שתף קטע נבחר

חיפושיות שחורות פלשו לערים: "לא מסוכנות"

במשרד להגנת הסביבה אמרו כי החיפושית השחורות, שגודלן 2.5 ס"מ, אינן מזיקות ואינן מעבירות מחלות לאדם. הן נצפו ביישובים רבים בארץ וככל הנראה מדובר במטרד זמני

 

חיפושית
חיפושית "רצנית אוליביה"(צילום: ד"ר אורי שלום, המשרד להגנת הסביבה)

 

הגיעה גם לאשדוד (צילום: שמוליק דוד)
הגיעה גם לאשדוד(צילום: שמוליק דוד)

בחוף הים של אשדוד (צילום: שמוליק דוד)
בחוף הים של אשדוד(צילום: שמוליק דוד)

 

בימים האחרונים נצפו כמויות גדולות של חיפושיות שחורות ביישובים רבים ברחבי הארץ - בין היתר בחלקים בתל אביב. כך הודיע בצהריים (יום ב') במשרד להגנת הסביבה. במשרד הדגישו כי חיפושיות אלה אינן מזיקות ואינן מעבירות מחלות לאדם, ולכן אין צורך לנקוט באמצעי הדברה.

 

במשרד להגנת הסביבה אמרו כי החיפושית, שגודלה 2.5 ס"מ, היא ממשפחת הרצניתיים (Carabidae) והיא ממין שהגדיר ד"ר לייבעלע פרידמן מאוניברסיטת תל-אביב כ"רצנית אוליביה" (Calosoma olivieri).

 

חיפושיות מסוג
חיפושיות מסוג "רצנית אוליביה". בסוף הן מתות(צילום: ד"ר אורי שלום, המשרד להגנת הסביבה)

 

אחד הפוסטים בת"א בנוגע לחיפושיות
אחד הפוסטים בת"א בנוגע לחיפושיות

 

חיפושית זו מועילה לחקלאות, שכן היא טורפת ביעילות חרקים בשטחים חקלאיים, ועשויה לטרוף גם מזיקים תברואיים, כמו זחלי פרפרים ותיקנים.

 

החרקים מגיעים בתעופה לתחום העירוני משטחים פתוחים בשעות הערב, ועם הגעתם הם נוחתים בקרקע ומחפשים מקום מסתור ולרוב מתים בתוך שעות ספורות. במשרד להגנת הסביבה הוסיפו כי הגעתם בכמויות גדולות עשויה לגרום למטרד, אך הוא עתיד להיפסק תוך זמן קצר.

 

עוד אמרו במשרד כי אין לנקוט הדברה נרחבת, אלא רק במקרים מיוחדים: כאשר החיפושית היא במופע חריג והמוני בתחום יישוב, ובמקום שבו היא גורמת בפועל למטרד, ניתן לבצע הדברה ממוקדת בשטח מצומצם כדי למנוע נזק לציבור ולרכוש. במשרד להגנת הסביבה הזהירו כי מדביר שיפעל בניגוד להנחיות ייחשב כמבצע הדברה רשלנית ואסורה, ויינקטו נגדו האמצעים הקבועים בחוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ד"ר אורי שלום, המשרד להגנת הסביבה
חיפושית "רצנית אוליביה"
צילום: ד"ר אורי שלום, המשרד להגנת הסביבה
מומלצים