שתף קטע נבחר

עובד נמל לקה בסרטן העור והוכר כנפגע עבודה

בעקבות 12 שנות עבודה במכס בנמל חיפה, שכללו חשיפה מוגברת לשמש, לקה עובד במלנומה. הוא נדרש למאבק משפטי ארוך כדי לזכות בהכרה

השופט טל גולן מבית הדין לעבודה בחיפה פסק לאחרונה שעובד נמל חיפה לקה בסרטן מסוג מלנומה בשל תנאי עבודתו בבידוק המכס, שהצריכו חשיפה מתמשכת לשמש. בתחילה נדחה העובד בהסתמך על מומחית שטענה שאין קשר סיבתי בין החשיפה לשמש לבין המחלה, אולם בעקבות ערעור שהגיש העובד הסכים ביטוח לאומי למומחה נוסף, שהגיע למסקנה ההפוכה.

 

הביטוח הלאומי דחה בקשה של העובד להכיר בו כנפגע עבודה, וב-2015 הוא פנה לעזרת בית הדין לעבודה. בתביעה שהגיש באמצעות עו"ד צבי פרדיס הוא טען שלקה בסרטן העור בשל כ-12 שנות עבודת בידוק שבמסגרתן נחשף לשמש ישירה במשך שעות רבות ביום.

 

ואולם, מומחית לרפואת עור שמונתה על ידי השופטת מיכל נעים דיבנר, שדנה בזמנו בתיק, שללה קיומו של קשר סיבתי בין תנאי העבודה לבין התפתחות המחלה, ובעקבות זאת התביעה נדחתה.

 

אך התובע לא ויתר וערער על פסק הדין לבית הדין הארצי לעבודה, שבהסכמת הצדדים הורה להחזיר את התיק לבית הדין האזורי ולמנות מומחה נוסף.

 

המומחה הנוסף הגיע למסקנה שונה בתכלית מזו של המומחית הראשונה. הוא קבע שסוג הסרטן שבו לקה התובע - מלנומת ראש-צוואר - נגרם כתוצאה מחשיפה מתמשכת לשמש, ובמקרה שלו מדובר ב"חשיפה תעסוקתית". על כן, ציין, הוא מצא שלמחלה קשר סיבתי רפואי לחשיפה המצטברת לשמש של התובע במסגרת עבודתו.

 

בעקבות ממצאיו החד-משמעיים, שנותרו בעינם גם אחרי שעו"ד רועי שביט מביטוח לאומי שלח לו שאלות הבהרה, הודיע הביטוח הלאומי על אישור התביעה.

 

כלומר, בסופו של דבר הביטוח הלאומי הודיע לבית הדין כי הוא מכיר במחלת המלנומה שממנה סובל התובע כתוצאה של תנאי עבודתו בבידוק של המכס בנמל חיפה, ולפיכך הוא נחשב לנפגע עבודה שזכאי להטבות ולקצבאות בהתאם לנכותו.

 

בעקבות הודעה זו הוציא השופט טל גולן פסק דין רשמי המאשר את הדברים וחייב את הביטוח הלאומי בהוצאות של 7,000 שקל.

 

  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד צבי פרדיס
  • ב"כ הנתבע: עו"ד רועי שביט
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים