שתף קטע נבחר

גרינבלט: "חמאס אשם בחיים העצובים והמייאשים בעזה"

במאמר שפרסם השליח האמריקני למזרח התיכון ב"ניו יורק טיימס" האשים את ארגון הטרור במצב העגום ברצועה. "חמאס בחר באלימות ובהשמדת ישראל כדי להשיג חיים טובים יותר, ומשתמש בכספי הסיוע לתשתיות למלחמה"

 

ג'ייסון גרינבלט, שליחו המיוחד למזרח התיכון של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, פרסם אמש (שני) טור דעה ב"ניו יורק טיימס", מהעיתונים החשובים בעולם, תחת הכותרת: "אכפת לך מעזה? תאשים את חמאס". 

 

קריסה הומניטרית בעזה: "זנות בהסכמת הבעלים"

 

במאמר טוען גרינבלט כי ארגון הטרור השולט ברצועה אחראי למצבה העגום ולייאוש ושל התושבים. הוא תיאר תחילה בטורו את המציאות הקשה ברצועה תחת שלטון חמאס: "החיים שם קשים, עצובים ולא נורמלים. רק בניינים עם גנרטורים מסוגלים לשמור על אספקת חשמל יציבה, וזה משפיע על הכל - משימור מזון טרי ועד טיפול בשפכים ובביוב".

 

פליטים פלסטינים בעזה בצל העימות בין חמאס וצה
(צילום: רויטרס)
 

  (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

"האנשים שם - גם הטובים והמוכשרים - לא מוצאים עבודה. מדפי החנויות ריקים והחופים מלאים ביוב ופסולת", כותב גרינבלט. "אם תשאלו מדוע הקשיים הללו בעזה, תקבלו לרוב תשובה דומה - ישראל אשמה. האמנם? הערבים בישראל חיים בדרך כלל חיים נורמלים ובמקרים רבים הם משגשגים. הפלסטינים בגדה מתקדמים במהירות בערים ובקהילות יציבות.

 

"המסחר עם ישראל ועם חו"ל מספק תעסוקה ואפשרויות. מדוע אחרים נעים קדימה בעוד עזה שוקעת בייאוש? כי חמאס, השולט בפועל על עזה, בחר לשים את האלימות והשמדת ישראל כשיטה להשגת חיים טובים יותר עבור הפלסטינים.

"חמאס אשם במצב". גרינבלט בביקור ברמאללה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"חמאס אשם במצב". גרינבלט בביקור ברמאללה(צילום: EPA)
מצב הומניטרי עזה הבנק העולמי קיצוץ אונר
(צילום: AFP)

"ה'הגנה' הזו על הפלסטינים הובילה לבעיות שישנן היום: כלכלה גוועת, מאות שנהרגים באלימות בכל שנה ואחד משיעורי האבטלה הגבוהים בעולם. החמאס אשם במצב של עזה". השליח המיוחד למזרח התיכון המשיך ותיאר כיצד "מדינות העולם ניסו לעזור לתושבי עזה פעם אחר פעם מאז 2007, אז חמאס השתלט עליה בכוח. תורמים הציעו לבנות שם תשתית וכלכלה, אך הם מעכבים זאת בכל פעם שחמאס יורה רקטות לעבר ישראל, כולל שלוש מלחמות שיזם נגדה".

 

עוד כתב כי "הקהילה הבינלאומית תרמה כספים לשיקום הרצועה, אך חמאס משתמש בסיוע הזה לבניית תשתית למלחמה במקום לבתי ספר ובתי חולים. מלט שנועד לבניית בתים הוסב לבניית ואחזקת מנהרות טרור בין עזה לישראל. צינורות שימשו לייצור רקטות במקום לשפר את מערך חלוקת המים".

 

בשבוע שעבר עדכן סא"ל אכרם מנצור, ראש הענף לענייני פלסטינים במפקדת תיאום פעולות הממשלה בשטחים, את רכזי הביטחון בעוטף עזה על הקריסה ההומניטרית ברצועה. בהרצאה חשף מנצור נתונים מדאיגים והתריע כי המצב המידרדר יגיע בסופו של דבר לפתחה של ישראל בדמות טרור.

 

"הבעיה הגדולה בעזה היא הכלכלה", אמר הקצין. "אין לצעירים בעזה אופק. רק בשנה האחרונה נרשמה הגירה שלילית של 35 אלף צעירים, שיצאו דרך מעבר רפיח אל העולם הגדול - אירופה וטורקיה. הקצין ציין כי בשנה האחרונה שיעור המתאבדים בעזה עלה באופן משמעותי, אך לא ציין מספרים. "שמנו לב, וגם עשינו מחקר על זה, שיש תופעת זנות בעזה", הוסיף סא"ל מנצור. "תופעה חסרת תקדים בעזה שנשים מוכרות את גופן בעבור כסף ובידיעת והסכמת הבעלים, כי אין להם כסף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידן ארבלי
ג'ייסון גרינבלט
צילום: עידן ארבלי
מומלצים