעבר ביקש בג"ץ מהמדינה לנמק מדוע לא ניתן להכניס חמץ בפסח לבתי חולים. עם זאת, המדינה תצטרך לתת את התשובה רק חודש אחרי תום החג. על כן גם בפסח הזה בתי החולים אכן יכולים להמשיך ולאסור על הכנסת חמץ.

 

ממנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, נמסר: "אני מאמין כי הציבור כולו יכול להתחשב זה בזה, ובימי החג להימנע מהכנסת חמץ אל בית החולים".

 

משערי צדק נמסר בתגובה: "לא מתבצעת בדיקה בכלים הבאים לשערי צדק. המאבטח בשערי בית החולים הבודק את תיקי הנכנסים לקיום איום בטחוני שואל ללא בדיקה אם יש חמץ בכליו. בית החולים הקצה לטובת המבקרים מקום לאכילה מחוץ למבנה, והציב שילוט שלפיו בית החולים הוכשר לפסח ויש להימנע מהכנסת אוכל תוך הפנייה למקום שהוגדר לאכילה באופן חופשי".

 

מאסף הרופא נמסר בתגובה: "המרכז הרפואי שמיר פועל אך ורק על פי הוראות משרד הבריאות. אין ביכולתנו לבדוק חמץ באמתחתו של כל אדם הנכנס בשערי מחלקות האשפוז. על כן נתלו מבעוד מועד שלטים המבקשים לכבד את הפסח ברחבי המרכז הרפואי ככלל ובמחלקות האשפוז בפרט. אנו קוראים לכל מטופלינו ובני משפחותיהם להמשיך ולנהוג בסובלנות איש לרעהו ולהימנע, ככל הניתן, מלאכול חמץ בפרהסיה בימי חג הפסח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לחמנייה. נכנסה לאסף הרופא
מומלצים