שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מקפצה פוליטית: מהתאחדות הסטודנטים לכנסת
  בכנסת ה-21, שתושבע בשבוע הבא, יכהנו חמישה חברי כנסת שהיו בעבר יו"ר אגודת הסטודנטים

  ביום שלישי הקרוב תושבע הכנסת ה-21. בין 120 חברי הכנסת יהיו חמישה שכיהנו בעבר בתפקיד יו"ר אגודת הסטודנטים הארצית. אל השרים צחי הנגבי וגילה גמליאל וח"כ איציק שמולי מצטרפים בועז טופורובסקי ורם שפע, שכיהן עד לפני כמה חודשים בתפקיד.

   

  בראשות התאחדות הסטודנטים בעבר כיהנו אישים שהפכו לבכירים בישראל. בין היתר היה בשנות ה-50' בתפקיד אפרים הלוי - שכיהן מאוחר יותר כראש המוסד, ראובן מרחב שהיה מנכ"ל משרד החוץ, יונה יהב שהיה חבר כנסת ועד לאחרונה ראש העיר חיפה וגם רוני מילוא - שכיהן כשר בכמה ממשלות וגם כראש העיר תל אביב. המגמה נמשכה בשנים האחרונות ובשבוע הבא יושבעו שלושה מתוך ששת היו"רים האחרונים של התאחדות הסטודנטים לחברי כנסת.

   

  צחי הנגבי

  בשנת 1979 נבחר הנגבי לעמוד בראש הסתדרות הסטודנטים בירושלים, ובשנת 1980 נבחר לראשות התאחדות הסטודנטים הארצית - תפקיד אותו מילא עד 1982. הוא בעל תואר ראשון ביחסים בין-לאומיים ותואר ראשון במשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים.

   

  צחי הנגביבקונגרס נשים עושות שלום (צילום: מוטי קמחי)
  צחי הנגבי(צילום: מוטי קמחי)

   

  הנגבי (62) נבחר לראשונה לכנסת מטעם סיעת הליכוד ב-1988 ומאז הוא מכהן במשכן כמעט ברציפות. בסוף 2005 עם הקמת קדימה הוא עבר למפלגה של אריאל שרון ולאחר הבחירות בשנה שלאחר מכן הוא מונה ליו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. בבחירות ב-2013 הוא חזר לליכוד.

   

  בממשלת נתניהו הראשונה, שהוקמה ב-1996 הוא כיהן כשר המשפטים ולמשך כמה חודשים גם כשר הבריאות. בממשלה שהקים שרון אחרי בחירות 2001 הוא כיהן כשר להגנת הסביבה וגם לתקופה קצרה כשר התחבורה. לאחר בחירות 2003 הוא כיהן כשר לביטחון הפנים ולאחר מכן כשר במשרד ראש הממשלה. כיום, עד לממשלה חדשה, הוא מכהן כשר לשיתוף פעולה אזורי.

   

  גילה גמליאל

  גמליאל הייתה יושבת ראש אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון במשך שלוש קדנציות. בשנת 2002 היא נבחרה ליו"ר אגודת הסטודנטים - ולמעשה עד כה היא האישה היחידה שכיהנה בתפקיד.

   

  גילה גמליאל ראיון אולפן (צילום: יריב כץ)
  גילה גמליאל (צילום: יריב כץ)

   

  גמליאל (45) נבחרה לראשונה לכנסת בשנת 2003 מטעם הליכוד ובין היתר היא כיהנה כיו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי. לאחר שלא נבחרה לכנסת ה-17 היא חזרה לכנסת ה-18 ומאז היא מכהנת במשכן ברציפות.

   

  בשנים 2005 ו-2006 היא כיהנה כסגנית שר החקלאות ופיתוח הכפר, מ-2009 ועד 2013 הייתה סגנית שר לקידום צעירים, סטודנטים ונשים במשרד ראש הממשלה ואילו בממשלה האחרונה היא קודמה לתפקיד שרה. משנת 2015 היא מכהנת כשרה לשוויון חברתי.

   

  איציק שמולי

  בין השנים 2010 ל-2012 כיהן שמולי כיו"ר התאחדות הסטודנטים. הוא זכור בתקופה זו כאחד ממובילי "מחאת האוהלים" ואחד ממובילי המאבק למען שוויון בנטל. שמולי הוא בוגר תואר ראשון בהצטיינות יתירה בחינוך מיוחד במכללת ”אורנים” ובוגר תואר שני במדיניות ציבורית וממשל מטעם תוכנית המצטיינים של האוניברסיטה העברית.

   

  איציק שמולי אולפן ynet מפלגת העבודה (צילום: עידן ארבל )
  איציק שמולי(צילום: עידן ארבל )

   

  שמולי (39) נבחר לכנסת לראשונה ב-2013 ברשימה העבודה. הוא כיהן כחבר בוועדת הכלכלה ועמד בראש כמה שדולות. בכנסת ה-20 הוא כיהן כחבר בוועדת הכספים ועמד בראשות כמה שדולות.

   

  בשנות כהונתו כחבר כנסת פעל שמולי בנושאים חברתיים רבים. בין היתר הוא ניהל כנגד ניתוקי מים והליכי גבייה אגרסיביים לחייבי ההוצאה לפועל, מאבק למען שילוב אנשים עם מוגבלויות בתעסוקה במגזר הציבורי, מאבק וחקיקה למען הרחבת התמיכה הסוציאלית באוכלוסיות מוחלשות דוגמת ילדים חולי סרטן, נכים, ניצולי שואה וקשישים ומאבק למען החמרת הענישה כנגד המתעללים בבעלי חיים.

   

  בועז טופורובסקי

  טופורובסקי כיו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב ולאחר מכן יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית בין 2008 ל-2010.

   

  בועז טופורובסקי (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
  בועז טופורובסקי(צילום: בני דויטש)

   

  טופורובסקי (38) נבחר לראשונה לכנסת ב-2013 מטעם רשימת יש עתיד. הוא כיהן במספר תפקידים בוועדות, בין היתר בוועדת הכספים ובוועדת הכנסת. הוא גם היה חבר בכמה שדולות ובין היתר כיו"ר השדולה למען הסטודנטים וההשכלה הגבוהה. בבחירות האחרונות הוא נבחר שוב לכנסת מטעם רשימת "כחול לבן".

   

  למעשה הוא  כבר התמודד ב-2009 בבחירות לכנסת בראשות מפלגת "צבר - מפלגת הצעירים של ישראל", אך המפלגה זכתה בכ-4,000 קולות בלבד ולא עברה את אחוז החסימה.

   

  רם שפע

  האחרון ברשימה והיחיד שמגיע לכנסת בפעם הראשונה הוא רם שפע, שכיהן עד לפני כמה חודשים כיו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, ופרש מתפקידו לאחר שנכלל ברשימת "כחול לבן" לכנסת ה-21.

   

  רם שפע ()
  רם שפע

   

  שפע (34), שכיהן בתפקיד יו"ר אגודת הסטודנטים במשך כשנתיים וחצי, כתב עם פרישתו מהתפקיד: "תחושות מעורבות, החלטתי להמשיך את השליחות שלי ולנסות לשרת את אזרחי ישראל בדרכים נוספות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים