שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בחירות בספרד: הימין הקיצוני חוזר לפרלמנט
  הימין הקיצוני נכנס לפרלמנט הספרדי לראשונה מאז חזרת הדמוקרטיה למדינה בשנות השבעים. לפי ספירת 99% מהקולות מפלגת Vox זכתה ב-24 מושבים. מפלגת השלטון הסוציאליסטית ראשונה אך לא זוכה ברוב

  הימין הקיצוני חוזר לפרלמנט בספרד לראשונה מאז חזרתה של המדינה למשטר דמוקרטי לפני ארבעה עשורים. בספרד מדווחים שמספירת יותר מ-99% מהקולות עולה שמפלגת Vox זכתה ב-24 מושבים בפרלמנט, כ-10% מהקולות.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  סנטיאגו אבסקאל ראש מפלגת ווקס vox הימין הקיצוני ספרד (צילום: AP)
  סנטיאגו אבסקאל, מנהיג מפלגת Vox, היום במדריד(צילום: AP)

  שיעור ההצבעה בבחירות היה גבוה ועמד על יותר מ-75%. מפלגת השמאל הסוציאליסטית של ראש הממשלה פדרו סנצ'ס הגיעה ראשונה בבחירות, אך לא הצליחה להשיג רוב בפרלמנט ותצטרך לחבור למפלגות נוספות כדי להקים ממשלה. לפי התוצאות כרגע היא מקבלת 123 מושבים בפרלמנט. בפרלמנט הספרדי יש 350 מושבים.

  ספרד בחירות מחאה נגד מפלגת הימין הקיצוני Vox (צילום: gettyimages)
  תומכי מפלגת Vox במדריד(צילום: gettyimages)

  זקני ספרד עדיין נושאים איתם את טראומת הדיקטטורה הצבאית של פרנסיסקו פרנקו, שמת ב-1975, ובמשך שנים נתפסה המדינה כאי של יציבות וחסינות מול הגל הלאומני והפופוליסטי ששוטף את רוב אירופה. אך במערכת הבחירות הזאת הצטרפה Vox לרשימת מפלגות ימין קיצוני שצוברות הצלחה באירופה, הודות למיאוס שחשים המצביעים כלפי המפלגות המסורתיות.

   

  מפלגת Vox מבטיחה לעצור את ההגירה הבלתי חוקית ומתנגדת לבדלנים בקטלוניה. היא תומכת בין השאר במלחמות שוורים ובציד בהיותם חלק מהמסורת הספרדית. המפלגה מקדמת עמדות החורגות מהזרם המרכזי של הפוליטיקה הספרדית. כך למשל היא מתנגדת לחוק מפורסם שאושר בפרלמנט ב-2004 ושנועד להגן על נשים מאלימות מצד בני זוגן ובני זוגן לשעבר. היא טוענת כי החוק הזה מפלה גברים, ודורשת להחליפו בחוק שיעסוק בכל סוגי האלימות בתוך המשפחה.

  פדרו סנצ'ס ראש ממשלת ספרד המפלגה הסוציאליסטית (צילום: gettyimages)
  פדרו סנצ'ס ראש ממשלת ספרד(צילום: gettyimages)

  "מפלגת העם" השמרנית, שקיבלה בבחירות הכלליות ב-2016 137 מושבים סופגת מפלה ומקבלת נכון לעכשיו רק 66 מושבים. מפלגת הימין "סיודדנוס" מתחזקת ומקבלת 57 מושבים לעומת 32 ב-2016. מפלגת השמאל הקיצוני "פודמוס", שקיבלה בבחירות הקודמות לפרלמנט 71 מושבים, מקבלת כרגע 42 מושבים.

   

  זו הפעם השלישית בתוך ארבע שנים שאזרחי ספרד הולכים לקלפיות. ראש הממשלה פדרו סנצ'ס הכריז על בחירות אחרי שממשלת המיעוט שלו כשלה בפברואר בניסיון לאשר את תקציב המדינה. סנצ'ס נאלץ ללכת לבחירות רק חודשים ספורים אחרי שהקים שממשלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  סנטיאגו אבסקאל, מנהיג מפלגת הימין הקיצוני
  צילום: AP
  מומלצים