שתף קטע נבחר

זיכוי בפרשת מגורים לא-הולמים לעובדים זרים

על חברת "בוני הארץ י.ק" ובעליה הוטלו קנסות בסך כ-336 אלף שקל, בנימוק ששיכנה פועלים מסין במבנה מוזנח. אבל הערעור שלהם התקבל

בית הדין הארצי לעבודה קיבל לאחרונה את ערעורה של חברת "בוני הארץ י.ק" והורה לבטל קנסות בסך 336 אלף שקל שהוטלו עליה ועל בעליה בגין שיכון של עובדים זרים מסין במגורים בלתי-הולמים. הרכב השופטים סבר שלא הוכח כי אכן תנאי המגורים שסופקו לעובדים היו לא ראויים.

 

על פי כתב האישום שהוגש ב-2010, במהלך ביקורת מפקחי משרד התמ"ת במבנה בן שלוש קומות בירושלים, נמצא שהמגורים שסיפקה החברה לשמונה עובדים מסין לא היו הולמים. פורטו ליקויים במבנה ואי התאמות ביחס לתקנות עובדים זרים, המגדירות את תנאי המגורים שעל מעסיקים להעמיד.

 

ב-2015 הרשיע בית הדין האזורי בירושלים את החברה באי-העמדת מגורים הולמים, ובעליה באותה עת הורשע בעבירה של אחריות נושא משרה, לאחר שנקבע שהיה מודע למצב, או לכל הפחות "עצם את עיניו".

 

בהכרעת הדין נקבע בין היתר בכך שלא הייתה תאורה מספקת בחדר המדרגות, לא היו לעובדים ארוניות אישיות, השירותים לא היו נקיים, העובדים נחשפו למצב תברואתי קשה, והמבנה כולו לא היה מתוחזק כראוי. על החברה נגזר קנס בסך 280,320 שקל, ועל בעליה קנס של כ-56 אלף שקל.

 

הערעור שהגישו החברה ובעליה נסוב בעיקר על הקביעות העובדתיות: הם הצביעו על כך שהמדינה התבססה על אותה ביקורת, אך לא הציגה דו"חות של ביקורות נוספות שנערכו לפני ואחרי אותה בדיקה, דבר המשליך על מסקנותיה.

 

ואכן, השופט משה טוינה קיבל עמדה זו וציין כי יש להיזהר מלקבוע מסקנות על סמך ביקורת בודדת ברגע נתון, שהרי מטבע הדברים רמת ניקיון ומצב תחזוקה עם עניין דינאמי, ויכולים להיות שביקורת מסוימת לא משקפת את הניקיון או מידת התחזוקה באופן כללי.

 

הוא הוסיף כי אי הצגת ממצאי ביקורות נוספות מהווה "מחדל חקירה, משיש בהן פוטנציאל לזכות את המערערת מהעבירות המיוחסות לה של אי העמדת מגורים הולמים בשל מצב הניקיון והתחזוקה של המבנה וסביבתו ככל שתוצאות אותן ביקורות הן חיוביות".

 

לפיכך קבע השופט טוינה כי הממצאים העובדתיים לא הוכחו כראוי, והחליט לזכות את החברה ואת בעליה. אליו הצטרפו סגן הנשיאה השופט אילן איטח והשופטת לאה גליקסמן.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערערים: עו"ד אפרת גרינברג יוסף, עו"ד אברהם אלבו, עו"ד יאיר דוד
  • ב"כ המשיבה: עו"ד שרון פיליפסון-אברהם
  • עו"ד משה דנוך עוסק בדיני עבודה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים