שתף קטע נבחר

כך נשמעת רעידת אדמה על מאדים

בנאס"א אומרים כי זו הפעם הראשונה שבה תועדה רעידת אדמה על כוכב הלכת השכן. עם זאת, בסוכנות החלל האמריקנית אמרו כי מדובר "ככל הנראה" ברעידת אדמה

הנחתת InSight הצליחה לתעד ככל הנראה רעידת אדמה במאדים. בנאס"א אמרו הלילה (יום ד') כי זו הפעם הראשונה שבה מתועדת רעידת אדמה על כוכב הלכת השכן, אך סייגו ואמרו כי מדובר "ככל הנראה" ברעש אדמה.

 

 

בנאס"א אמרו כי רעידת האדמה תועדה ב-6 באפריל על ידי החיישנים הרגישים של הנחתת של סוכנות החלל האמריקנית. מדענים עדיין מנתחים את הממצאים ממאדים יחד עם שלוש פעולות ססמיות נוספות שנקלטו על ידי הנחתת.

 

המדען הצרפתי הממונה על הניסוי, פיליפ לוגנון, אמר שזה מרגש שסוף סוף יש הוכחה כי מאדים עדיין פעיל סיסמית. "מאדים אינו פעיל כמעט מבחינה גיאולוגית כמו כדור הארץ וכמו הירח שלנו, חסרים לו לוחות טקטוניים", אמר המדען הצרפתי.

 

לנחתת שני כלים מדעיים עיקריים: האחד, מבחן חום שיקדח כ-5 מטרים אל תוך הקרקע, והשני, מכשיר למדידת רעידות באדמה. התצפיות יכולות לספק לא מעט מידע על המבנה וההרכב של מאדים, ובכך גם להביא להבנה טובה יותר של האופן שבו כוכבי לכת סלעיים נוצרים ומתפתחים, כך לפי המדענים המעורבים בפרויקט.

 

המשימה קיבלה את השם Insight - ראשי תיבות של INterior exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport - כלומר "חקר פנימי באמצעות בחינה סייסמית, גיאודזיה והסעת חום". בנאס"א מגדירים את המשימה המדעית כמו בדיקת סימנים חיוניים של חולה: הדופק (הסייסמי) הטמפרטורה (הסעת החום) והרפקלסים - כלומר תנודות של כוכב הלכת. כל זה ייעשה בעזרת מערך המכשירים בנחתת הקטנה, שקוטרה כמטר וחצי (בלי הלוחות הסולאריים) ומשקלה כ-360 קילוגרמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נאס"א
הנחתת בסלפי על מאדים
צילום: נאס"א
מומלצים