שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לורי הגנה בגופה על הרב ונרצחה, אלמוג הבריח את הילדים ונפצע עם נויה הקטנה

  הם הגיעו לבית הכנסת של בית חב"ד בקליפורניה לציון סיום חג הפסח - ופגשו את פני הרוע: עדי ראייה סיפרו כי לורי גילברט קיי הגנה בגופה על הרב ישראל גולדשטיין, מייסד הקהילה בפאווי. נויה דהן, בת 8, נפצעה מרסיס. הדוד אלמוג פרץ, אף הוא ישראלי, הבריח את הילדים לחדר המשחקים: "הוא גיבור"

   

  מסע ירי בבית כנסת של בית חב"ד בקליפורניה    (צילום: רויטרס)

  מסע ירי בבית כנסת של בית חב"ד בקליפורניה    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לורי הגנה בגופה על הרב ונרצחה, נויה הקטנה נפצעה מרסיס: הם הגיעו לבית הכנסת של בית חב"ד בפאווי שבקליפורניה כדי לציין את סיום חג הפסח - ואז פגשו את פני הרוע. לורי גילברט קיי, בת 60 מפאווי, נרצחה מהירי של הסטודנט ג'ון ארנסט. במסע הירי נפצעו גם שלושה בני אדם נוספים: הרב ישראל גולדשטיין ושני ישראלים - אלמוג פרץ ואחייניתו הקטנה נויה דהן, רק בת 8.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  לפי עדי ראייה, שצוטטו בעיתון "סן דייגו יוניון טריביון", גילברט קיי שנרצחה הגנה בגופה על הרב ישראל גולדשטיין. הרב גולדשטיין ייסד את בית חב"ד ב-1986 ומהירי הוא איבד שתיים מאצבעותיו. עדי ראייה אמרו כי הרב גולדשטיין ניסה להרגיע את היורה ואת אנשי הקהילה, גם אחרי שנפצע.

  לורי גילברט ()
  הנרצחת לורי גילברט קיי

  נויה דהן, אחת הפצועות בפיגוע הירי בבית הכנסת בפאווי, קליפורניה ()
  נויה דהן, הילדה שנפצעה מרסיס

  אלמוג פרץ ()
  אלמוג פרץ

  נויה בת ה-8 נפצעה במסע הירי מרסיס ונפגעה בפניה וברגלה. אלמוג פרץ, ישראלי בן 31 שכמו נויה ומשפחתה עבר משדרות לסן דייגו, נפצע ברגלו בזמן שהבריח את הילדים למקום מבטחים - חדר המשחקים הצמוד לבית הכנסת. דני אלמוג, בן 40, רק הגיע לבית הכנסת בעת ששמע שישה פיצוצים עזים. הוא חשב תחילה ששנדלירים נפלו, ואז שמע את הצעקות: "תתחבאו! יריות! יריות! יריות!".

      

  דני אלמוג אמר כי השתטח על הרצפה והחל לזחול כדי לחפש את ילדיו. הוא אמר כי חמו הגן בגופו על בנו בן השנתיים של דני, וכך דני רץ לבתו בת ה-4 יולי, שהייתה בחדר המשחקים עם תריסר ילדים נוספים. "יולי, יולי, איפה את?", הוא צעק. חברו, פרץ, החזיק בה. הוא אסף כמה ילדים והבריח אותם למקום מבטחים. בזמן המנוסה, נפגע מרסיס. "הוא גיבור", אמר דני אלמוג על אלמוג פרץ. מצבה של נויה דהן ואלמוג פרץ מוגדר טוב. קונסול ישראל בלוס אנג'לס אבנר סבן שוחח עם אמה של נויה והציע כל סיוע שיידרש.

   (צילום: רויטרס)
  סמוך לבית הכנסת שבו אירע הירי(צילום: רויטרס)

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  שמעון אבוטבול, סגן מנהל מרחב ירדן במד"א ותושב קרית שמונה, היה אמש עם משפחתו בבית הכנסת שבו אירע הירי: "אנחנו אוספים את עצמנו", אמר אבוטבול.

   

  הוא הוסיף: "היינו באמצע תפילה, בזמן קריאת התורה. הנכדים שלי רצו לצאת לשחק וירדנו איתם לכיוון המשחקייה. ואז נשמעה ירייה, אחת בהתחלה ואחרי זה עוד שלוש ברצף ותוך כדי נשכבנו מהר וגוננתי על הנכד שהיה אצלי. ברגע שהייתה הפוגה טסנו החוצה והזזנו את הילדים למקום קצת יותר בטוח ומיד לאחר מכן חזרתי לראות נפגעים. הרב נפצע קשה בידיו. אישה חטפה כדור וניסינו לבצע פעולות החייאה שלצערי לא הועילו. אחר כך אלמוג פרץ אסף חלק מהילדים ורץ איתם ותוך כדי חטף כדור ברגל. הילדה שהייתה לידו חטפה רסיסים. זו פעם ראשונה שראיתי כזה דבר פה, ועוד בבית כנסת".

  החשוד בירי בבית כנסת של חב
  הרוצח ג'ון ארנסט(צילום: מתוך פייסבוק)

  הירי אירע בסביבות השעה 11:30 לפני הצהריים בעיירה פאווי, שבה מתגוררים כ-50 אלף איש. לפי השריף המקומי, ארנסט נכנס אז לבית הכנסת ופתח באש. בעת שניסה להימלט, איש משמר הגבול האמריקני שהיה בבית הכנסת שלא בתפקיד ירה לעברו. הוא פגע ברכב, אבל החשוד לא נפגע. ארנסט יצא מרכבו בעקבות זאת, הרים את ידיו לאות כניעה ונלקח למעצר. ברכבו נמצא הנשק ששימש אותו בירי.

   

  נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיב על הירי ואמר כי "זה נראה כמו פשע שנאה. נחקור את האירוע". מאוחר יותר טראמפ התייחס שנית לאירוע, ואמר כי "הלילה הלב של אמריקה עם קורבנות הירי. האומה כולה מתאבלת על אובדן החיים וניצבת לצד הקהילה היהודית. אנו מגנים בחריפות את רשע האנטישמיות והשנאה, שיש להביס".

   

  שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, אמר: "המילים, המפגנים והקריקטורות הופכים ליריות נגד מתפללים בבתי כנסת. מחלת האנטישמיות ממשיכה להרים את ראשה ולגבות קורבנות. זו השעה לפעולה, למלחמה נחושה ולא לגינויים רפים שמאפשרים לכוחות השנאה להחיות תקופות חשוכות בהיסטוריה".

   

  המניפסט האנטישמי

  מניפסט שפורסם ברשתות החברתיות לפני הירי על ידי אדם שטען כי הוא ארנסט ציין שנאה ליהודים כמניע למעשה, ובו טען הרוצח כי הוא אחראי גם להצתת מסגד בחודש שעבר בעיר אסקונדידו בקליפורניה.

   

  ארנסט הוא סטודנט מצטיין לסיעוד באוניברסיטת קליפורניה סטייט. בסרטונים ברשת הוא נראה מנגן על פסנתר ובמניפסט שכתב ציין כי הוא מנגן מאז גיל 4. במניפסט הארוך בן 4,000 מילה, שפרסם זמן קצר לפני הרצח, תיאר עצמו כסטודנט בן 19, יליד קליפורניה. "אם הייתם אומרים לי לפני שישה חודשים שאני אעשה זאת, הייתי מופתע", כתב. הוא ציין שקיבל השראה מהטבח במסגדים בניו זילנד בחודש שעבר, ומהאחראי לאותו טבח, ברנטון טראנט.

  פרחים נרות זיכרון הרוגה פיגוע ירי בית כנסת פאווי ארה
  אירוע לזכר הנרצחת בירי בבית הכנסת(צילום: AFP)

  פרחים נרות זיכרון הרוגה פיגוע ירי בית כנסת פאווי ארה
  (צילום: AFP)

  פרחים נרות זיכרון הרוגה פיגוע ירי בית כנסת פאווי ארה
  (צילום: AFP)

  פרחים נרות זיכרון הרוגה פיגוע ירי בית כנסת פאווי ארה
  (צילום: רויטרס)

  פרחים נרות זיכרון הרוגה פיגוע ירי בית כנסת פאווי ארה
  (צילום: רויטרס)

  פרחים נרות זיכרון הרוגה פיגוע ירי בית כנסת פאווי ארה
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  "טראנט היה הקטליזטור שלי", נכתב במניפסט. הכותב ציין גם את הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג, שאירע בדיוק חצי שנה לפני הירי בבית הכנסת בפאווי, וכן את החשוד באותו מקרה, רוברט באוורס. הן באוורס והן טראנט עצורים כעת. ארנסט כתב במניפסט כי הוא זה שהצית את מסגד דאר אל-ארקם בעיר אסקונדידו בקליפורניה, ב-24 במרץ, והוסיף כי ריסס בחניון המסגד את הכתובת: "עבור ברנטון טראנט".

   

  במנשר טען כי אינו תומך בנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וכינה אותו "אוהב יהודים" ו"אנטי-לבנים". חלק גדול מהמנשר מוקדש לשנאתו ליהודים. וכך כתב ארנסט בין היתר: "למשפחתי ולחבריי - אני כבר שומע את הקולות שלכם. 'איך יכולת לזרוק את החיים שלך? היה לך הכול! משפחת אוהבת, חברים טובים, כנסייה, הצטיינת בלימודי סיעוד. הייתה יכול לעשות כל כך הרבה כסף ולהקים משפחה מאושרת משלך. אני מבין את מה שאתם שואלים, אבל אני מעלה שאלה לכם. מה כל זה בהשוואה לכל הגזע האירופי? האם זה שווה עבורי לחיות חיים נוחים על חשבון זה שהקהילה הבינלאומית היהודית שמה סוף לגזע שלי? לא".

   

  "איך הרג יהודים מסייע לגזע האירופי? כל יהודי אחראי לשואה המתוכננת של הגזע האירופי", כתב במניפסט נוטף השנאה. "הם פועלים כיחידה אחת, הפשעים שלהם בלתי נגמרים. הם משקרים ומרמים את הציבור, משתמשים בבנקים כדי לגרום למדינות להיכנס לחובות, ושולטים על כל הכלכלה במטרה לממן את הרשע. כל יהודי צעיר ומבוגר אחראי לכך. עבור הפשעים האלה מגיע להם ללכת לגיהינום".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים