שתף קטע נבחר

ליברמן: "לא נצטרף לקואליציית מדינת הלכה"

יו"ר ישראל ביתנו מתריע מפני "הדרישות החד-צדדיות" של המפלגות החרדיות ומצהיר: "נבלום את היוזמות של הקצנה וכפייה". היום: איחוד מפלגות הימין יציג לליכוד את דרישותיו: משפטים, חינוך וסגן שר הביטחון

אביגדור ליברמן מטה ישראל ביתנו אחרי תוצרות מדגן בחירות (צילום: עמית שאבי)
"אנו בולמי היוזמות למדינת הלכה". ליברמן(צילום: עמית שאבי)

רגע אחרי שהמשא ומתן הקואליציוני החל באופן רשמי, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כבר מזהיר: אם המפלגות החרדיות יציגו דרישות מרחיקות לכת בתחומי דת ומדינה ויוזמות חד-צדדיות שמאיימות להפוך את ישראל למדינת הלכה - הוא לא יצטרף לממשלה.

 

בידי מפלגת ישראל ביתנו כמה מנדטים בלבד, אך ליברמן רואה את עצמו כבלם מפני הקצנה דתית. "אנחנו בישראל ביתנו עם 5 מנדטים מול 22 מנדטים של החרדים והחרד"לים, רואים את תפקידנו כבולמי היוזמות החד-צדדיות העלולות להפוך את מדינת ישראל למדינת הלכה", הוא אמר הבוקר (ג'). "אנחנו לא מכניסים עז חדשה לתוך המו"מ כדי לא להקשות על הקמת קואליציית ימין חדשה, אבל מחובתנו לוודא שלא לאפשר הקצנה וכפייה".

 

 

לטענת ליברמן בידי מפלגתו רק אופציה אחת: "קואליציית ימין לאומית, אך לא קואליציית הלכה". הוא הוסיף והדגיש: "אנחנו לא מעוניינים למשוך את המו"מ עד הרגע האחרון על מנת להודיע בסופו שלא נצטרף". ליברמן מציין כי הוא אמנם בעד ממשלה ימנית לאומית, אך הזהיר ש"אם מישהו ינסה בצורה כוחנית או חד-צדדית לכפות את דעתו על רוב העם בישראל - שרחוק מתפיסת העולם החרדית - עליו תיפול האחריות לכישלון המו"מ הקואליציוני".

 

למרות שנציגיו מנהלים מו"מ עם נציגי הליכוד, ליברמן טען כי נתניהו נכנע לחרדים בקואליציה הקודמת כשהכוח שלהם היה קטן משמעותית מהיום. "בקדנציה האחרונה ראינו אינסוף דוגמאות למונופול של החרדים. כמו סיפור הוועדה לעניין מתווה הכותל של אביחי מנדלבליט ונתן שרנסקי, שנתניהו מינה בעצמו. לאחר שהוגשו מסקנותיה ואושרו בממשלה, נתניהו נענה לדרישת החרדים והקפיא את המתווה", אמר.

 

"גם בנושא הגיור: נתניהו מינה את משה ניסים לעמוד בראש ועדה ולמרות שהוגשו מסקנותיה ביולי 2018, בשל לחץ מצד ש"ס ויהדות התורה, נתניהו נמנע מלהביא אותן אפילו לדיון במליאת הממשלה. מה שחשוב יותר מאשר להתעסק בהיסטוריה הלא רחוקה זה לחשוב כיצד לעצור את ההקצנה החרדית ולמנוע פגיעה בסטטוס-קוו".

 

בתגובה לדברי ליברמן, אמר מספר 2 ברשימת "כחול לבן" יאיר לפיד כי "הפוליטקאים החרדים עושים את מה שהם עשו תמיד. הם יודעים שנתניהו במצב סחיט במיוחד ושכל מה שמעניין אותו זה חילוץ מהכלא. בשביל זה הוא יהיה מוכן למכור הכל".

 

בתוך כך נודע כי המו"מ הקואליציוני שתוכנן להיום הוקפא גם כן "בשל ההתנהלות של השותפות הקואליציוניות", כדברי גורם בליכוד. בליכוד ממתינים לקבלת רשימת הדרישות של איחוד מפלגות הימין שצפויה להימסר היום. הרשימה אמורה הייתה להישלח בשבוע שעבר, אך הדבר נדחה עקב מחלוקות פנימיות בין מנהיגי המפלגה, הרב רפי פרץ וח"כ בצלאל סמוטריץ'. בימים האחרונים ישבו השניים יחד כדי לגבש רשימת דרישות המוסכמת על שניהם.

 

בשבוע שעבר הציג סמוטריץ' את הדרישות שלו לקראת המו"מ, אולם הן לא נעשו בהסכמה ובתיאום עם פרץ. בעקבות העימות בין השניים שנחשף ב"ידיעות אחרונות" הוחלט כי יגבשו רשימה שתהיה מוסכמת גם על הבית היהודי וגם על האיחוד הלאומי. הדרישות המסתמנות שלהם: תיקי המשפטים והחינוך, סגן שר הביטחון וכן ארבע "דרישות ליבה" בנושאי חינוך, דת ומדינה, התיישבות ומשילות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
אביגדור ליברמן
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים