שתף קטע נבחר

הנמלים והג'וקים כבר אצלכם בבית? כך תתמודדו

אחרי שעונת הגשמים הסתיימה רשמית, והטמפרטורות מתחילות להתייצב, המזיקים מגיעים לביקור. מדוע חשוב לברר את משך האחריות וכיצד תוכלו להיפטר מהם בעצמכם לפני שאתם מזמינים הדברה מקצועית? אתר "המקצוענים" עם הטיפים

הנמלים והג'וקים כבר חוגגים אצלכם במטבח? הגיעה העונה הזו בשנה שצריך לבצע הדברה. ישנם מספיק אמצעים ביתיים שיאפשרו לכם לחסוך בעלויות של הדברה מקצועית. מהם, כמה יעלה מדביר ומדוע חשוב לברר את משך האחריות? בדקנו.

 

   (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

כך תימנעו מתשלום על הדברה כפולה באותה עונה

אחד הדברים החשובים בהדברה הוא לא רק המחיר שלה, אלא גם משך האחריות שניתנת לכם, ומה בדיוק היא כוללת. אחרת, תימצאו את עצמכם משלמים פעמיים בעונת הקיץ, על הדברה. אם הייתם מבררים ועורכים סקר שוק קצר לפני, ההוצאה הזו הייתה נחסכת מכם.

 

האחריות הנהוגה בתחום ההדברה משתנה בהתאם לסוג ההדברה, אך גם ממדביר למדביר. לכן, שווה לבדוק כבר בשיחת הטלפון הראשונית מה משך ההדברה והאם יש לה חריגים.

 

באיזה חודש תינתן האחריות הארוכה ביותר?

"פעמים רבות, מדבירים יתנו אחריות של כשנה עבור הדברת נמלים ותיקנים, אם ביצעתם את ההדברה בתחילת החורף", מסבירים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "לעומת זאת, אם תזמינו מדביר בשבועות אלה, הנחשבים לתחילת עונת המזיקים, הרי שתקבלו אחריות של כ-6 חודשים בלבד. הסיבה העיקרית היא שבחורף, יש ירידה משמעותית של כמות המזיקים, בגלל הקור, ולכן ממילא זו תקופת 'יובש' עבור רוב המדבירים ואין להם בעיה להעניק אחריות ארוכה יותר בתקופה זו".

 

מהי האחריות הנהוגה בתחילת העונה?

"זה משתנה מהדברה להדברה, ובהתאם לסוג המזיק או המכרסם שמדבירים", מסביר אופיר לוי מאופיר הדברת מזיקים, באתר "המקצוענים". "לרוב, עבור נמלים ותיקנים ניתנת אחריות של 6-8 חודשים, כלומר לעונה החמה שבישראל היא ממרץ עד סוף אוקטובר. ואולם, יש מדבירים שכלל לא נותנים אחריות על הדברת נמלים, יש כאלה שנותנים אחריות של 3 חודשים, ויש כאלה שנותנים אחריות לכל העונה. לכן, חשוב לשאול בסקר הטלפוני, כי המשמעות היא שיכול להיות שתשלמו פעמיים עבור הדברה באותה עונה".

 

מתי מומלץ לבצע הדברה? לוי: "השנה, הייתה חריגה מבחינת מזג-אוויר, אך לרוב כבר באפריל מתחילים לעשות הדברות. אני ממליץ, לדחות את ההדברה כדי להרוויח כמה שיותר חודשים של חומר הדברה פעיל, דווקא ביולי-ספטמבר".

 

לדבריו, "חומרי ההדברה מתפרקים, ולא עמידים לתקופה ארוכה. חומרים זולים בשוק יהיו עמידים בקושי ל-3 חודשים, וחומרים איכותיים יותר יהיו אפקטיביים למשך 7-8 חודשים. לכן, רק כשהגשמים מסתיימים לגמרי, והטמפרטורה מתייצבת, נכון לעשות הדברה. אחרת, בבתים פרטיים למשל, הגשם שוטף את חומר ההדברה ששמים במעטפת הבית".

 

עבור מה תקבלו אחריות מקוצרת?  

ישנם חריגים למשך ההדברה. למשל, יש מדבירים שיתנו אחריות רק עבור הדברת תיקנים, וכלל לא יתנו אחריות על הדברת נמלים. "הסיבה היא שהם יכולים לחזור בגלל אי הקפדה על ניקיון והשארת מזון בחוץ, מה שלא קשור לאיכות ההדברה, אלא מזמין נמלים נוספים", אומרים במוקד השירות.

 

חריג נוסף הוא מתן אחריות מקוצרת עבור הדברת תיקן גרמני. "הסיבה שנותנים אחריות של רק 3 חודשים עבור סוג זה של הדברה, היא שתיקן גרמני מגיע מקופסאות וממזונות נגועים, שהצרכנים מכניסים אל תוך הבית", מסבירים במוקד השירות. "לרוב, כאלה שנשארו זמן ממושך במחסנים. במקרה כזה, גם אם ההדברה איכותית ומקצועית, הצרכן יכול להכניס אותם שנית הביתה, דרך קרטונים נגועים. לעומת זאת, תיקן אמריקאי מגיע מתשתיות המבנה (לרוב מפתחי ביוב), והדברתו תהיה יעילה למשך תקופה ארוכה, שכן מדבירים את פתחי הניקוז ואת מעטפת הבית (אם מדובר בבית פרטי)".

 

סוג הדברה נוסף שעבורו לא תקבלו אחריות, או שהאחריות עליות תהיה קצרה במיוחד היא הדברת יתושים. הדברה זו מיועדת בעיקר לקראת אירוע חד-פעמי על גג או בגינה, ואינו מחזיקה מעמד ממילא יותר מכמה ימים ועד ל-4 שבועות. לכן, מדבירים לא מעניקים אחריות עליה. זה לא פתרון של מאה אחוז, אך מפחית משמעותית את כמות היתושים. שנה שעברה היו לי כאלה שהדברה זו הספיקה להם גם לחודשיים.

 

להדברת פרעושים, קרציות ופשפש המיטה, ניתנת בשוק אחריות של כ-3 חודשים. ומה לגבי הרחקת עכברים וחולדות? אם הגעת לבצע טיפול ולכדת את החולדה והוצאת את המלכודות מהבית, אין ערובה שלא יחזרו עכברים או חולדות. זאת משום שזה לא מבטיח עכברים וחולדות נוספים בקרבת הבית או החצר.

 

"ברוב המקרים, 2-3 ביקורים יספיקו ללכידת חולדות בבית, למעט מקרים חריגים במיוחד של הזנחה של נכס", מסביר לוי. "מגיעים בטווח של כשבועיים בין הביקורים, ומזהים אם יש סימנים להימצאות מכרסמים נוספים (באמצעות סימני, צואה, שתן או כרסומים)".

 

עוד כתבות בנושא:

זהירות טרמיטים  

הדברה ללא חומרי הדברה 

הדברת קן צרעות: אל תנסו לבד

 

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

עוברים דירה, משפצים או בונים? כדאי לבצע את ההדברה לאחר הניקיון היסודי

"אם אתם רוצים לחסוך בעלויות, כדאי לדעת שהדברה של דירה ריקה תהיה זולה יותר מאשר הדברה של דירה מרוהטת ומאוכלסת", מסבירים במוקד השירות. "ואולם, חשוב מאוד להזמין מדביר רק לאחר שביצעתם ניקיון יסודי בדירה (בעצמכם, או דרך חברת ניקיון שמנקה לפני אכלוס את שיירי חומרי הבניין או במקרים שבהם מצב הדירה מלוכלך במיוחד). המכשור שבו משתמשים במהלך ניקוי יסודי, יכול לגרום גם להסרה של חומרי ההדברה, ולכן אין טעם להדביר לפני ניקיון, שכן סביר להניח שהוא יהיה פחות אפקטיבי, ותצטרכו להזמין מדביר שוב פעם כעבור תקופה קצרה".

 

אם חברת הניקיון מציעה לכם הדברה ללא תוספת תשלום, או בסכום נמוך משמעותית, היו ערניים ותבקשו לראות רישיון מדביר. לוי: "אל תסכימו להדברה ללא רישיון, שכן מעבר לעובדה שזה לא חוקי, מדובר במינונים שיכולים להיות רעילים ולסכן את דיירי הבית ואת בעלי-החיים".

 

קל מאוד לבדוק אם למדביר יש רישיון בתוקף, זה מופיע באתר של המשרד להגנת הסביבה, פשוט מקלידים את שם המדביר בקובץ.

 

מה צריך להיות כתוב בכתב האחריות?  

לא משנה מה משך האחריות שניתנה לכם, חשוב שהמדביר ישאיר תיעוד של אופן ההדברה והחומרים בהם השתמש. זה נקרא 'יומן הדברה' וכל מדביר מחויב לתיעוד.

 

לוי: "על כל מדביר לציין במפורש מה סוג ההדברה שביצע, באילו חומרי הדברה השתמש, מה היה הריכוז של החומר הפעיל, שם היצרן והמספר הסידורי. כך, במקרה של הרעלה, יש תיעוד".

 

כמו כן, עליו להנחות אתכם כיצד להתנהג לאחר ההדברה. לוי: "על המדביר לציין כמה זמן יש להימנע משהות בבית, אילו שטחים יש לנקות בסיום ואילו לא, האם ניתן לאפשר שהות לבעלי-חיים במבנה, או למשך כמה זמן יש להרחיקם".

 

לוי: "אם בבית מתגוררים בעלי חיים, כדאי לקחת טווח ביטחון ולא להכניס אותם לבית לפחות ב-24 השעות שלאחר ההדברה. אם בבית יש תינוקות שכבר זוחלים על הרצפה, חשוב להרחיק אותם למשל 5 שעות לפחות מהדירה שמדבירים. יש לאפשר לתינוק לזחול רק במרכז החדר, שכן את חומרי ההדברה שמים לאורך החיבור שבין הרצפה לקירות. אין לאפשר לתינוק לזחול בקרבת חומרי ההדברה, עד לשטיפה הראשונה שמבצעים לבית (לרוב רק יומיים לאחר ההדברה). כמובן שאם מזון, מוצץ או כל חפץ אחר נגע באזור שבו שמו חומרי הדברה, יש לשטוף אותו היטב או לזרוק אותו. כעבור יומיים, החומר הפעיל נספג אל תוך הקיר וחודר אל החריצים שבתוך הפאנלים, ואז גם לאחר שטיפה יסודית, הוא עדיין אפקטיבי".

 

ולעניין האחריות, ודאו כי היא מצוינת בכתב במפורש. "תבררו אם הגעה נוספת כוללת גם את עלויות ההגעה", אומרים במוקד השירות" "זאת, משום שיש ישנם מדבירים שעובדים במרחק מכם, מה שיכול לעלות לכם לא מעט כסף אם יצטרכו להגיע מספר פעמים לביתכם, ויחייבו אתכם בעלות הגעה. מסיבה זו, כדאי מראש להעדיף מדביר המתגורר בקרבתכם, על פני מדביר מעיר אחרת".

 

  (צילום:shutterstock)
(צילום:shutterstock)

עזרה ראשונה: מה עושים עד להדברה מקצועית?

מי שמחפש פתרון זול, שפעמים רבות הוא מספיק אפקטיבי גם ללא צורך להזמין הדברה מקצועית ולהיפרד ממאות שקלים, יכול להתחיל משימוש בחומרי הדברה המיועדים לשימוש לציבור הרחב.

 

"אם הנמלים והתיקנים כבר התחילו לטייל אצלכם בבית, תוכלו לנסות להיפטר מהם תחילה בעזרת חומרי ניקוי ותרסיסים המיועדים לשימוש ביתי", מסביר לוי. "כמו כן, קיימים חומרים שהם פיתיונות ג'ל (במינון המותר לשימוש לציבור הרחב), שמאפשרים להרוג את המלכה של הקן".

 

היכן מומלץ לפזר את פיתיונות הג'ל? "לוי: ניתן לפזר חומר נקודות של חומר זה בתפר שבין השיש לקירות המטבח, שכן לרוב הנמלים פעילות במיוחד במטבח. כמו כן, אפשר לפזר אותו בזהירות גם סביב שקעים (שכן נמלים יוצאות גם משקעי החשמל). אם משתמשים בספריי, יש להימנע מלרסס ישירות אל תוך השקע, אלא רק לרסס על מטלית ולנגב בזהירות סביב השקע, זאת בשל הסכנה של נוזל בקרבת חשמל".

 

צריכים מדביר? לחצו כאן   

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"  

פורסם לראשונה 22/05/2019 08:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים