שתף קטע נבחר

דרמה בלובי הנשק: נשיא ה-NRA ניסה להדיח והודח

סערה בוועידה השנתית של איגוד הרובאים הלאומי בארה"ב, הלובי העוצמתי שמונע הקשחה של חוקי הנשק. המנכ"ל זה 28 שנה וויין לה פייר טען שהנשיא אוליבר נורת' מנסה לסחוט אותו עם מידע מכפיש על בזבוז כספים ועבירות מין, נורת' הודיע: "אני נאלץ לפרוש"

נשיא איגוד הרובאים הלאומי של ארצות הברית (NRA) אוליבר נורת' הודיע אמש (שבת) כי לא ימשיך בתפקיד, וטען כי אולץ על-ידי הנהגת האיגוד לפרוש. זאת על רקע טענות שהציג על התנהלות כספית בלתי תקינה בצמרת ה-NRA, הנחשב ללובי עוצמתי ורב השפעה בפוליטיקה האמריקנית.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

ארה
המנכ"ל וויין לה פייר. "ניסיון לפגוע בזכות לשאת נשק"(צילום: AP, shutterstock)

ארה
אוליבר נורת'. מ"מנהיג מיומן" ל"סוחט"

ארה
בכינוס ה-NRA אתמול. 5 מיליון חברים(צילום: AFP)

במכתב שניסח נורת' ושהוקרא על-ידי בכיר אחר באיגוד במהלך הכינוס השנתי של ה-NRA באינדיאנפוליס, שאליו לא הגיע, מסר נורת' כי קיווה להתמודד על עוד כהונה בתפקיד כשהקדנציה הנוכחית שלו תסתיים, מחר, "אבל עכשיו עודכנתי שזה לא יקרה". הוא הדגיש כי הנהגת הלובי אילצה אותו לפרוש.

 

נורת' פורש אחרי שמנכ"ל איגוד הרובאים וויין לה פייר, המכהן בתפקיד כבר 28 שנה, האשים אותו בניסיון להדיחו. במכתב ששלח לה פייר לבכירי הלובי ביום חמישי ושפורסם ביום שישי ב"וול סטריט ג'ורנל" כתב המנכ"ל שנורת' איים לפרסם מידע עליו שיפגע בו. לטענתו, מדובר בניסיון סחיטה לכל דבר. בוועידה אתמול שתקו רוב הנוכחים למשמע הודעתו של נורת', ואילו לכבוד לה פייר הם קמו והריעו פעמיים.

 

ה-NRA, שבו חמישה מיליון חברים, הוא לובי הנשק המקושר ביותר ובעל ההשפעה הגדולה ביותר בארה"ב. לאורך השנים עבד בשיתוף פעולה הדוק עם חברי קונגרס כדי להגן על יצרניות נשק והקשה מאוד את הקשחת ההגבלות על נשיאת נשק והשימוש בו למרות שלל מעשי הטבח ותאונות הירי שבהם נהרגים ונפצעים אלפי אזרחים אמריקנים מדי שנה.

ארה
אמריקנים בוחנים כלי נשק בשולי כינוס ה-NRA באינדיאנפוליס, אתמול(צילום: AFP)

ארה
(צילום: AFP)

ארה
(צילום: AFP)

ארה
(צילום: gettyimages)

ארה
מחאה נגד כינוס ה-NRA. לא לרובים בבתי הספר(צילום: רויטרס)

ארה
המנכ"ל לה פייר. כבר כמעט 30 שנה(צילום: AFP)

ארה"ב: בן 3 ירה למוות באחותו בת ה-4

בן 11 ירה בסבתא כי אמרה לו לסדר את החדר

ארה"ב: בן 8 רצח את הבייביסיטר, בת 90

 

נורת', בן 75, התמנה לנשיא ה-NRA במאי 2018. הוא היה דמות מרכזית בפרשת "איראן-קונטראס" שהתפוצצה בשנות ה-80, ושבמסגרתה נמכר בחשאי נשק לאיראן על-ידי ממשלו הרפובליקני של הנשיא רונלד רייגן. נורת', יועץ צבאי במועצה לביטחון לאומי של הממשל, הורשע ב-1989 בשלוש עבירות הקשורות לפרשה זו, אולם הרשעותיו בוטלו בערעור ב-1990. במשך שנים הוא נחשב לגיבור עבור רבים בימין הפוליטי, ולימים הפך למנחה תוכנית רדיו שמרנית ולפרשן בולט ברשתות טלוויזיה שמרניות.

 

כשנורת' מונה לנשיא ה-NRA שיבח אותו לה פייר והציג אותו כ"לוחם אגדי למען חירותם של האמריקנים ומנהיג ומיומן", אבל בהמשך התערערו היחסים ביניהם, ובמכתבו ביום חמישי טען לה פייר כי נורת' הזהיר אותו שאם לא יתפטר מתפקידו תחשוף חברת פרסום שאיתה נמצא ה-NRA בסכסוך משפטי מידע שיפגע בארגון ובלה פייר, בכלל זה האשמה בתקיפה מינית מצד אחד מאנשי האיגוד ופרטים על נסיעות פזרניות והוצאת כספים בלתי הולמת על ביגוד. לה פייר טען כי מטרת פרסום כזה היא להשפיל אותו, לפגוע בתדמיתו של ה-NRA ולהציג מראית עין של התנהלות בלתי תקינה.

ארה
תיקים ואקדחים: תצוגת אופנה בוועידת ה-NRA(צילום: רויטרס)
ארה
(צילום: רויטרס)

ארה
(צילום: רויטרס)

נורת' טען כי הוא פועל אך ורק לטובת ה-NRA והודיע על הקמת ועדה מיוחדת שתבחן את ההתנהלות הכספית בתוך הארגון, אבל לדברי לה פייר מעשיו של נורת' פוגעים בחברי האיגוד ובתיקון השני לחוקה, זה המעניק לכל אמריקני את הזכות לשאת נשק.

 

"ניו יורק טיימס" דיווח בשבת שהתובעת הכללית של ניו יורק, לטישה ג'יימס, פתחה בחקירה בנוגע לפטור ממס שלו זוכה ה-NRA, ושלחה ביום שישי לגופים המשתייכים לארגון, בהם גם קרן הצדקה שלו, מכתבים ובהם דרישות בנוגע לרישומים כספיים רלוונטיים. הרשויות בניו יורק, כך דווח, שוקלות לשלול מה-NRA את מעמדו הפיננסי כארגון ללא מטרות רווח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, shutterstock
המנכ"ל לה פייר וסמל ה-NRA
צילום: AP, shutterstock
מומלצים