שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ניצלו את החג: 1.4 מיליון יצאו לטייל. התחזית: התחממות
  החג התחיל בשפל מבחינת כמויות המטיילים בשל מזג האוויר החורפי, אך עקב השינוי בימים האחרונים נרשמה תנועה ערה במיוחד בכל אתרי הטבע. המטיילים נהנו מפריחה מרהיבה וזרימה חזקה בנחלים. מחר יוסיף להיות חם מהרגיל

    

   

  כ-1,380,000 מטיילים פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים ברחבי הארץ מערב חג הפסח ועד היום (שבת). החג אמנם התחיל בשפל מבחינת כמויות המטיילים בשל מזג האוויר החורפי, אך בימים האחרונים - שלוו במזג אוויר יפה - נרשמה תנועה ערה במיוחד של מטיילים בכל האתרים. כ-80 אלף מטיילים לנו בחניוני הלילה השונים.

   

  מזג אוויר מטיילים פריחה בהרי נפתלי ( צילום: ענת זיסוביץ)
  פריחה בהרי נפתלי( צילום: ענת זיסוביץ)

  מזג אוויר מטיילים ילדים משחקים בבוץ במאגר נקרות בערבה התיכונה (צילום: לימור נריסנה)
  ילדים משחקים בבוץ במאגר נקרות בערבה התיכונה(צילום: לימור נריסנה)

  מרשות הטבע והגנים נמסר כי האתרים הפופולריים ביותר היו הגן הלאומי קיסריה, שבו נערכו מופעי הסוסים והמרכבות בהיפודרום הגדול, שמורת עין גדי שמשכה אליה אלפים בימים החמים, וגן לאומי מצדה שבו התקיימו בחג סיורי זריחה בנוסף להקרנות החיזיון האורקולי החדש. בכל אחד מהאתרים הללו ביקרו כ-40 אלף מטיילים. אתרים בולטים נוספים היו הגן הלאומי ירקון (תל אפק) ושמורת הבניאס עם כ-30 אלף מטיילים בכל אחד מהם.

   

  עוד בלטו שמורות הטבע בצפון, שבהן היו זרימות חזקות בעקבות גשמים שירדו בתחילת החג - כמו שמורת נחל עיון, שמורת גמלא, שמורת המשושים, שמורת נחל תבור ושמורת נחל כזיב. תנועת מטיילים ערה ביותר הורגשה השנה גם באזור הדרום באתרים כמו פארק הבשור, עין עבדת והכפר הנבטי בגן הלאומי ממשית.

   

  באזור המרכז עומס מטיילים נרשם באתרים שבהם התקיימו פעילויות מיוחדות למבקרים כמו הגן הלאומי בית גוברין והגן הלאומי אפולוניה. כמו כן הורגשה תנועת מטיילים רבה גם בשמורת עיינות צוקים הסמוכה לים המלח.


  מזג אוויר מטיילים מקורות הירקון (צילום: שלומית שביט רשות הטבע והגנים)
  מטיילים במקורות הירקון(צילום: שלומית שביט רשות הטבע והגנים)

  מזג אוויר מטיילים שמורת הבונים (צילום: רינת רוסו רשות הטבע והגנים)
  מזג אוויר מטיילים שמורת הבונים(צילום: רינת רוסו רשות הטבע והגנים)

  היום פקדו את האתרים השונים כ-130 אלף מטיילים, ובמהלך ימי החג לא כולל השבת - כמיליון ורבע מטיילים. לדברי רעיה שורקי, מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים, "בחג הראשון הייתה ירידה בכמות המבקרים המאפיינת את החג וחול המועד בשל מזג האוויר הסוער והגשום, אך החל מיום שני של חול המועד המטיילים הרבים הצביעו ברגליים והחלו לצאת ובהמוניהם לטייל בשמורות ובגנים הלאומיים".

   

  שורקי מוסיפה כי "כמחצית מהמטיילים טיילו בצפון, וזכו לראות פריחה מרהיבה, שעדין בשיאה, וזרימות מים בנחלים ובמעיינות. לאחר הגשמים העזים בתחילת החג רבבות משפחות יצאו לטיולים רגליים בגולן ובגליל. בחג זה הרגשנו תנועה גדולה יותר של מטיילים באזור הדרום, שגדשו את מסלולי הטיול הרבים בנגב ובמדבר יהודה. בשנים האחרונות אנו עדים גם למגמת עלייה בהיקפי הלינות בחניוני הלילה של הרשות".

   

  לדבריה, "אחד הדברים הייחודיים לחג הפסח השנה הוא הסיוע הגדול והמשמעותי שקיבלו עובדי הרשות ממאות המתנדבים שעזרו בהדרכה, בהסברה, בניקיון ובהכוונת מטיילים. יחד עם זאת, למרות הסיוע הרב, לא הצלחנו להרגיל עדיין את כל את ציבור המטיילים לקחת אחריות על שאריות המזון והאשפה שהוא מייצר, ועדיין חלק מהמטיילים משאירים את שקיות הזבל בשטח ומצפים שיבואו לאסוף אחריהם.

   

  "זוהי הזדמנות לפנות לציבור בסיום החג ולקראת יום העצמאות הקרב ובא ולבקש לקחת אחריות ולפנות את הזבל שלכם למקום מוסדר ולא להשאיר בשטח. אחרת הדבר פוגע בחיות הבר שנפגעות מהפסולת וגם היופי של הטבע נפגע עבור כולנו".


  מזג אוויר מטיילים בריכת המשושים חד נס רמת הגולן (צילום: AFP)
  בריכת המשושים ברמת הגולן(צילום: AFP)

   

   

   

  ממרכז המועצות האזוריות בישראל נמסר כי יותר מ-800 אלף מטיילים פקדו בימי חול המועד את מסלולי הטיולים, הפארקים, שמורות הטבע, החופים ואתרי התיירות במרחב הכפרי. במרכז מציינים כי נרשמה תפוסה מלאה באתרי לינה בערבה התיכונה ובמקומות נוספים.

   

  מחדר הבקרה של רשות הכינרת נמסר כי לאורך חג הפסח נפשו כ-350 אלף איש סביב חופי האגם. כ-140 אלף מהם נפשו בחופים השקטים של איגוד ערים כינרת.

   

  דנה בכר מרשות הכינרת ציינה כי במהלך החג פונו 165 טון אשפה מהחופים, אולם "רוב האשפה נאספה מהמכולות והפחים המיועדים לכך, והחופים נותרו נקיים". היא מוסיפה כי לאורך החג פעלו בחופים צוותי ה"מסבירנים"- סטודנטים ומתנדבים שעברו בין הנופשים בחופים, חילקו שקיות אשפה והסבירו על חשיבות השמירה על ניקיון החופים והמים. לדבריה, "אין ספק שהפיכת החופים לשקטים, מסודרים ונקיים, החזירה אלינו לחופי איגוד ערים כינרת את המשפחות הנופשות".

   

  מזג אוויר מטיילים גן חיות התנכ
  גן החיות התנכ"י בירושלים(צילום: אביבית צנטי)

  מזג אוויר מטיילים החרמון מהרי נפתלי (צילום: ענת זיסוביץ)
  החרמון מהרי נפתלי(צילום: ענת זיסוביץ)

  מטיילים במכתש רמון (צילום: רינת רוסו רשות הטבע והגנים)
  מטיילים במכתש רמון(צילום: רינת רוסו רשות הטבע והגנים)

  במהלך חג הפסח וחול המועד טיפלו פקחי רשות הטבע והגנים ב-39 אירועי תאונות וחילוצי מטיילים שאיבדו דרכם במסלול או סבלו מפציעות כתוצאה מנפילות ומעידות והתייבשות עקב מחסור במים. חלקם קיבלו טיפול וסיוע במקום מפקחי הרשות ולאחר מכן התפנו עצמאית, וחלקם בחילוצים שבהם היו מעורבים גם מתנדבי יחידות חילוץ ואנשי מד"א.

   

  במהלך חול המועד מטיילת בשנות ה-60 לחייה איבדה את ההכרה בשמורת הבניאס ובתום מאמצי החייאה ממושכים של צוות האתר ואנשי מד"א נאלצו גורמי הרפואה לקבוע את מותה. עוד נמסר מהרשות כי בשלושה אירועים חולצו הנפגעים בעזרת מסוק לבית החולים ובחמישה אירועים הנפגעים פעלו בניגוד להנחיות הבטיחות כגון ירידה משביל מסומן.

   

  על פי התחזית של מכון החיזוי "מטאו-טק" מזג האוויר הערב ימשיך להיות בהיר ונוח, אך לאורך מישור החוף ובשפלה ייתכנו ערפילים. מחר יתפזרו הערפילים ותחול ירידה קלה בטמפרטורות אך יוסיף להיות חם מהרגיל לעונה ויבש.

   

  ביום שני תחול עליה נוספת בטמפרטורות בעיקר בפנים הארץ ובהרים וייעשה שם חם ויבש מהרגיל עד שרבי.

   

  הטמפרטורות החזויות להלילה ומחר:

  קריית שמונה 16-29 קצרין 14-25 צפת 13-22 טבריה 16-31, נצרת 14-25 חיפה 16-24,ת"א 15-23, ירושלים 15-25אשקלון 16-23 עין גדי 23-33 , באר שבע 13-30 ערד 13-26, מצפה רמון 14-26 ואילת 22-34.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: לימור נריסנה
  ילדים משחקים בבוץ בערבה
  צילום: לימור נריסנה
  מומלצים