שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  הסרטן המוזר שחי לפני 95 מיליון שנה
  גודלו כמו של מטבע, עיניו בולטות ויש לו שיריון. כך נראה סרטן שחי לפני עשרות מיליונים שנים באזור קולומביה

  מדענים גילו מין חדש של סרטן, שחי לפני 95 מיליון שנה. הסרטן, ששמו המדעי Callichimaera perplexa, קטן יחסית וגודלו היה כשל מטבע. ממצאי המחקר פורסמו ב-Science Advances.

   

  Callichimaera perplexa (צילום: מתוך המחקר)
  Callichimaera perplexa(צילום: מתוך המחקר)

   

  לסרטן, שחי בתקופת הדינוזאורים, היה שריון חיצוני כמו של לובסטר, ארבע רגליים בדמות משוטים ועיניים שהיו גדולות יחסית לגופו. לפי החוקרים, העיניים הגדולות מעידות על כך שהוא השתמש בהן באופן פעיל.

   

  ד"ר חביאר לוקה, פליאונטולוג באוניברסיטת ייל ואוניברסיטת אלברטה, אמר כי הסרטן "חמוד" ו"יוצא דופן". החוקר הוסיף כי הוא יגרום למדענים "לחשוב מחדש על סרטן".

  Callichimaera perplexa (צילום: מתוך המחקר)
  Callichimaera perplexa(צילום: מתוך המחקר)

   

  ד"ר לוקה אמר כי המאובן של הסרטן התגלה בשנת 2005 באזור הררי בקולומביה. לדבריו, בתקופה שבה היה סטודנט לתואר ראשון, הוא מצא באותו אזור מאובנים של מינים נוספים של סרטנים עם עיניים גדולות יחסית לגוף.

   

  בהודעה לעיתונות, שפורסמה ביחד עם המחקר, כתב ד"ר לוקה כי "זה מרגש שהיום אנחנו ממשיכים למצוא ענפים חדשים לגמרי בעץ החיים מהעבר הרחוק, במיוחד מהאזורים הטרופיים. אלו מקומות שאנחנו יודעים עליהם הכי פחות במונחים של העבר שלהם".

   

  צוות החוקרים של ד"ר לוקה, שחקר גם מאובנים שנמצאו בארצות הברית, כלל חוקרים מאוניברסיטת אלברטה, אוניברסיטת קנט, אוניברסיטת מונטריאול, מכון המחקר הטרופי של סמיתסוניאן בפנמה, אגודת הגנים והפנים הקנדית, האוניברסיטה הלאומית האוטונומית של מקסיקו, אוניברסיטת נבדה ועוד.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים