שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עשו זאת בעצמכם

  היה זה נפוליאון שאמר: "אם אתה רוצה שמשהו יעשה כמו שצריך, עשה זאת בעצמך". על רקע המתחים האחרונים, עו"ד דן שחורי, מנכ"ל הקונגרס היהודי האמריקאי, קורא להקמת שדולה יהודית חוצה מפלגות בקונגרס האמריקאי

  תארו לכם את כנסת ישראל ללא נציגות מאורגנת של המיעוטים בישראל – החרדים, החרדל"ים, הערבים וכו'. תארו לכם ממשלה בישראל, במסגרתה המיעוט במדינה לא יכול להתווכח על נושאים מהותיים. באופן פרדוקסלי, ודי מפתיע, זה מה שקורה בקונגרס האמריקאי.

  במובנים רבים, בארה"ב נושאים "יהודיים"

  הם נושאים "אמריקאיים". הקהילה שמה דגש על ערכים, ביטחון ורווחה כלכלית של כלל אזרחי ארה"ב. יתרה מכך, הקהילה היא נדבך מהותי בהיסטוריה של המדינה, רק תחשבו איך ארה"ב הייתה נראית ללא יהודים כמו רות ביידר גינסבורג, מארק צוקרברג או סטיבן ספילברג.

  ההיסטוריה שלנו מצריכה יחס מיוחד. בשנה האחרונה, ובעיקר בחודשים האחרונים, אנחנו עדים לעליית הקיצוניות כלפי היהודים, הן מימין והן משמאל. בין אם זו הלגיטימות שקיבלה חברת קונגרס מהמפלגה הדמוקרטית להשתמש במונחים אנטישמיים, פיגוע הטרור בפיטסבורג או גזענים אלימים המהלכים בחופשיות ברחובות שארלוטסוויל.

   

  - (AFP)
  שדולה יהודית. דיאן פיינשטיין וצ'אק שומר(AFP)

   

  ישראל כבר איננה מהווה נושא חוצה מפלגות, אלא מפלג מפלגות. לכן, יש להקים שדולה יהודית (JEWISH CAUCUS) בקונגרס האמריקאי.

  בארה"ב, השדולות הינן תתי גופים של חברי קונגרס עם אינטרס משותף. הבולטות הן השדולה האפרו-אמריקאית, השדולה ההיספנית, יש אפילו שדולה לרוכבי האופניים המקדמת רכיבה.

  הקהילה היהודית מיוצגת באופן מעורר השראה בקונגרס – ישנם 34 חברים בבית הנבחרים, מספר המהווה ייצוג של 6.7%, בעוד הקהילה היהודית מהווה 2% בלבד מאוכלוסיית ארה"ב. יתרה מכך, רבים מיושבי ראש הוועדות ובעלי התפקידים הבכירים הם יהודים.

  עם זאת, ניתן לראות את הנתונים הללו גם כמעין מסך עשן. חלק מהנושאים המהותיים לקהילה היהודית אינם קונצנזוס פוליטי, והם מעוררים ויכוחים שאינם בהכרח אידיאולוגים בין שתי המפלגות. אחד הבולטים מביניהם מגיע כמובן לישראל. הנשיא דונאלד טראמפ, הלכה למעשה הפך את ישראל לנושא ששייך רק לו – תומך בישראל, אתה תומך בטראמפ. מתנגד – אתה נגדו.

   

  דן שחורי ()
  עו"ד דן שחורי.

   

  לכן, יש לפנות לקונגרס בקריאה חד משמעית – יש צורך בהנהגה יהודית חזקה בקונגרס, ללא קשר לזהות המפלגתית שלך.

  ומה באשר לסערה שעוררו חברות בית הנבחרים החדשות, אילהאן עומאר וראשידה טלאיב, אשר פעם אחר פעם, ללא חשש, השתמשו במילים אנטישמיות? בעבר הלא רחוק, אמירות אלו היו מעוררות חלחלה וסערה ציבורית לאומית, אך לא כך היה המקרה בעניינן. הקונגרס אמנם העביר את החלטה 138 אשר מגנה הערות אנטישמיות מסוג זה, אך הייתה זו החלטה בלי הרבה שיניים שהפכה רפה עוד יותר בעידוד התנועה הפרוגרסיבית שבתוך המפלגה הדמוקרטית.

  בהנחה והייתה שדולה יהודית חוצה מפלגות, ניתן היה לשער שכוחה במסדרונות הקפיטול היה מוביל להחלטה הרבה יותר עוצמתית, חד משמעית.

  השדולה היהודית בקונגרס יכולה אף לספק פלטפורמה לקהילה לפעול כמיעוט ולייצג את קולה נאמנה.

   

  לקראת תכנית השלום של טראמפ; החלטות בעניינים של דת ומדינה; כיצד תיראה מערכת החינוך האמריקאית בעתיד; כיצד יש להגדיר "אנטישמיות", לכל אלו יש פרפסקטיבה יהודית, לכל אלו יש חשיבות ומשמעות בקרב הקהילה היהודית והשלם יהיה חזק יותר מסך חלקיו.

  כפי שאמר נפוליאון, "אם אתה רוצה שמשהו יעשה כמו שצריך, עשה זאת בעצמך".

   

  תפקיד השדולה הינו לשמש גשר בין היהודים אשר יושבים משני צידי המתרס בקונגרס. הבדיחה המוכרת מספרת שבכל חדר בו נמצאים שני יהודים ניתן לשמוע שלוש דעות, אך דיאלוג תמיד עדיף משתיקה. עלינו לוודא כי הקול היהודי יישמע בכל החלטה בעלת משמעות עבורנו, ויש רבות כאלו, בעיקר בימים אלו.

  הרוב הניכר של הפולטיקאים היהודיים נמצא בצד השמאלי של המפה הפוליטית. יתרה מכך, הקהילה היהודית מצביעה למפלגה הדמוקרטית במספרים גבוהים בהרבה. בבחירות האמצע למשל, 75% מיהודי ארה"ב הצביעו לדוקרטים. בבחירות 2016, 71% מקרב הקהילה היהודית הצביעו להילארי קלינטון לנשיאות.

  הקהילה היהודית רחוקה מלהיות מונוליטית, אך מה שמחבר בין כולנו, בין כל הזרמים, עדיין חזק יותר מאשר מה שמפריד בינינו. הקמה של שדולה יהודית כזאת, ללא קשר לזהות פוליטית, אלא לקשר ערכי והיסטורי, יכולה להוות כוח משמעותי בכדי להגשים את המטרות של הקהילה היהודית, ולשמור אותה מוגנת ומאוחדת יותר.

   

  עו"ד דן שחורי, מנכ"ל הקונגרס היהודי האמריקאי dschori@ajcongress.org

   

   


  פורסם לראשונה 25/04/2019 06:33

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים