שתף קטע נבחר

מקלב מיהדות התורה: "החרדים - הכדורים באקדח המו"מ הקואליציוני"

הח"כ מיהדות התורה התייחס בראיון לאולפן ynet לאפשרות שהמו"מ הקואליציוני יהפוך לקרב בענייני דת ומדינה: "יש לנו הרגשה שאנחנו הכדורים באקדח המו"מ של הליכוד. אין לנו דין ודברים עם ישראל ביתנו". על חוק החסינות: "לא נחתום אוטומטית"

 

 

המו"מ הקואליציוני עם המפלגות החרדיות מתחיל היום (א') וח"כ אורי מקלב מיהדות התורה אומר לאולפן ynet שהבסיס למו"מ הוא ההסכם הקודם שכלל את תיק הבריאות וראשות ועדת הכספים, אך "את שאר התיקים נעלה היום במשא ומתן ונראה איך זה מתקדם".

 

על האפשרות שיהדות התורה תדרוש את תיק הרווחה כדי לשלוט על האישורים לעבודות הרכבת בשבת אמר מקלב כי "אני חושב שזו סיבה דווקא לא לקחת את תיק הרווחה. בהיסטוריה כשהיה ממונה חרדי בתיק הרווחה או הכלכלה אז הנושא הזה עבר לשר אחר או למשרד אחר. גם כיום זה נמצא במשרד הרווחה בגלל שאת משרד הכלכלה החזיקו ש"ס ואת הנושא של ההיתרים בשבת העבירו לשר אחר. לא זו הסיבה, הפוך – זו מניעה מלקחת את התיק הזה".

 

אורי מקלב (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)
ח"כ אורי מקלב(צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)

-אתם נערכים לאופציה שיהיה קרב רציני במו"מ בענייני דת ומדינה בגלל דרישות ליברמן?

"אנחנו מרגישים שאנחנו הקנה או הכדורים באקדח המשא ומתן הקואליציוני. יש ביטוי ביידיש – שצועקים על האישה ומתכוונים לחמות. אנחנו גם מרגישים כך אבל אנחנו במו"מ יושבים עם הליכוד, אין לנו דין ודברים על ליברמן ולא עם ישראל ביתנו. כמו שאנחנו לא מתערבים במו"מ עם סמוטריץ', או בין ש"ס לישראל ביתנו בויכוח על תיק הקליטה, כך אנחנו גם לא נתערב בויכוחים שיהיו בין ישראל ביתנו לליכוד.

 

"נשאל את הליכוד האם הם עומדים בהסכמות שהם הסכימו בקדנציה הקודמת, ולא נבקש מעבר לזה. אני מקווה שלא יגיע היום, שהוא יום מאוד קרוב, ושיהיו 60 חברי כנסת שיגיעו להסכמה ותהיה מפלגה אחת שאיתה לא יגיעו להסכמה".

 

-אם ראש הממשלה יגיד שהוא חייב להעביר את חוק הגיוס, יש משהו שהוא יוכל לתת לכם כדי שבכל זאת תרכיבו ממשלה?

"עקרונות לא מחליפים בתיק כזה או אחר. אנחנו מפלגה יציבה לאורך עשרות שנים. אנחנו לא דורשים משהו כדי לקבל תיק יותר טוב, במיוחד בחוק הגיוס ששם זה צף, הנושא העיקרי בו עולה המחלוקת, אנחנו את דברינו לא רק שאמרנו, הליכוד ידע ובבחינת הליכוד זה גם היה מוסכם. ישראל ביתנו עזבו את הקואליציה, בגלל, לטענתו, הסיבות הביטחוניות בדרום ובאופן מעשי זה מיד בא לידי ביטוי באי הסכמה לחוק הגיוס".

 

לגבי חוק החסינות אומר מקלב כי ביהדות התורה לא יחתמו על עליו באופן אוטומטי אך כי אין למפלגה עמדה עקרונית נגד החוק. "נשב, נשמע היום את הדברים, נשאל ואז נחליט בנושא הזה. אף פעם לא הבענו עד היום עמדה עקרונית נגד החוק הזה, אבל תלוי באיזו קונסטלציה ומה המטרה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת
אורי מקלב
צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת
מומלצים