שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מרגל מרוסיה? לווייתן "צבאי" בחופי נורבגיה

  תעלומה בחוג הארקטי: לווייתן מאולף עם הכיתוב "סנט פטרבורג" נמצא ליד החוף, ויש הערכות שברח מצבא רוסיה. בימי ברית המועצות אומנו דולפינים לפנות מוקשים ולהטמין חומרי נפץ

  לווייתן שנמצא מול חופי נורבגיה כשלגופו רתמה הדוקה, ככל הנראה מתוצרת רוסיה, מעורר עניין בקרב גורמים נורבגיים רשמיים, ויש מי שמשערים כי הוא ברח ממתקן של הצבא הרוסי. אם נכונה ההשערה, השאלה הגדולה היא מה הוא עשה במתקן זה מלכתחילה.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  מרגל מרוסיה? לווייתן "צבאי" בחופי נורבגיה    (יוטיוב)

  מרגל מרוסיה? לווייתן "צבאי" בחופי נורבגיה    (יוטיוב)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  יורגן רי וויג ממנהלת הדיג הנורבגית מסר שעל רצועת הרתמה נמצאו הכיתוב Equipment St. Petersburg וכן זרוע שעליה אפשר להתקין מצלמה. לדבריו דייגים באזור החוג הארקטי בצפון נורבגיה הם שדיווחו בשבוע שעבר על הלווייתן הלבן והמאולף. ביום שישי קפץ הדייג יואר הסטן בסיועו של רי וויג אל המים הקפואים והסיר ממנו את הרתמה. "אנשים בצבא נורבגיה גילו עניין רב ברתמה", סיפר רי וויג.

   

  אודון ריקרדסן, פרופסור מהמחלקה לביולוגיה ארקטית וימית באוניברסיטה הארקטית של נורבגיה בטרומסו, בצפון המדינה, אומר שהאפשרות הסבירה ביותר היא שכוח של חיל הים הרוסי במורמנסק שבצפון-מערב רוסיה קשור אל הלווייתן. לרוסיה יש מתקנים צבאיים גדולים במורמנסק, אולם לא ברור לְמה בדיוק אימנו את הלווייתן – בהנחה שאכן עבר אימונים כלשהם – ואם הוא היה אמור להשתתף בפעילות צבאית רוסית באזור.

  נורבגיה לווייתן צבאי רוסיה ()
  התחכך בסירה. הלווייתן שנמצא לחופי נורבגיה

  מפה ()

  ריקרדסן סיפר כי שוחח על הנושא עם חוקרים ברוסיה ובנורבגיה, ואיש מהם לא דיווח על תוכנית כלשהי או ניסויים כלשהם שכללו לווייתנים. הדייג יואר הסטן אמר לערוץ הטלוויזיה הנורבגי NRK כי כשהבחין בלווייתן לראשונה, החל היונק הימי להחתכך בסירתו.

   

  "זו חיה מאולפת שרגילה לקבל אוכל שמוגש לה, ולכן היא יצרה קשר עם הדייגים", אומר ריקרדסן. "השאלה עכשיו היא אם הלווייתן יכול לשרוד על-ידי מציאת אוכל בעצמו. כבר ראינו מקרים שבהם לווייתנים אחרים שהיו בשבי הרוסי הסתדרו".

  נורבגיה לווייתן צבאי רוסיה ()
  "השאלה היא אם יוכל למצוא אוכל בעצמו"

  לרוסיה אין היסטוריה של שימוש בלווייתנים לצרכים צבאיים, אבל ברית המועצות ניהלה בשעתה תוכנית לאימון דולפינים. בימי המלחמה הקרה היא השתמשה בבסיס שלה בסבסטופול שבחצי האי קרים כדי לאמן דולפינים למטרות צבאיות, למשל לחיפוש מוקשים או עצמים אחרים ולהטמנת חומרי נפץ. אחרי קריסת האיחוד הסובייטי נסגר המתקן בחצי האי קרים, אולם אחרי שרוסיה פלשה ב-2014 לחצי האי קרים וסיפחה אותו אליה נפוצו דיווחים מפי אלמונים שלפיהם המתקן נפתח מחדש.

   

  בשנת 2016 פרסם משרד ההגנה הרוסי מכרז לרכישת חמישה דולפינים לתוכנית אימונים שלו. במכרז לא הוסבר אילו משימות צריכים הדולפינים לבצע, אך הובהר שצריכות להיות להם שיניים טובות. זמן קצר אחרי פרסום המכרז באינטרנט הוא נמחק.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים